Erkeklere de panik butonu verilebilir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erkeklere de panik butonu verilebilir
 ANKARA - Sarp Özer/ Eda Ünlü Özen/Selma Kasap
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin,muhabirlerin sorularını yanıtladı.

Kadına yönelik şiddeti engellemek için Bursa ve Adana'da pilot uygulamaya başlayan 'panik butonu' hakkında bilgiler veren Fatma Şahin, ''Çocukların ve erkeklerin de bakanıyım'' dedi, bu yıl eşinden şiddet gördüğü gerekçesiyle 30 erkeğin başvuruda bulunduğunu söyledi. 

''Belki onlara da panik butonu verirsiniz'' denilmesi üzerine Şahin, ''Eğer isterlerse olabilir. Sonuçta mahkeme kararıyla böyle bir karar çıkarsa onu uygulayacak olan yine biziz, gereğini yaparız'' ifadelerini kullandı.

Eşitlik sivil anayasaya yansımalı

Şahin, kadın ve erkeğin yaşamına dair eşitliği sağlayan bakışın sivil anayasaya tamamen yansımasını istediklerini belirterek, ''Tek bir maddeyle eşitliğin sağlandığı değil her bir maddenin anayasal alt yapısının kadın-erkek eşit bakış açısıyla hazırlanmasını çok önemsiyoruz'' dedi.

İşbirliğini önemsiyoruz

AA'nın Kahire'deki temsilciliğinden yöneltilen soruyu da yanıtlayan Şahin, Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerde yeni anayasa çalışmaları kapsamında kadın ve ailenin anayasadaki yerine ilişkin tartışmaları değerlendirdi. Şahin, ''Dostlarımız, kardeşlerimiz olarak Mısır halkı, Mısır'ın kadınları, Ortadoğu'nun kadınları, kendi inancımızdaki İslam dünyasının kadınlarıyla kendi tecrübemizi paylaşmak, sorunlarımızı çözerken beraber işbirliği yapmayı çok önemsiyoruz'' diye konuştu.

Aralık ayında koruyucu aile sistemini yeniden yapılandıracaklarını, paralelinde Almanya'daki koruyucu aile sistemini de güçlendirecek bir yapıya dönüştüreceklerini ifade eden Şahin, ''Ülkemizde yaptığımız bir çalışmanın yurtdışı yansımasını da ilk kez paralel götüreceğiz'' dedi.

Çocuklara bayram ruhunu aşılamalıyız

''Kesinlikle bayramlara tatil olarak bakmamak, özellikle çocuklarımıza bayram ruhunu aşılamak gerekiyor'' diyen Şahin, vatandaşlardan, Kurban Bayramı'nın acıya dönüşmemesi için trafik kurallarına uymalarını istedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2013, 06:49

YORUM EKLE