Herkesin büyük barış beklentisi var

Akil İnsanlar Güneydoğu Anadolu Bölgesi Heyeti, Bilge köyünü ziyaret etti. Yılmaz Erdoğan ''Burada ağaçlar barış ile yeniden yeşerecek. Bölgeye yeniden yaşama sevinci gelecek'' dedi.

Herkesin büyük barış beklentisi var
ANKARA

Akil İnsanlar Güneydoğu Anadolu Bölgesi Heyeti, 2009 yılında 7'si çocuk 44 kişinin hayatını kaybettiği Bilge köyünü ziyaret etti.

Mardin'de temaslarını sürdüren heyet üyeleri, Bilge köyünü ziyaret ederek, muhtar Abdurrahman Çelebi ve köy sakinleriyle görüştü.

Heyet Başkanı Yılmaz Ensaroğlu, burada yaptığı açıklamada, köyde ciddi anlamda acıların yaşandığını belirterek, köylülerin acılarını tazelemek için gelmediklerini, bu süreçte herkese bu acıdan pay düştüğünü söyledi.

İnsanların konuşarak, tartışarak sorunlarını çözdüğünü kaydeden Ensaroğlu, ''Burada kime dokunursanız herkesin yaşadığı birbirine benzer ve farklı acılar var ama sonuçta dünyanın hiçbir yerinde hiçbir savaş hiçbir çatışma, kavga küskünlük ömür boyu ya da kıyamete kadar sürmüyor. Acınızı acımız olarak biliyoruz. Sorunun nasıl çözüleceğine dair özellikle Bilge köyü halkı neler düşünüyor. Bize neler tavsiye ediyor. Bunları öğrenmek istiyoruz. Elimizde sihirli formüller yok. Çözüm formülünü birlikte oluşturacağız'' diye konuştu.


Muhtar Çelebi, ziyaretleri nedeniyle heyete teşekkür ederek, çok acı çektiklerini anlattı. Yaşananlardan ders aldıklarını, barışa destek verdiklerini ifade eden Çelebi, Türkiye'de hiçbir insanın acı görmemesini diledi.

Çelebi'nin, ''Bugüne kadar hiçbir devlet silah ve şiddet ile bu işi götürememiş. Bilge köyünün haline bakın'' demesi üzerine sanatçı Yılmaz Erdoğan, ''Farkı var mıydı?'' diye sordu. Çelebi, ''Olaydan sonra çok değişti. Çocuklar anne ve babasız kaldı. Cezaevine ve mezara gidenler oldu. Kalanlar da rahat değil. İnsanlar daha önce pikniğe ve gezmeye geliyorlardı. Şimdi kimse gelmek istemiyor. Sonuna kadar barışa destek veriyoruz. Kan dursun'' dedi.

Ziyaret esnasında Erdoğan ve Hatemi çocuklarla sohbet etti. Köy sakinlerinin büyük ilgi gösterdiği Erdoğan, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bölgeye yeniden yaşama sevinci gelecek

Erdoğan, ziyaretle ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:

''Şimdi bir zamanlar 4 alabalık tesisinin olduğu bütün yöre halkının pikniğe geldiği köydeyiz. Aslında doğası ile su kaynağı ile bir cennetteyiz. Burada yaşanan çok büyük bir trajedi. Sular kesilmiş alabalıklar yok. İnsanlar büyük bir trajedinin arkasında bir sessizliği yaşıyorlar. Aslında bütün bölge için model ve örnek gibi. Burada ağaçlar barış ile yeniden yeşerecek. Bütün bölgeye yeniden yaşama sevinci gelecek. Aslında trajediyi anlamak için burayı tahlil etmek yeterli. Bölge insanının bu konuda tereddütü yok. Çünkü acıyı birebir onlar yaşamış. Barışın en büyük taraftarıdırlar. Herkesin çok büyük barış beklentisi ve inancı var. Biz de umuyoruz. Dilerim her gün biraz daha somutlaşırız.''

Bilge köyünden ayrıldıktan sonra Mardin'e dönen heyet üyeleri, burada sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kanaat önderleriyle basına kapalı bir görüşme yaptı.

Heyet, Hacı Bektaş Veli Derneğini ziyaret etti

Akil İnsanlar İç Anadolu Bölgesi Heyeti, Kayseri'de Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yaşatma Koruma Derneğini ziyaret etti.

Heyet Başkan Vekili Beril Dedeoğlu, heyet üyeleri Erol Göka, Hilal Kaplan, Celalettin Can, Vahap Coşkun ve Doğu Ergil, ziyarette, Dernek Başkanı Feyzullah Keskin ile bir süre görüştü.

Heyet üyeleri, daha sonra derneğin konferans salonunda Alevi vatandaşlarla bir araya geldi. 

Dedeoğlu, yaptığı konuşmada, "tek dertlerinin bu sürecin kalıcı barış sürecine dönüşmesi" olduğunu vurguladı.

Hakkari'de duygulu anlar yaşandı

Çözüm süreci kapsamında Hakkari'ye gelen Akil İnsanlar Doğu Anadolu Bölgesi Heyeti, konakladıkları otelde bir süre dinlendikten sonra yaya olarak toplantının yapıldığı Atatürk Kültür Merkezine geçti.

Caddede esnaf ve vatandaşlarla görüşerek taleplerini dinleyen heyet üyeleri, daha sonra öğretim elemanları ve üniversite öğrencileriyle bir araya geldi.

300 kişilik salonun dolması nedeniyle çok sayıda kişinin ayakta takip ettiği toplantıda konuşan Heyet Başkanı Can Paker, kendilerine "Barış için hangi ödünler verilecek" şeklinde soruların yöneltildiğini anımsatarak, Türkiye'de herkesin insan hakkı ile yaşamasını sağlayacak bir ortam yaratmak istediklerini ve bunun da bir ödün olmadığını ifade etti.

Heyet üyelerinden Sibel Eraslan ise kendilerine gösterilen ilgiden çok etkilendiğini belirterek, gözyaşlarını tutamadı.

Heyet Kayseri'de akademisyenlerle bir araya geldi

Akil İnsanlar İç Anadolu Bölgesi Heyeti, Kayseri'de akademisyenlerle bir araya geldi.

Heyet Başkanı Ahmet Taşgetiren, üyeler Erol Göka, Hilal Kaplan, Celalettin Can, Vahap Coşkun, Doğu Ergil, Mustafa Kumlu ve Cemal Uşşak, Erciyes Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu'nda akademisyenlerle bir araya geldi, çözüm sürecine ilişkin soruları cevaplandırdı, değerlendirmelerde bulundu. 

Öte yandan, Akil İnsanlar Marmara Bölgesi Heyeti üyeleri Mithat Sancar ve Ali Bayramoğlu, ÇAGİAD yöneticilerini ziyaret etti

YORUM EKLE