Binaya giren mahalleli buldu!

Bu illet (sentetik uyuşturucu) gençlerimizin önce bütün yaşam düzenini alt üst ediyor, pisliğe, her türlü kötülüğe bulaştırıyor sonra sessizce onların canlarını alıyor.

Binaya giren mahalleli buldu!

Hafta başında bir üniversite öğrencisini aynı belaya kurban verdik. Bugün de Esenler'de metruk binada 2 genç erkekten 1'i ölü diğeri de bilincini yitirmiş olarak bulundu. Öte yandan Sultangazi’de, uyuşturucu içip çırılçıplak soyunan bir genç, jiletli tellerden atlayıp askeri kışlaya girmek istedi.

BİNAYA GİREN MAHALLELİ BULDU


Edinilen bilgiye göre şüphe üzerine Esenler Fevzi Çakmak Mahallesi 1120 numaralı sokakta yıkılması beklenen  binaya giren mahalleli ikinci katta kendinden geçmiş şekilde yatan 2 genç buldu. 

1'İ ÖLÜ DİĞERİ KOMA HALİNDE BULUNDU


Olay yerine polis ve sağlık ekipleri geldi. İlk incelemede gençlerden birinin yaşamadığı, diğerinin de bilincini kaybetmiş olduğu anlaşıldı. Yaşam belirtileri gösteren gence sağlık ekipleri tarafından ilk müdühale olay yerinde yapıldı, ardından ambulunsa konularak  Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.
 
20'Lİ YAŞLARDA, KİMLİĞİ BELİRSİZ 


Hayatını kaybeden 20 yaşlarındaki genç de olay yeri incelemesinin tamamlanmasının ardından cenaze arabasına konularak Adli Tıp Kuruma morguna kaldırıldı. Üzerinden kimliğini gösterecek belge çıkmayan gencin ölüm nedeni yapılacak otopsi sonucu ortaya çıkacak. Polis olayla ilgili olarak çevre sakinlerinin de bilgisine başvurdu.

 SENTETİK UYUŞTURUCU İHTİMALİ YÜKSEK


Mahalleli metruk binanın uyuşturucu bağımlısı kişiler tarafından kullanıldığını belirtti. Mahalle sakinlerinin anlattıkları gencin ölümüne sentetik uyuşturucu maddesinin yol açmış olabileceği ihtimalini güçlendirdi.

MAHALLELİ : POLİSE DE, BELEDİYEYE DE HABER VERDİK AMA...Yarı yıkık binada sentetik uyuşturucu içildiğini söyleyen bir kadın, "Burada yamula yamula yürüyorlar. Sürekli yere düşüyorlar. Defalarca polisi arayıp şikayet ettik. Belediyeyi aradık gelip bakıp bakıp gidiyorlar. Hatta geçenlerde bir kızı çağırmışlar bodrum katına. Kız gelip bana anlattı, sakın gitme dedim...Uyuşturucu içiyorlar" diye konuştu. .
Başka bir mahalle sakini de "Sürekli binaya giren çıkanlar oluyordu. 3 kişi girer 5 kişi çıkardı. Polise de bildirildi burası. Esenler Belediyesi bu tip binaları yıkıyor. Ancak bu binanın mahkemelik olduğu için yıkılamadığını söylediler" diye konuştu.

KIŞLAYA GİRMEK İSTERKEN TELLERDE ASILI KALDI


Sultangazi’de, sentetik uyuşturucu içip çırılçıplak soyunan bir genç, jiletli tellerden atlayıp askeri kışlaya girmek istedi. Bıçak gibi keskin tellerde sıkışan genç, itfaiyenin kurtarma çalışmaları sırasında kışlanın içine düştü. Kışladaki askerler, nizamiyeye götürdükleri şahsı sağlık ekiplerine teslim etti.

KULLANIM YAŞI 11'E KADAR DÜŞTÜ

Araştırmada, Türkiye'de sentetik uyuşturucu kullanım yaşının 11'in altına kadar düştüğü ortaya çıktı. Yaş gruplarına göre değerlendirildiğinde sentetik uyuşturucu kullanan çocukların 165'inin yaşı 15-17 aralığında, 42'sinin yaşı 12-14 aralığında, 6'sının yaşı ise 11'in altında olduğu belirlendi.

ÖNCE SÜRÜNDÜRÜYOR SONRA ÖLDÜRÜYOR


 Kullanımı sonrasında denge kaybından, konuşma güçlüğü, kısmi bilinç kaybından ölüme varan ciddi sonuçlara neden olan sentetik uyuşturucunun, tedavi süreci de bir o kadar zorlu. Kalp atışlarını hızlandırması nedeniyle kullanıcılarına ölüm korkusu yaşatan sentetik uyuşturucu nedeniyle, intihar vakaları da yaşanabiliyor.

Olay, geçtiğimiz günlerde Sultançiftliği Mahallesi 50. Yıl Baştabya Kışlası’nda meydana geldi. Sentetik uyuşturucu içtiği iddia edilen A.A (28), uyuşturucunun etkisiyle çırılçıplak soyunarak yakında bulunan askeri kışlaya girmek istedi. Kışlanın duvarlarına tırmanan genç, bıçak gibi keskin demir tellerden atlayarak kışlaya girmek istediği sırada çitlerde sıkışarak asılı kaldı.

Yaklaşık 2 saat tel örgülerde asılı kalan genci fark eden nöbetçi askerler, duruma müdahale etmek istedi. Baygın haldeki genci kurtarmakta başarılı olamayan askerlerin ihbarı üzerine olay yerine itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.

İtfaiye ekipleri, yaklaşık yarım saat süren çalışma sonucu A.A’yı sıkıştığı çitlerden kurtarmayı başardı. Demir tellerden aşağı indirildiği sırada kendisini kurtaran itfaiye ekiplerine direnen şahıs, kışlanın içerisine düştü.

Keskin teller nedeniyle vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan genç, askerler tarafından alınarak nizamiyeye götürüldü. İlk tedavisi burada yapılan genç, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Gencin durumunun iyi olduğu öğrenildi. Bu arada, şahsın kurtarılma anı, amatör kameraya yansıdı.

Askerler içeride başka şahıslar olabileceği şüphesiyle kışla içinde arama yaptı. Polis ekipleri olayla ilgili soruşturma başlattı.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 16:15

YORUM EKLE