Boğaz'da 29 Ekim Muhteşem Havai Fişek Gösterileri saat kaçta ?

29 Ekim kutlamalarının en çok ilgi gören gösterisi hiç şüphesiz İstanbul ve tüm Türkiye'de sabırsızlıkla beklenen havai fişek gösterisi. Bu sene havai fişek gösterisi saat kaçta yapılacak? Haberimizin detaylarında bulabilirsiniz!

Boğaz'da 29 Ekim Muhteşem Havai Fişek Gösterileri saat kaçta ?

29 Ekim kutlamaları bu sene seçimler sebebiyle iptal mi edilecek derken güzel haber geldi! Bayram iptal olmadığı gibi bir de bu seneki kutlamalar ilklere imza atacak. 1 Kasım genel seçimlerinin etki etmeyeceği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 2015 tüm Türkiye'de coşku ile kutlanacak. 

Bu sene 29 Ekim coşkusu 28 Ekim'den başlayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı açıklamaya göre, 28 Ekim Çarşamba günü Cuhurbaşkanlığı Külliyesi'nde büyük bir resepsiyon düzenlenecek. Cumhuriyet'in yıldönümü dolayısıyla düzenlenecek olan bu resepsiyonda misafirler Türkiye'nin her köşesinde 81 farklı ilden 10'ar kişilik vatandaş grupları olacak. Davetliler Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni dolaşacak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek. Bu davete diğer tüm partilerin genel başkanları ve milletvekilleri de davet edilmiş durumda. Cumhurbaşkanı'nın düzenleyeceği bu davet ile bir gün önceden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması coşkusu başlayacak. "İçinde cumhurun olmadığı cumhuriyet kutlaması olmaz" diyen Erdoğan, vatandaşı kutlamalar için davet etti. 29 Ekim Kutlamaları programı ise bu sene çok farklı bir yıldönüm geçireceğimizin habercisi. Pek çok yeniliğin de olacağı 29 Ekim kutlamaları ne zaman başlıyor, etkinlikler neler olacak, haberimizin detaylarında bulabileceksiniz! 

29 EKİM KUTLAMASI İLKLERE DAMGA VURACAK!

29 Ekim kutlamaları 2015 için bu sene çok farklı organizasyonlar planlanıyor. Gazilerin yine en önde olacağı geçit töreninde yaşanacak farklılıklar arasında törene katılacak olan farklı kurum ve kuruluşlar da var. Özel harekat birlikleri, Kızılay ve AKUT gibi devlet kuruluşları da geçit töreninde bulunacak. 300 kişilik dev bir koro ile küçük çaplı bir konser verecek olan Mehteran Takımı, bayram coşkusunu perçinleyecek. Bayram kutlamaları boyunca vatandaşlara çeşitli ikramlar da sunulacak.

AKM'DE ÖZEL ETKİNLİKLER OLACAK!

Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek etkinlikler sırasında, etkinliklerin dev ekranlara yansıtılması ile herkesin töreni rahatça izleyebilmesi sağlanacak. Wingsuit denen özel bir kıyafet giyerek atlayış gerçekleştirecek Türk Hava Kuvvetleri pilotlarından birinin atlayışı ve kamerasından alınacak görüntüler de ekranlara yansıtılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 29 Ekim gününde de özel bir resepsiyon düzenleyecek. Bu resepsiyonda devlet erkanından, sanatçılardan, iş dünyasından, basın mensupları ve sporculardan davetliler olacak.
 

29 EKİM 2015 CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARINDA İLKLER YAŞANACAK

Bu yıl ilk defa 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na ve Cumhuriyetimizin Kuruluşu'na ithafen tasarlanan logo ve özel gün pulu da olacak. Bu sene yine Boğaziçi Köprüsü'nde ve Boğazda görkemli havaii fişek gösterileri yapılması bekleniyor. Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları klasiği olan fener alayları da akşam saatlerinde yollarda güzel bir gösteri düzenleyecek. Bunun haricinde çeşitli konserler ve gösteriler yurdun genelinde düzenlenmeye devam edecek!

Bu sene 29 Ekim'de Cumhuriyetimizin 92. yılını kutluyor olacağız. Cumhuriyetimiz bundan 92 yıl önce 29 Ekim 1923'de Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilan edilmiştir. Tam 10 yıl sonra 29 Ekim 1933 yılında Atatürk, Cumhuriyet Bayramı'nda Türk Milleti'ne hitaben 10. yıl nutkunu okumuş ve bu bayramın en özel bayram olduğunu ifade etmiştir.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, 29 Ekim kutlamaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 28 Ekim'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde vatandaşlarla bir araya geleceği resepsiyonla başlayacak.

