Nevruz umutların tazelendiği dönemde kutlanıyor

Cumhurbaşkanı Gül, ''Nevruz Bayramı bu yıl daha iyi bir geleceğe ulaşma yolunda umutların tazelendiği bir dönemde kutlanmaktadır'' dedi..

Nevruz umutların tazelendiği dönemde kutlanıyor
ANKARA

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yayımladığı mesajında, Nevruz'un birleştirici ve bütünleştirici yönüyle Türk kültüründe özel bir yeri bulunduğuna işaret ederek, Nevruz'u hep birlikte karşılamanın ve kutlamanın mutluluğunun yaşandığını vurguladı. 

Doğanın canlanmasını, baharın gelişini, bolluğu, bereketi, dostluğu, dayanışmayı simgeleyen Nevruz'un, aynı zamanda barışa ve kardeşliğe yapılan bir çağrı olduğunun altını çizen Gül, mesajını şöyle sürdürdü: 

''Nevruz Bayramı bu yıl, olumlu gelişmelerin meydana geldiği, daha iyi bir geleceğe ulaşma yolunda umutların tazelendiği bir dönemde kutlanmaktadır. Bundan da ayrıca memnuniyet duyuyorum. Bu nedenle aşırılıklardan ve ölçüsüzlüklerden kaçınılması konusunda gereken hassasiyetin gösterilmesi elzemdir.

Barış ve huzur ortamını korumanın, kardeşliği, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmenin ve bu yolda samimiyetle gayret göstermenin ülkemizin geleceği adına herkese düşen en önemli sorumluluk olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum.

Şunu bir kez daha ifade etmek isterim ki etnik kökeni, dili, inancı ve siyasi görüşü ne olursa olsun, bu ülkede herkes asırlardır olduğu gibi bundan sonra da eşitlik, dostluk, saygı ve sevgi hisleri temelinde, kardeşçe yaşamaya devam edecektir. Tarih boyunca itinayla koruduğumuz birlik ve beraberliğimiz, kardeşliğimiz, milletimizi her daim güçlü kılacaktır

Kalıcı çare ve çözümler

Milletin asli, değerli ve ayrılmaz unsurlarını oluşturan farklılıkların ve çeşitliliklerin ülkenin zenginliği olarak görüldüğünü, herkesin farklılığına saygı gösterme anlayışıyla, Türkiye'nin daha da gelişmesi için çabaların sürdürüldüğünü ifade eden Gül, mesajını şöyle sonlandırdı: 

''Türkiye sorunlarını kendi iradesiyle, demokrasi ve hukuk içerisinde kalarak, en ileri ülkelerin standartlarını hayata geçirerek çözecektir.

Bu vesileyle, sorunlar karşısında kalıcı çareler ve çözümler üreterek, büyük bir özgüvenle mutlu, huzurlu, müreffeh yarınları hep birlikte kucaklayacağımıza olan inancımı ifade etmek istiyorum.''

 

YORUM EKLE