O teklifi kabul etmedi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyada büyük yankı uyandıran Aylan bebeğin babasını arayarak vatandaşlık teklif etti. Abdullah Kurdi, teklifi kabul etmedi.

O teklifi kabul etmedi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta Bodrum'a cesedi vuran Suriyeli Aylan Kurdi'nin babası Abdullah Kurdi'ye vatandaşlık teklif etti.

İnternet üzerinden yayın yapan, Londra merkezli Al-Araby Al-Jadeed gazetesinin haberine göre Kurdi, bir Mısır televizyonuna "Erdoğan vatandaşlık teklif etti. Normalde kabul ederdim. Çünkü Türk hükümeti bana hiç kimsenin yapmadığını yaptı. Onur duydum. Ama teklifi şimdi kabul etmeyeceğim" dedi.

"TÜRK HÜKÜMETİ ÇOK YARDIMDA BULUNDU"

Kurdi yaptığı açıklamada, "Türk hükümeti, cenaze masraflarında bana gerçekten çok yardımda bulundu. Cenazelerin Kobani’ye nakli için büyük uçak tahsis ettiler. Kobani Bodrum’dan çok uzak" dedi.

Kurdi, aralarında Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden üst düzey bir yetkili dahil çok sayıda siyasetçinin kendisine başsağlığı dilediğini belirtti.
"BATI UMURUMDA DEĞİL"

Abdullah Kurdi, bir Kuveytli yetkili ve Mısırlılar dışında hiçbir Arap yetkilinin kendisiyle konuşmadığını belirterek, "Batı umurumda değil. Arap ülkelerinin sesini duymak isterdim" dedi.

KANADA'NIN TEKLİFİNİ DE REDDETTİ

Bodrum’dan Yunanistan’ın İstanköy adasına geçmeye çalışan Kurdi ailesinin bindiği lastik bot devrilmiş, 3 yaşındaki Aylan’la birlikte beş yaşındaki abisi ve annesi de boğulmuştu.

Aylan’ın Bodrum’da sahile vuran cesedinin fotoğrafı tüm dünyada büyük yankı yaratmıştı. Abdullah Kurdi, geçen hafta Kanada Hükümeti’nin vatandaşlık teklifini reddetmişti. Kanada Hükümeti Haziran’da sığınma başvurusu yapan Kurdi’yi reddetmişti.
Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2015, 09:49

YORUM EKLE