81 ilden, herhangi bir unvan taşımayan vatandaşların katılacağı resepsiyonda, her ilden ortalama 10 kişi bulunacak. Yaklaşık 800-900 kişinin katılacağı etkinlik kapsamında, davetliler Külliye'yi gezecek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelecek.

Cumhuriyet Bayramı günü ise Anıtkabir ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye'de kutlamaları kabul edecek. Devlet erkanının Erdoğan'a tebriklerini sunacağı tören için TBMM'de temsil edilen tüm siyasi partilerin genel başkanlarına ve milletvekillerine davetiye gönderildi.

AKM TÖRENİNDEKİ İLKLER

Atatürk Kültür Merkezi tören alanında düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlama programında bu yıl bir çok değişiklik yapıldı. Daha çok sivil çizgideki etkinliklerle gerçekleştirilecek törende, asker bu yıl ilk kez tank, top, uçak gibi araçlarla değil personel açısından çok daha güçlü ve kalabalık bir şekilde temsil edilecek.

Tören programındaki bir diğer değişiklik ise geçmiş yıllarda çeşitli gösteriler gerçekleştiren öğrencilerin yerini profesyonel ekiplerin almasıyla gerçekleşecek. Halk oyunları gösterileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Bale sanatçıları tarafından sunulacak.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çok Sesli Korusu ilk kez törenlerde yer alacak. 150 kişilik bir ekip, ilk olarak İstiklal Marşı'nı seslendirecek. Dördü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tören alanındaki yerini almasından önce, ikisi sonra olmak üzere altı eser çalınacak.

Türk Hava Kurumu'ndan "wingsuit" diye bilinen özel kıyafetli pilotlar, Solotürk ve atlı okçuların da özel gösteri sunacağı törende, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı tüfek gösterisi gerçekleştirecek.

GEÇİT TÖRENİNE İLK KEZ YABANCILAR DA KATILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da vatandaşlara hitap edeceği etkinlikte, geçit töreninde de bazı değişiklikler yapıldı.

Geçit törenine, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının Türkiye'de öğrenim imkanı sağladığı yabancı öğrenciler kendi ülke bayraklarıyla, Türkiye'nin 7 bölgesinden yerel kıyafetli ekipler, atlı okçular, emniyet teşkilatından Polis Meslek Yüksekokulu ve Özel Harekat Birliği temsilcileri, AFAD Kurtarma Timi, UMKE, Kızılay gönülleri gibi bazı devlet kurumları ilk kez katılacak. Madalya kazanmış milli sporcular, öğrencilerin de bulunacağı geçit töreninde, gaziler en ön sırada yerini alacak.

Mehteran Takımı da ilk kez bu yıl 300 kişilik dev bir kadroyla mini konser verecek.

Kutlamalara katılacak başta çocuklar olmak üzere vatandaşlara, Cumhurbaşkanlığı ekiplerince ikramda bulunulacak.

TÖRENDEKİ ETKİNLİKLER, BÜYÜK BOYUTLU EKRANLARDAN İZLENEBİLECEK

AKM'deki törenler için teknik açıdan da en üst düzeyde hazırlık yapıldı. Törendeki gösteriler, alana kurulan büyük boyutlu ekranlardan izlenebilecek.

Türk Hava Kurumu'dan "wingsuit" pilotlarından birinin kamerasından çekilen görüntüler de tören alanında kurulacak ekranlara yansıtılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKM'deki törenin ardından, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resepsiyon verecek. Resepsiyona devlet erkanı, sanatçılar, iş dünyası temsilcileri, basın mensupları, sporcular da katılacak.

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla ayrıca bu yıl özel bir logo tasarlandı, özel gün pulu basıldı
 
BU SENE HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİ YAPILACAK MI?

Bu akşam Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92. yıldönümü boğazda coşku ile kutlanacak. Havai fişek gösterileri Boğaziçi köprüsünü yine ışıl ışıl parlatacak. Tüm boğazdan izlenebilecek bu muhteşem ışık gösterisi saat 19:30'da yapılacak. 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2012, 05:13

YORUM EKLE