Başbakan Erdoğan'dan ''Taksim'' randevusu

Başbakan Yardımcısı Arınç, Başbakan Erdoğan'ın, Gezi Parkı konusunda taleplerde bulunan bazı topluluklarla çarşamba günü görüşeceğini bildirdi.

Türkiye 11.06.2013, 12:01 11.06.2013, 12:02
Başbakan Erdoğan'dan ''Taksim'' randevusu
 ANKARA
Hükümet Sözcüsü veBaşbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili bazı toplulukların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan görüşme talebinde bulunduğunu belirterek, "Sayın Başbakanımız bu olayların başında bulunan, ilk günden beri bulunan bazı toplulukların talebi üzerine kendilerine randevu vermiştir. Zannediyorum bir kısmıyla çarşamba günü görüşmeler yapacaktır. Bir kısmıyla da farklı zamanlarda bir araya gelecektir. Onlara işin gerçeği anlatılacak. Onların da düşünceleri Sayın Başbakanımız tarafından dinlenecektir" dedi.

Arınç, Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıda Avrupa Birliği ile ilgili sürecin ve Gezi Parkı olaylarının değerlendirildiğini söyledi.

Gezi Parkı eylemleri ve sonrasında gelişen olaylarla ilgili olarak hükümet içerisinde bir müzakere açtıklarını bildiren Arınç, şunları belirtti:

"İçişleri Bakanlığımız bir brifing verdi, Emniyet Genel Müdürlüğümüz ve ilgili daire başkanları olmak üzere, konu üzerinde bütün bakan arkadaşlarımız düşüncelerini ifade ettiler. Bundan sonra alınacak tedbirler, yapılması gereken hususlar Sayın Başbakanımız tarafından talimat olarak arkadaşlarımıza iletildi. Esasen Sayın Başbakanımızın Türkiye'ye dönüşünden itibaren bu konudaki düşüncelerini ifade ettiğini biliyoruz. Önce İstanbul'da yapılan merkez karar yürütme kurulu toplantısında, daha sonra da Adana ve Mersin'de muhtelif açılışları takiben yaptığı konuşmalarda ve daha sonrası Ankara'ya dönüşlerinde büyük kalabalıkların kendisini karşılaması ve onlara hitaben yaptığı konuşmaların içeriğini hepimiz biliyoruz. Bildiğiniz gibi hafta sonunda önce Ankara'da sonra İstanbul'da legal mitingler yapılacaktır. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na uygun olarak, belirlenen mahallerde ve belirlenen usul ve süre içerisinde. Bu mitinglerde de Sayın Başbakanımızın Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu olumlu şartları tekrar ifade edeceğini, bu olaylar başladıktan sonra bugün geldiği nokta itibarıyla geçirdiği safahatı ve bugün artık Türkiye'nin huzur ve sükununa karşı kanunsuzluklar, yasa dışı eylemlere karşı yapılması gereken tüm işlemlerin de bitirildiği bir hafta sonunu görmüş olacağız."

"Büyük bir tahribat gözlenmektedir"

Arınç, şöyle devam etti:

"Elbette Sayın Başbakanımızın önceki açıklamaları, benim Başbakanvekili olarak yaptığım değerlendirmelerle ilgili bakanlarımızın açıklamalarıyla durum şu; merkezden görebildiğimiz kadarıyla Taksim'de ve Kızılay'da gruplar zaman zaman toplanmakta, sloganlarla ellerindeki pankartlarla düşüncelerini ifade etmekteler. Birtakım aşırı gruplar ve illegal örgütler de bu toplantıları bahane ederek çevreye zarar vermektedir. Bu çevre sadece kaldırımdan veya bankomatlardan veya oturulan banklardan ibaret değildir. Bunların içerisindekilerin sizlere tek bilgileri verilmişti. Ambulanslardan tutunuz polisimizin kullandığı araçlara kadar özel ticari araçlardan özel araçlara kadar ve maalesef pek çok iş yerinin tahrip edilmesine kadar büyük bir tahribat gözlenmektedir. Giderek azalmıştır. Ama bu olaylar içerisinde yurttaşlarımızından vefat edenler olmuştur, yaralananlar olmuştur. Gözaltına alınanlar ve haklarında tutuklama kararı verilen zannediyorum 2 kişi olmuştur. Bütün bunlar etraflıca değerlendirildi." 

"Türkiye bunu yaşamamalıydı"

"Türkiye bunu yaşamamalıydı" diyen Arınç, "olayların büyümesine yol açan gerçek amacın ne olduğunu az çok bildiklerini, bu konuda yapılması gereken işleri de hükümetin tek tek tespit ettiğini" bildirdi.

