MHP'de Merak Akşener bombası!

MHP Genel Başkan adaylarından Meral Akşener, 19 Haziran'da yapılması beklenen tüzük kongresinin, hukuka uygun meşru bir kongre olduğunu söyledi.

MHP'de Merak Akşener bombası!

Öte yandan açıklama yapan MHP Çağrı Heyeti, hazırlıkların tamamlandığını, pazar günkü tüzük kongresinin şölen içinde geçeceğini belirtti.

Çağrı Heyeti'nin belirlediği tarih olan 19 Haziran'da tüzük kurultayını yapacaklarını duyuran Akşener, kameralar karşısına geçti ve tüzük kurultayı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı:

DELGELERİMİZ SEÇİMLİ KURULTAY KARARI ALACAK

"Tüzük kongresi Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi kararı ve Yargıtayın onayı ile yapılmaktadır. Tüzük kongresini MHP adına yapma yetkisi Mahkeme tarafından atanan Çağrı Heyetine aittir.

Bu tüzük kurultayı zorunlu meşru ve kanuna uygun yapılması zorunlu bir kurultaydı. Tüzük kurultayı toplanacak. Mahkemeye sunduğumuz dilekçedeki madde değişecek, üst kurul delegelerimiz seçimli kurultay kararı alacak.

10 Temmuz'da seçimli kongrenin yapılacağına dair söylenti var. Ancak henüz herhangi bir ilan söz konusu değildir. 19'unda biz kongremizi yapacağız.

TARİH YAZMA YOLCULUĞU

Biz 19'unda kongremizi icra edeceğiz. Hak arayışlarını korku duvarını yıka yıka bugüne geldiler. Tüzük kurultayı üst kurul delegelerimizin iradesidir, direncidir. Bu tarih yazma yolculuğu olmuştur.

ÜLKÜCÜLER KORKU DUVARINI PARAMPARÇA EDEREK ADINI ALTIN HARFLERLE YAZMIŞLARDIR

Yolculuk aynı zamanda demokraki tarihine düşülen altın harflerle yazılan bir nottur. Adalet talebini ve hak arama mücadelesini insanların korkutulduğu Türkiye'de gelinen noktada Ülkücü Türk milliyetçileri korku duvarını paramparça ederek adını altın harflerle yazmışlardır.

Usul hatası yapmayacağımız için usulden herhangi bir itirazın olamayacağı bugünkü Türkiye'de bile usulllere uygun kurultaya yapacağız.

NOTER VE KAMERALAR EŞLİĞİNDE

Hazirun defteri oluşturulurken, noter tutanaklarıyla, kameralarla izlenecek bir yol izlenecek. Daha sonra Genel Başkan'ın iddia ettiği gibi bu tüzük kongresinin problemli olduğu, korsan kongre iddiaları gibi iddiaların yanlış bilgilendirmeye dayanan hukuka uygun olmayan beyanlar olduğunu paylaşmak isterim.

KURULTAYIMIZ TARTIŞMAYA AÇIK OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR

Siyasi Partiler Yasası'nın 14. maddesine göre çok açık bir şekilde bu tür kurultaylar tarif edilmiştir. Ona uyarak yola çıkacağız. 595 sayısı salt çoğunluktur. Bu sayı ile toplanır. Kararlar da gelen delegenin salt çoğunluğu ile karar alınır. Kurultayımız herhangi bir tartışmaya açık olmaktan çıkmıştır.

MEŞRU HUKUKA UYGUN BİR KONGREDİR

Bir kısım elindeki koltuğu terk etmemek için mücadele etmektedir, bir taraf da 1 Kasım sonuçlarına itiraz eden ve medeni şekilde kurultay isteyen delegelerin iradesi söz konusudur. Bugün itibariyle söylenen sözlerin bir hükmü yoktur. 19 Haziran'daki kongremiz meşru, hukuka uygun bir kongredir. Bu kurultayın da hayırlara vesile olacağına inanıyorum. "


YORUM EKLE