Heykeli dikilecek!

Ayakkabı Sanayicileri Derneği Nihat Zeybekci'nin heykelini dikmek istiyor.

Heykeli dikilecek!

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çetin, uygun görülmesi halinde, ayakkabı ithalatının azaltılmasına katkılarından dolayı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin heykelini bu sektörün kümelendiği 6 ilde dikmek istediklerini söyledi.

Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ayakkabı ithalatına getirilen ek verginin 15 Eylül 2014'te yürürlüğe girmesinin ardından dış alımda ekimde yüzde 36, kasımda ise yüzde 33'lük düşüşler yaşandığını anlattı.

Zeybekci'nin de ifade ettiği gibi bu yıl itibarıyla ayakkabı ithalatında yüzde 40 civarında düşüş beklediklerini vurgulayan Çetin, "Bu, tabii ki sektörü olumlu etkileyecek. Zaten beklentimiz bu yöndeydi. Türkiye'nin cari açığının kapanmasına 1 milyar dolarlık destek sağlayacağımızı söylemiştik.

Önümüzdeki 3 veya 5 yıllık program içinde 90 bin kişilik istihdam oluşturacağımızı ve Türkiye'de ayakkabı sektörünün çok ciddi yol alacağını öngörmüştük. Bunlar gerçekleşmeye başladı" diye konuştu. Çetin, Zeybekci'nin, "Yerli üretimin önünü açtık. Ayakkabıcı neredeyse benim heykelimi dikecek" sözlerini hatırlattı.

Türkiye'de ayakkabı sektöründe olumlu gelişmeler yaşandığını dile getiren Çetin, "Ayakkabı sektörünün kümelendiği İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Konya ve Gaziantep olmak üzere 6 ilde, Ekonomi Bakanımızın heykelini, kendisi uygun görürse dikeriz çünkü ona minnet duyuyoruz" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2015, 14:58

YORUM EKLE