İstanbul Boğazı'nda can pazarı!

Sarayburnu açıklarında kuru yük gemisiyle çarpışarak alabora olan Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı'na bağlı teknede bulunan 7 kişiden 6'sı kurtarılırken, 1 kişi hayatını kaybetti.

İstanbul Boğazı'nda can pazarı!

 3 yaralının durumunun kritik olduğu açıklandı.

Karadeniz yönüne giden bir yük gemisi saat 08.00 sıralarında Sarayburnu açıklarında seyreden Sahil Güvenlik botu ile çarpıştı. çarpışmanın etkisi ile içinde görevli askerlerin bulunduğu Sahil Güvenlik botu alabora oldu ve burnuna kadar battı.

Bu arada henüz bayrağı ve ismi belli olmayan yük gemisi yoluna devam etti. Alabora olan Sahil Güvenlik botuna yardım için ilk önce çevrede bulunan balıkçı tekneleri yanaştı daha sonra Kıyı Emniyeti kurtarma botu tekneyi batmaması için bağladı.

6 KİŞİDEN 3'Ü KURTARILDI

Bölgeye sevk edilen Sahil Güvenlik, Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve deniz polisi ekipleri, içarpışmanın ardından ilk etapta alabora olan sahil güvenlik teknesindeki 6 kişiden 3'ünü kurtardı.

Bölgeye gelerek çalışmalar hakkında bilgi alan İstanbul Valisi Vasip Şahin, Sarayburnu açıklarında sahil güvenlik botuyla bir kuru yük gemisinin çarpıştığını belirterek, "Ardından sahil güvenlik teknesi alabora olarak sürüklenmeye başlamış." dedi.

 3 KİŞİYİ KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Vali Şahin, kazaya ilişkin şu bilgileri verdi:

"Sarayburnu açıklarında sahil güvenlik botuyla bir kuru yük gemisi çarpışmış, ardından sahil güvenlik teknesi alabora olarak sürüklenmeye başlamış. Sahil güvenlik, Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve deniz polisi ekipleri, sahil güvenlik teknesinde bulunan 6 kişiden 3'ünü sağ olarak kurtardı. Diğer 3 kişinin kurtarılmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor."

Olay yerinde çalışmaları takip eden Vali Şahin, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, sahil güvenlik teknesinden kaybolan 3 kişiden 2'sinin daha kurtarıldığını kaydetti.


YÜZEREK BÖYLE KURTULDULAR

Olay yerinde çalışmaları takip eden Vali Şahin, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, sahil güvenlik teknesinden kaybolan 3 kişiden 2'sinin daha kurtarıldığını kaydetti.

Kurtarılan Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli 5 kişi GATA'ya kaldırılırken, 1 kişinin cesedine ulaşıldı..

1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan Anadolu Ajansı'nın Editör Masası'na konuk olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, kazayla ilgili olarak "Sahil güvenlik botundaki 7. kişi hayatını kaybetmiş olarak çıkarıldı" dedi.

DENİZ POLİSİ OLAY YERİNE İNTİKAL ETTİ

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden yapılan kazaya dair açıklamada şöyle denildi:

17.08.2016 tarihi saat 08:20'de Tolunay Gemisi Güney-Kuzey Boğaz Girişi esnasında SG-25 Botu ile çatışmış olup, SG-25 Botu tumba olmuştur. Kuruluşumuza ait Kıyı Emniyeti 3 ve 4 Hızlı Tahlisiye Botları, Kurtarma 1 ve 8 Römorkörleri, Şark Römorkörü, RHIB Botu ile Kuruluşumuz ve Sahil Güvenlik Balık adamları ile Deniz Polisi olay yerine intikal etmiştir.

3 KİŞİNİN DURUMU KRİTİK

SG-25 botunda 7 personel bulunmakta olup, bunlardan 6'sı kurtarılmıştır. Kurtarılanlardan 3'ünün durumu kritik olup kayıp olan bir kişiyi arama çalışmalarına devam edilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2016, 14:12

YORUM EKLE