İşte o ağacın hikayesi!

TÜRKİYE son 1.5 ayda 57 şehidin acısını yaşarken, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde şehitlerin anısına yapılan ve her şehit için bir künye asılan Şehitler Ağacı’nda yer kalmadı. Şehitler Ağacı’na önceki gün, son 1.5 ayda yaşanan terör saldırılarında verilen 56 şehidin daha künyesi çakıldı. Dün ölen 57’nci şehit Yüzbaşı Ali Alkan’ın künyesi ise daha sonra çakılacak.

İşte o ağacın hikayesi!

 Heykeltıraş Dr. Derviş Özer’in hazırladığı Şehitler Ağacı projesi kapsamında, 2009’da Kızılcahamam Şehit Fatih Duru Parkı’nda kurumuş bir sedir ağacı anıt haline getirildi. Bu anıta da 1980 yılından sonra şehit olanların isimleri, rütbeleri ve ölüm tarihlerinin yazılı olduğu künyeler çakıldı.

7 bin 300’den fazla şehit künyesinin yer aldığı, Çözüm Süreci’yle beraber son birkaç yıldır künye çakılmayan Şehitler Ağacı’na önceki gün, son 1.5 ayda yaşanan terör saldırılarında verilen 56 şehidin daha künyesi çakıldı.

Şehitlerin künyelerini önceki gün anıt ağacına, Özer’in Kızılcahamam’da yaşayan arkadaşı Nurettin Koçak çaktı.

2009’daki açılışında ve daha sonraki dönemlerde siyasilerin ve bürokratların katıldığı törenlerle asılan şehit künyeleri, son dönemde ise sessiz sedasız yerini buldu. Şehitler Ağacı’nda önceki gün düzenlenen sessiz ve buruk töreni de sadece Hürriyet görüntüledi.

Koçak, “Artık sayı olarak da bilmek istemiyoruz. Çünkü canımız çok yanıyor” dedi.

O ağacın hikâyesi

HEYKELTIRAŞ Dr. Derviş Özer, 1990’lı yılların başında Afyonkarahisar’da gördüğü şehit cenazesinden etkilenerek Şehitler Ağacı projesini hazırladı.

Projesini 2009’da hayata geçirme fırsatını bulan Özer, Şehit Fatih Duru Parkı’nı yapacak olan Kızılcahamam Belediyesi’ne başvurdu.

Projesine onay alan Özer, parktaki kurumuş bir sedir ağacına şehitlerin künyelerini çaktı. Heykeltıraş Özer, “Anıtı sık sık ziyaret eden şehit anneleri var. Hatta bir tanesi ‘Buraya geldiğimde oğlumun rüzgârını duyuyorum’ demişti bana. Her gün ‘Bugün kaç şehit gelecek’ diye beklemek kadar kötü bir olay yok” dedi.


 
Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2015, 10:38

YORUM EKLE