Cirit füzesine ABD'de büyük ilgi

ABD'deki askeri fuarda Türk Savunma Sanayisi'nin önde gelen 6 şirketinin ''Türk malı'' ürünleri yoğun ilgi gördü.

Cirit füzesine ABD'de büyük ilgi
WASHINGTON - Barışkan Ünal - Mehmet Toroğlu

Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) şemsiyesi altında 5 Türk firması ile Roketsan, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen askeri fuara katıldı. Fuarın hemen girişindeki konumuyla dikkati çeken Türkiye'nin standında, firmalar, askeri teçhizat, silah ve füzelerden savunma teknolojileri yazılımlarına, Türkiye'nin savunma sanayisinde geldiği üst düzey noktaları gözler önüne serdi. 

Firmalar, fuarda kendilerine gösterilen ilgiden memnun kaldılar. Silah satışları yapan Sarsılmaz firması, fuar öncesinde ABD'nin en önde gelen silah dergisine ''Türk devrimi'' başlığıyla konu olurken, Roketsan'ın ''dünyada benzeri olmayan'' Cirit füzesine yüksek ilgi oldu. Gate firmasının, kayalar içine saklanan detektör ve kamera sistemleri de ilgi çekti.   

SMM Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Lütfi Varoğlu, bu fuara SMM olarak ilk kez katıldıklarını söyledi. Varoğlu, fuarda, bu firmalarla beraber Türkiye'nin savunma sanayisindeki gelişimini gösterdiklerini belirtti. 

Olağanüstü etkilendim

Stantları gezen ve bilgi alan Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan da AA'ya, ''Türkiye'de yapılanları görmek, bizim savunma sanayi alanındaki kaydettiğimiz başarıları görmekten olağanüstü etkilendim'' dedi. 

YORUM EKLE