İşte cezaevine giren isimler!

FETÖ'nün darbe girişimi kapsamında gözaltına alınan 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti tutuklandı. İstanbul'da ise 3 bin 200 kişi için gözaltı kararı çıktı. 2 bin 474 kişi yakalandı.

İşte cezaevine giren isimler!

Darbe lideri olduğu söylenen eski Hava Kuvvetlir Komutanı Akın Öztürk ile birlikte 27 general ve amiral da tutuklama istemiyle mahkemeye çıkarıldı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen, aralarında Huduti, Angun, Ayık ve Sevgili'nin de bulunduğu darbeci askerler, savcılık sorgularının ardından mahkemeye çıkarıldı. 

Zanlılardan Huduti, Angun, Ayık ve Sevgili ile 3 darbeci asker, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Polis ekiplerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı adliye önünde toplanan bir grup vatandaş, zanlıların çıkışı sırasında sloganlar atarak darbeci askerlere tepki gösterdi.

İSTANBUL'DA GÖZALTILAR VE TUTUKLAMALAR

İstanbul'da 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturma çerçevesinde İstanbul'da 3 bin 200 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde, "silahlı terör örgütü kurmak", "silahlı terör örgütü üyesi olmak", "darbeye teşebbüs" gibi suçlamalarla haklarında gözaltı kararı çıkartılanlar arasında general, amiral, subay rütbesindeki askerler ile emniyet mensupları, hakim ve savcılar yer aldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince belirlenen adreslere yapılan operasyonda, FETÖ üyesi oldukları iddiasıyla hakkında gözaltı kararı çıkartılan 3 bin 200 kişiden 2 bin 474'ü yakalandı. Gözaltına alınanlardan 2 bin 141'inin asker, 161'inin ise hakim ve savcı olduğu bildirildi.

Darbe girişiminde tutuklananlar arasındaki en üst rütbeli isimlerden biri Adem Huduti oldu. 2. Ordu Komutanı olan Huduti cezaevine gönderildi.

127 ALBAY, YARBAY VE BİNBAŞI

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde işlemleri tamamlanan ve aralarında albay, yarbay, binbaşı ile yüzbaşıların da yer aldığı 127 asker bugün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına sevk edildi. 1. Sulh Ceza Mahkemesi, 127 askerin "silahlı terör örgütü kurmak", "silahlı terör örgütü üyesi olmak", "darbeye teşebbüs" suçlarından tutuklanmasına karar verdi.

Tutuklanan askerler arasında Korgeneral Erdal Öztürk, Tümgeneral Fetih Albay, Tümgeneral Mehmet Özlü, Tümgeneral Haluk Şahar, Tümgeneral Serdar Gülbaş, Tümgeneral Şaban Umut, Tuğgeneral İrfan Can, Tuğgeneral Cemal Akyıldız, Tuğgeneral İmdat Bahri Biber, Tuğgeneral Ahmet Biçer, Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, Tuğgeneral Eyyüp Gürler, Tuğamiral Ömer Mesut Ak, albaylar Süleyman Demirci, Barbaros Akça, Ali Başaran, Sadık Cebeci, Yusuf Özdemir, Nizamettin Aydın, Mehmet Kaplan, yarbaylar Sebulent Eken, Gökhan Uğur, Selim Çiftçi, Serkan Çetin Akbaş, Bahri Ünal, Ümit Ertuğrul, Osman Akkaya, Bayram Bekdemir, Fatih Karatay, Mehmet Erol, binbaşılar Ecir Işık, Numan Ünaldı, Mustafa Serbest, Mücahit Erkan, Ümit Lütfü Altıntakan, Mustafa Akbaş, Nurullah, Kalebaşı, Cüneyt Aydoğan, Hakan Bolat, yüzbaşılar Mehmet Yılmaz, Gökhan Karabacak, Semih Barbaros Üstün, İsmail Arı, Yakup Karaçelik, Ramazan Ertur, Mustafa Alper Şengören, Ahmet Ertekin'in yer aldığı bildirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünde gözaltında tutulan diğer şüphelileri, işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilecek. 
 


YORUM EKLE