İstanbul’da Polis destekli gıda denetimi

İstanbul’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün yaptığı gece denetiminde şok görüntüler ortaya çıktı.

İstanbul’da Polis destekli gıda denetimi

 Yerlerde sürünen ve çürüdüğü görülen etleri savunan işyeri sahibi, “Etler şoklandığı için böyle. Bunları çocuğuma bile yediririm” dedi.İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, gecenin ilerleyen saatlerinde gelen istihbaratlar doğrultusunda dev bir denetime imza attı. Polis desteğinde 147 farklı işyerine 30 ekiple baskın yapan ekipler, gördükleri manzara karşısında şok oldu.


Denetim ekiplerinin girdiği bir et depolama tesisinde yerlerde bulunan sağlıksız etler, ekipleri çileden çıkardı. Denetim görevlisi deponun sahibi Mehmet İkram’a “Bu etleri yedirmeye vicdanınız el veriyor mu” şeklinde bir soru sorarken, şok bir cevap aldı. Depo görevlisi Mehmet İkram,”Ben bu etleri çoluk çocuğuma yediriyorum” dedi. Görevli denetçi, etlerin sağlıksız olduğu ve geldiği yeri belli olmadığını öne sürerken, depo sahibi Mehmet İkram, “Etlerim kesinlikle bozuk değildir. Ben buraya yeni başladım. Etler

Antep’ten geliyor. 30 yıldır bu işi yapıyorum. Ben Belediyeden ruhsatımı aldım. Tarım Bakanlığı’na başvurdum.. Ben bu eti işliyorum” dedi. Aynı etleri çocuklarına da yedirdiğini söyleyen Mehmet İkram, zaman zaman görevlilerle tartışmaya girdi. Görevliler ise işyerine kapatmaya kadar gidecek cezalar uygulanacağını ve etlerin de incelemelerin ardından imha edileceğini söyledi.Gecenin ilerleyen saatlerinde denetimin yapıldığı Mega Center’da istenmeyen görüntülerin yanında kurallarına uygun işletmeler de vardı. Bu denetimler sırasında istihbarat alınan yerlerden bazılarının kapısı ise işyerinde kimsenin olmaması nedeniyle demir makasları ile kilitleri kesilerek açıldı. O işyerlerinden birinde kovalara gelişi güzel doldurulan ve sağlıksız oldukları belirtilen salçalar bulunuyordu. Ekipler buraya da işlem yaptı. İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerin sonuçları ile ilgili önümüzdeki günlerde kamuoyunun bilgilendirileceği öğrenildi.
Milliyet Haber
Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2013, 13:54

YORUM EKLE