Hrant Dink için anma töreni düzenlendi

Uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Hrant Dink'in ölümünün 6. yılı dolayısıyla Agos gazetesi önünde anma töreni düzenlendi.

Hrant Dink için anma töreni düzenlendi
İSTANBUL 

Şişli Meydanı'nda toplanan Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, oğlu Arat Dink, kardeşi Orhan Dink, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder, Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin, Beşiktaş ''Çarşı'' taraftar grubu üyeleri ve Cumartesi Anneleri'nin de aralarında bulunduğu kalabalık grup, ''Hepimiz Hrant'ız, Hepimiz Ermeniyiz'' yazılı pankart açarak, Türkçe ve Ermenice sloganlar eşliğinde Halaskargazi Caddesi'ndeki Agos gazetesinin önüne kadar yürüdü.

Öldürüldüğü yere Hrant Dink'in fotoğraflarının bulunduğu dövizler, kırmızı karanfiller ve mumlar bırakılırken, gazetenin bulunduğu Sebat Apartmanı'na da ''Buradayız Ahparig'' yazılı pankart asıldı.

Hrant Dink için yapılan saygı duruşunun ardından, Dink'in kendi sesinden nasıl tehditler aldığı dinletildi.

Anma töreninde konuşan Dink'in eşi Rakel Dink, özlem dolu ama kararlılıkla, Hrant Dink'in vurulduğu yerde 6. yılda da birlikte olduklarını söyledi.

Rakel Dink, şöyle devam etti:
''Ümitle, imanla, şevkle buradayız, birlikteyiz. Ey Türkiye'nin güzel insanları, sevgili gençler, anneler, babalar, kardeşler... Türkiye'nin sevgili vatandaşları, sağdakimize, soldakimize rahatsızlık vermeden, ötekileştirmeden, ayrımcılık, ırkçılık etmeden buradayız. Adalet borcumuzu, sevgimizi, umudumuzu hatırlayarak buradayız. Yataklarında sevgililerinin ellerini tutarak ölme fırsatı ellerinden alınanların anısına buradayız. Acımızla, onurumuzla buradayız. Doğruluk ve adalet için buradayız. Birbirimize hikayelerimizi anlatmak, anlamak için buradayız. Hepiniz hoş geldiniz.'' 

Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin de ''Gerçekten umutluyum. Umudumu biraz da bu kitlenin kararlılığına borçluyum. İnanıyorum ki bu cinayetin arkası aydınlanacak. Bunu kimse engelleyemez'' dedi.

YORUM EKLE