Kurbana eziyete 2 bin lira ceza

Bakan Eroğlu, Kurban Bayramı'nda hayvanlara eziyet edenler hakkında, hayvan başına 2 bin lirayı aşan idari para cezaları uygulanacağını bildirdi.

Kurbana eziyete 2 bin lira ceza
 ANKARA
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yazılı açıklamasında, bayram nedeniyle yapılacak kesimlerde hayvanlara eziyet edilmemesi uyarısında bulundu. 
Kurban Bayramı'nın insanların iyilik ve merhamet hislerini meydana çıkarması bakımından önemli olduğuna işaret eden Eroğlu, ''Dini vecibemizi yerine getirir, elimizde bulunanları ihtiyaç sahipleri ile paylaşırken, bu güzel bayrama, hayvanlarımıza eziyet ederek halel getirmeyelim'' ifadelerini kullandı. 
Hayvanların uygunsuz şekillerde yakalanması, uygun olmayan gereç ve şartlarda kesim yapılması gibi insani ve dini bakımdan uygun olmayan hallerin, hayvanların gereksiz yere acı çekmelerine neden olacağının altını çizen Eroğlu, şunları kaydetti:
''Söz konusu kanun uyarınca yürürlüğe konulan 'Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair Yönetmelik' hükümlerine aykırı hareket edenlere de hayvan başına 2 bin 37 lira idari para cezası kesilecek. Hayvanları Koruma Kanunu'na göre; hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasak olup, bu hükme aykırı davrananlara 406 lira idari para cezası uygulanır. Kesin olarak öldüğü anlaşılmadan hayvanların vücutlarına müdahalede bulunmak da yasak. Bu hükme aykırı davrananlara 406 lira para cezası uygulanacak.''
Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2012, 11:47

YORUM EKLE