Görmez mahkumlarla oruç açtı

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumundaki hükümlülerle oruç açtı.

Görmez mahkumlarla oruç açtı
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yaklaşık 500 mahkumla yaptığı iftarın ardından, ramazan ayını bir aylık hızlandırılmış kursa, benzeterek, bu mektebin en büyük gayesinin insanlara özgürlük kazandırmak olduğunu söyledi.
Caddelerde yürüyen nice insanın aslında özgür olmadığını belirten Görmez, "Asıl mahkumiyet, insanın nefsine, öfkesine, duygularına mahkum olmasıdır. Oruç ve ramazan bizi nefsimizin egemenliğinden kurtarmak için gelir" dedi.

Görmez, Suriye'de de her gün onlarca insanın katledildiğini kaydederek, "Bunu yapanlara özgür diyebilir misiniz? İnsanlar üzerinde egemenlik kuranlar özgür olamaz" diye konuştu.

Ceza infaz kurumlarında kalan mahkumlarla sıkça mektuplaştığını da ifade eden Görmez, mahkumların ramazanını ve yaklaşan bayramını tebrik etti, sabır diledi. Görmez, daha sonra mahkumlarla birlikte akşam namazını kıldı.

Cezaevinde ramazan

Mahkumlardan Ali S, gündüzleri Sincan Adliyesinde çalıştığını, oruç tutarken zorlanmadığını ve ramazanın kurumda çok güzel geçtiğini anlattı. Bu yıl kendileri için en güzel sürprizin sıcak pide olduğunu belirten Ali S, kurumda pek çok mahkumun oruç tuttuğunu, sahur ve iftarda bir araya gelince bereketli bir ortam oluştuğunu, ailelerinin eksikliğini arkadaşlarıyla giderdiklerini dile getirdi. 

Ali S, Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in konuşmalarından ve mahkumlarla mektuplaşmasından etkilendiğini de kaydederken, diğer hükümlüler de şartlı tahliyenin son bir yıl değil, üç veya beş yıl kala devreye girmesini istedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2013, 09:28

YORUM EKLE