Dr. Ethem Dağlı: 'Mevsim değişiklikleri İnsan Psikolojisini etkiliyor'

Bilecik Tabipler Odası Başkanı Dr. Ethem Dağlı, mevsim değişikliklerinin aynı zamanda insan psikolojisini de etkilediğini bildirdi.

Dr. Ethem Dağlı: 'Mevsim değişiklikleri İnsan Psikolojisini etkiliyor'

Bilecik Tabipler Odası Başkanı Dr. Ethem Dağlı, yaptığı yazılı açıklamada, soğuk havaların, hem bağışıklık sistemini baskılayan strese daha fazla maruz kalmayı hem de enfeksiyon etkenlerinin üremesini kolaylaştırdığını kaydetti. 

Soğuk havanın, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarından zatürreye kadar birçok hastalığı beraberinde getirdiğini ifade eden Dr. Dağlı, açıklamasında şunlara yer verdi: 

"Mevsim değişiklikleri aynı zamanda psikolojiyi de olumsuz etkilemektedir. Üst ve alt solunum yollarından korunmak da mümkün, tedaviyle kurtulmak da. Bu ayları sağlıklı geçirmenin en önemli yolu da öncelikle doktorların önerilerini dinlemekten geçiyor. Solunum yolu enfeksiyonları pek çoğumuz tarafından önemsenmese de yaşam kalitemizi düşüren ve bizi uzun süre işimizden alıkoyan önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor. Hatta zatürre özellikle risk grubundaki kişilerde yaşama mal olabilecek kadar ciddi tablolara bile yol açabiliyor. Bu hastalıklar en sık ani ısı değişimlerinin olduğu mevsim geçişlerinde ve kış aylarında bizi etkisi altına alıyor. Özellikle soğuk havalarda toplu halde bulunulan kapalı ve iyi havalandırılmayan mekanlar virüslerin bulaşabilmeleri için en ideal ortamı oluşturuyor. Hastalık, kapalı ve kalabalık yerlerde hızla yayılıyor. Bu nedenle toplu yaşanılan kapalı ortamlardan uzak durmalıyız. Soğuk algınlığına yakalanan kişilerle yakın temasa geçmemeliyiz. Virüsler bulaştıkları yerlerde canlı kalabiliyorlar. Bu nedenle özel eşyanızı soğuk algınlığına yakalanan kişilerle birlikte kullanmamaya ve el temizliğine özen gösterin. Elinizi göz ve burnunuzla temas ettirmeyin. Grip aşısını yaptırmayı ihmal etmeyin. Günümüzde grip aşıları bu hastalıktan korunmanın en güvenli yolunu oluşturuyor." 

Soğuk havanın kalbe ekstradan yük bindirdiğini belirten Dr. Dağlı, "Kalp hastalığı ya da yüksek tansiyonu bulunan hastalar doktora danışmadan soğuk havada fazla efor sarf edecek işler yapmamalı. Dengeli beslenme vücut ısısını korumaya yardımcı olur. Isı kaybını artıracağından alkollü içki kullanılmamalı, bunun yerine sıcak içecekler içmeli ve sağlık açısından bir engel yoksa içine şeker koyulabilir. Spor yapmak da vücut direncini artırır" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2017, 20:25

YORUM EKLE