Kamp dışındaki Suriyelilere de düzenli yardım yapılacak

AFAD Başkanı Oktay, kampların dışındaki Suriyelilere yönelik sistemli bir yardım projesi üzerinde çalıştıklarını bildirdi....

Kamp dışındaki Suriyelilere de düzenli yardım yapılacak

TBMM

AFAD Başkanı Fuat Oktay, Suriye'ye sınır illerinde sığınmacı kamplarının dışında en az 100 bin Suriyeli bulunduğunu tahmin ettiklerini belirterek, ''Bu kişilere de yönelik sistemli bir yardım projesi üzerinde çalışıyoruz'' dedi. 

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Mülteciler, Sığınmacılar ve Yasadışı Göçmenler Alt Komisyonu, Suriyeli sığınmacıların durumu ve yardım çalışmaları hakkında AFAD Başkanı Fuat Oktay'ın yanı sıra Kızılay yetkilileri ve yardım kuruluşlarının temsilcilerini dinledi. 

Oktay, Suriye'deki iç karışıklığın başlamasının ardından Türkiye'ye ilk toplu sığınmacı girişinin 2 Mayıs 2011 tarihinde 260 kişiyle başladığını ve bu sayının bugün 181 bin 407'ye ulaştığını bildirdi. 

Türkiye'nin Suriyeli sığınmacıları ''misafir'' olarak gördüğünü ifade eden Oktay, kampları bir şehirde neye ihtiyaç duyuluyorsa ona göre kurduklarını belirtti. Oktay, kamplardaki Suriyeliler'e eğitim, sağlık, sosyal hizmetler, meslek edindirme alanlarında hizmet verildiğini anlattı. 

Kamplarda ilkokuldan liseye kadar Arapça eğitim verildiğini dile getiren Oktay, sığınmacılardan üniversite talebi de gelmeye başladığını söyledi. 

AFAD Başkanı, Suriyeli sığınmacıların barındığı kamplarda bugüne kadar 2 bin 473 bebeğin doğduğunu da kaydetti. 

Suriye'deki gelişmelere göre bu yıl Türkiye'ye girişlerin arttığını ve kamp kapasitesinin belli olması nedeniyle, Suriye'den gelenlerin kampların dışında özellikle sınır şehirlerinde konakladığına işaret eden Oktay, kendi tespitlerine göre en az 100 bin, bölge illerindeki valilerle görüşmelerine göre 150 bin civarında Suriyeli bulunduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Oktay, ''Bu kişilere yönelik de sistemli bir yardım projesi üzerinde çalışıyoruz. Önceliği, bu kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmasına veriyoruz ve birkaç ay içinde bitirmeyi hedefliyoruz'' diye konuştu. 

Suriyeliler'e sınırın sıfır noktasında da yardımda bulunulduğunu ifade eden Oktay, ''Suriye topraklarında yardım yapmıyoruz'' dedi. 

Oktay, kamplarda barınan Suriyeliler'e yardım yaparken muhalif ya da rejim yanlısı ayrımı yapılmadığını vurguladı.  

YORUM EKLE