Gizli tanıktan ''Ertuğrul Özkök'' iddiası

''Ergenekon'' davasında dinlenen "gizli tanık Mart", örgütün medya patronunun Ertuğrul Özkök ve ekibi olduğunu ileri sürdü.

Gizli tanıktan ''Ertuğrul Özkök'' iddiası

İSTANBUL

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 65'i tutuklu 274 sanıklı ''Ergenekon'' davasının 253. duruşması başladı. 

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve gazeteci Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 36 tutuklu sanık katıldı. 

Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, ''gizli tanık Mart''ın gizli tanık odasında hazır olduğunu belirtti.
Gizli tanık, Togan Yayınları'nda çalıştığını belirterek, Ergün Poyraz'ın yazdığı kitapların Ankara'dan avukat Hüseyin Buzoğlu tarafından getirilerek bu yayınevinde basıldığını anlattı.


Poyraz'ın kitaplarının Hürriyet Gazetesi'nde tanıtımının yapıldığını ve haberleştirildiğini ifade eden gizli tanık, Poyraz'ın en son yazdığı ''İplikçi'' adlı kitabın internet sitelerinde kapağının tanıtımının yapılmasına rağmen basılmadığını belirtti. 

Gizli tanık, savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in ''Poyraz'ın yazmış olduğu kitaplardaki bilgilerin nereden temin edildiği konusunda jandarma ismi geçti mi?'' sorusunda, ''Geçiyordu. Öyle bir kanaldan geldiği söyleniyordu. Kitaplar Ankara'da yazılıp Ergün Poyraz'ın düzeltmesinden sonra yayına veriliyordu'' yanıtını verdi.

Pekgüzel'in, ifadesinde Tuncer Kılınç'tan da söz ettiğini belirttiği gizli tanık, ''Tuncer Kılınç kanalıyla geldi mi bilemem. Ben Kılınç'ın adını Hüseyin Buzoğlu avukatı olduğu ve onu tanıdığı için söylemiştim'' dedi.

Gizli tanık, savcılık ifadesindeki ''Bu örgütün medya patronluğunu Hüseyin Buzoğlu yapmaktadır. Talimatı da Tuncer Kılınç'tan almaktadır'' yönündeki beyanına ilişkin, ''Hüseyin Buzoğlu için bu biraz ağır olmuş. Onu demek istemedim. Tuncer Kılınç'ı tanımıyorum. Medya patronluğunu Ertuğrul Özkök ve ekibi yapıyordu'' iddiasında bulundu.


YORUM EKLE