Kars'da polis gece boyu baskın yaptı!

Emniyet 5 kişilik bir ekip kurdu. Mert Aydın'dan alınan örnekler Adli Tıp'a gönderilirken, polis her ihbarı değerlendiriyor... Ekipler dün gece boyu kentin çeşitli yerlerine baskınlar düzenledi.

Kars'da polis gece boyu baskın yaptı!

KARS’ta kaçırılarak öldürülen 9 yaşındaki Mert Aydın’ın katili bulmak için kurulan özel ekipler her ihbarı değerlendiriyor.

Ziya Gökalp İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencisi Mert Aydın, İstasyon Mahallesindeki evlerinden 6 Nisan pazar günü çıkarak babası Yolcu Aydın’ın Faik Bey Caddesindeki telefoncu dükkanına yemek götürdü. Evine bir daha dönmeyen Mert’in cesedi 7 Nisan günü kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Karadağ çöplüğü civarında kullanılmayan boş tabyada bulundu.

Mert Aydın’ın cenazesi 8 Nisan günü Asri Mezarlıkta gözyaşları arasında toprağa verilirken, Digor Pazarında yanında 40-45 yaşlarında bir adamla güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerin cinayeti çözmesi bekleniyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığından bu konularda deneyimli 5 kişilik bir ekibin Kars’a gelerek çalışmalara başladığını anımsatan Vali Eyüp Tepe, çocuğun tırnağından, kan ve dokularından alınan örneklerin Adli Tıp’a gönderildiğini, kentteki mobese kayıtlarını yine Ankara’dan gelen 2 uzmanın diğer görevlilerle birlikte incelediğini bildirdi. Polisin delilden suçluya ulaşma yöntemini uyguladığını ifade eden Vali Eyüp Tepe, 3 günden beri sokaklarda tepki eylemi veren vatandaşları sağduyulu olmaya davet etti.

Öte yandan özellikle kadın ve çocuklar, Mert’in öldürülmesinin ardından polise ihbar yağdırıyor. Alınan her ihbarı değerlendiren ekipler, dün gece boyunca metruk binalar, inşaatlar, kale surlarında ve yıkılan insanlık anıtı çevresinde şüpheliyi aradı. Ancak gün doğumuna kadar devam eden aramalarda herhangi bir ize rastlanamadı

ACILI BABA KONUŞTU

Kars'ta kaybolduktan sonra cesedi eski bir tabyada bulunan 9 yaşındaki Mert Aydın'ın babası Yolcu Aydın, "Devletimize, emniyetimize güveniyorum. İnşallah bulurlar o katili" dedi.

Aydın, Cuma namazı sonrasında Kars eski belediye başkanı Naif Alibeyoğlu ve diğer yakınlarıyla İstasyon Mahallesi'nde bulunan evinin karşısındaki bir iş yerinde taziyeleri kabul etti.

Baba Aydın, yaşadıkları elim olay karşısında söyleyecek bir şey bulamadığını belirterek, "Ne diyeceğimi bilemiyorum. Şaşırıp kalmışım. Devletimize, emniyetimize güveniyorum. İnşallah bulurlar o katili. Benim başıma gelen inşallah başkasının başına gelmez. Çok kötü bir şey, çok ağır bir acı. Allah kimseyi bununla sınamasın" diye konuştu.

EYLEMLERİ DURDURAN KARS MÜFTÜSÜ: ADALETİ, DEVLET SAĞLAR

Kars Müftüsü Mehmet Genç, Ortakapı Mahallesindeki Merkez Camisinde verdiği vaazla 9 yaşındaki Mert Aydın’ın öldürülmesi ve katilin yakalanmamasını protesto etmek için cuma namazından sonrası için hazırlık yapanları durdurdu. Cuma hutbesi öncesinde verdiği vaazda Müftü Mehmet Genç şunları söyledi:

"Yılan bize dokunmaz dememeliyiz. Yılanın görevi nedir? Her zaman sokmaktır. O zararlı olan mahluk, her zaman zararlıdır. O zaman ne yapacağız? Bunun için hepimiz sadık, samimi, sağduyulu, aklıselim olacağız. Şu an herkes ne diyor: Güvenlik güçleri bu adamı bulsun.

Siz güvenlik güçlerine şahitlik etmezseniz, gördüğünüzü söylemezseniz, aranızda yaşayanı kollayacak şekilde hareket etmiş olursunuz. Yapılan bu eylemler, yürüyüşler, içinizdeki öfkeyi dışa vuruştur. Yadırgayamayız, ama başka canlara zarar vermeyin. Sakin olacak ve Allah’a sığınacağız. Duamızda, ibadetimizde samimi olacağız. Hepimiz din kardeşiyiz, kin tutmayın, adalete güvenin. Her şeyin adaletli bir şekilde olması için adalete teslim etmeliyiz. Adaleti devlet sağlar.

Allah bir daha böyle vahşi olayları yaşatmasın. Cuma gününün hürmetine inşallah bugün yakalanır ve kutlu doğum haftasına huzurla gireriz."

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2014, 17:14

YORUM EKLE