''El Kaide üyeliği'' davasında tahliye

Ankara'da terör örgütü El Kaide'ye üye olduğu iddia edilen 16 kişinin yargılandığı davada, tutuklu son sanığın da tahliyesine karar verildi.

''El Kaide üyeliği'' davasında tahliye
ANKARA

Sincan'da bir evde bomba yapımında kullanılan malzemelerin bulunması üzerine 16 kişi hakkında, ''terör örgütü El Kaide'ye üye oldukları'' iddiasıyla açılan davanın tutuklu son sanığının da tahliyesine karar verildi.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Cabir Işık, tutuksuz sanık Samet Öztürk ve iki sanık avukatı katıldı.

Duruşmada, dosyaya giren belgelerin okunmasının ardından söz alan tutuklu sanık Işık, beraatına karar verilmesini istedi.

Cumhuriyet Savcısı Cemil Tuğtekin, ''Naci Sert'' ismiyle Sincan'da ''hücre evi'' olarak kullanıldığı ileri sürülen kişinin yargılama açısından önem taşıdığını belirterek, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nden ''Naci Sert''e ilişkin soruşturmanın aşamasının sorulmasını istedi. Savcı Tuğtekin, sanık Işık'ın tutukluluğunun devamını talep etti.

Mahkeme heyeti, tahliyesine karar verdiği Işık'ın yurt dışına çıkışını yasakladı ve haftada bir gün karakola imza vermesi yönünde adli kontrol şartı getirdi.

Mahkeme, ''Naci Sert'' hakkındaki soruşturmanın da Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nden sorulmasını kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.

YORUM EKLE