Kar köy yollarını kapattı

Erzurum, Ağrı, Kars, Ardahan ve Rize'de toplam 691 köy yolu ulaşıma kapandı..

Kar köy yollarını kapattı


ERZURUM/RİZE

Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 16 dereceyle Erzurum'da ölçüldü.

Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Orta Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç sisteminin etkisi altına giren Doğu Anadolu Bölgesi'nde soğuk hava etkisini sürdürüyor.

Gece en düşük hava sıcaklıkları Erzurum'da sıfırın altında 16, Kars ve Ağrı'da sıfırın altında 15, Ardahan'da sıfırın altında 13, Erzincan ve Iğdır'da sıfırın altında 2 derece olarak ölçüldü.
Meteoroloji yetkilileri, vatandaşları çığ, don ve buzlanmaya karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. 

Kent merkezlerinde kalınlıkları Erzurum'da 42, Ağrı'da 53, Ardahan'da 30, Kars'ta 12, Palandöken'de 124, Konaklı'da 118, Bayraktepe'de 180 santimetre olarak ölçüldü.

Özellikle yüksek kesimlerde aralıklarla etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzurum'da 222, Ağrı'da 234, Kars'ta 77, ve Ardahan'da 14 olmak üzere 547 köy yolu ulaşıma kapandı. Kapalı köy yollarının yeniden ulaşıma açılması için İl Özel İdaresi ekipleri çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Erzurum'da son 24 saat içerisinde yolu ulaşıma kapalı olan köylerden 6 hasta, İl Özel İdaresi ve 112 Acil Servis ekiplerince hastanelere ulaştırıldı.

Öte yandan Erzurum'da kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapalı yollarda mahsur kalan 14 araç ve içerisindeki 40 kişi İl Özel İdaresi ekiplerinin yardımıyla kent merkezine getirildi.

Rize'de de kar yağışı nedeniyle 144 köy yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, dünden itibaren etkili olan kar yağışı sonucu merkez ilçede 30, Ardeşen'de 35, Çamlıhemşin'de 15, Çayeli'nde 18, Fındıklı'da 3, Güneysu'da 5, Hemşin'de 8, İkizdere'de 20 ve Pazar'da 10 olmak üzere toplam 144 köy yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi.

Kar kalınlığının Çamlıhemşin'e bağlı Ayder yaylasında 50 santimetreyi, İkizdere-İspir kara yolunun 2640 rakımlı Ovit Geçidi'nde ise  bir metreyi geçtiği kaydedildi.

İl genelinde kar yağışının aralıklarla devam ettiği belirtilerek, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların ve yetkililerin tedbirli olmaları istendi.

YORUM EKLE