Vatandaşların huzur ve sükun içerisinde, güven içerisinde olmalarını dileyen Arınç, hükümetimiz işin başında olduğunu dile getirerek  "Güvenlik güçlerimizin görevlerinin bilinciyle hareket ediyorlar. Türkiye'de artık yasa dışı eylemlere kesinlikle izin verilmeyecek ve bunlara karşı kanunun üzerimize koyduğu görevler mutlaka yapılacaktır.İyi niyetle başladığı söylenen eylemler konusunda, eğer konu çevre duyarlılığı ise eğer konu insan hakları ise eğer konu demokrasi ise bunları konuşmak ve bunları muhattaplarımızla tartışmayı gerçekten isteriz" şeklinde konuştu.

Arınç, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili olarak Başbakan Erdoğan ile görüşmek isteyen gruplar bulunduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Başbakanımız bu olayların başında bulunan, ilk günden beri bulunan bazı toplulukların talebi üzerine kendilerine randevu vermiştir. Zannediyorum bir kısmıyla çarşamba günü görüşmeler yapacaktır. Bir kısmıyla farklı zamanlarda bir araya gelecektir. Onlara işin gerçeği anlatılacak. Onların da düşünceleri Sayın Başbakanımız tarafından dinlenecektir. Yine bizlere bakanlarımıza bu konuda gelebilecek tüm taleplere de demokratik bir olgunlukta karşılayacağımızı ifade edebilirim. İşin güvenlik boyutu önemlidir, işin mali boyutu, dış itibar boyutu önemlidir. Bunlara zarar verecek tüm eylemlere karşı da güvenlik güçlerimizle ishitbaratımızla yetkili amir ve mevkide bulunanlarla mücadelemezi sürdüreceğimizi halkımızın huzur ve güvenlik içerisinde bulunmasını ve bundan memnuniyet duyacağını söylemek istiyorum."

Bir gazetecinin "Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili olarak Başbakan'ın bu işin başındakilere Çarşamba gününe randevu verdiğini söylediniz. Siz de Taksim Platformu ile görüşmüştünüz. Başbakan onlarla mı görüşecek, kimler bu isimler" sorusu üzerine Arınç, söz konusu isimlerin kimler olduğunu bilmediğini belirtti.

"Ama bir grubun talepte bulunduğunu ve Sayın Başbakanımızın onlara olumlu cevap verdiğini biliyorum" diyen Arınç, kendisini "Taksim Gezi Parkı Platformu" adıyla bir grubun ziyaret ettiğini hatırlattı.

Grubun açıklamalar yaptığını ancak kendisinin konuyla ilgil bir beyanda bulunmadığını bildiren Arınç, "Taksim Gezi Parkı Platformu, gayri resmi ama kendilerine böyle bir isim vermiş grup, benden randevu istedi. Ben memnuniyetle verdim. İçlerinde mimar odasından, şehir plancıları odasından, mühendis mimarlar odasından zannediyorum 4 temsilci vardı, KEKS'in ve DİSK'in de temsilcileri ayrıca bulunuyordu" diye konuştu.

Platformdakilerle görüştüğünü onlara, Taksim, Gezi Parkı ve Topçu Kışlası ile ilgili düşüncelerini sorduğunu anlatan Arınç, "Bana bazı bilgiler verdiler, sonunda da önümüze kamuoyuna açıkladıkları talepleri koydular" diye konuştu.

Platform üyelerine kendilerinin neyi yapabileceğini ve neyi yapamayacağına yönelik açıklamalarda bulunduğunu belirten Arınç, şunları söyledi:

"Şunu yaparız, Taksim konusunda mahkemeler de bir yürütme durdurma kararı verdiğine göre ve yine açılmış ve devam eden ama yürütme durdurma kararı olmayan 4  dava da bulunduğuna göre, en azından şimdilik idare olarak yürütmeyi durdurma kararına uyacağımızı ifade ettiğimize göre, bu konuda Büyükşehir Belediyemiz, Belediye Meclisimiz, ilgili tüm paydaşlar bir araya gelerek, ne olacağı veya ne olmayacağı konusunda görüşebilirler. 'Biz bu görüşmelere açığız, sizin görüşme imkanınızı da ben temin ederim' diye söyledim. Onlar 'Mutlaka şu olmasın, bu olsun' noktasındaydılar. Böyle bir dayatmayı kabul edemeyiz. 'Şu olmasın bu olsun' konusunu bize teklif edemezsiniz. Buna karar verecek merciler önce Büyükşehirdir. Daha önceki hususlarda bazen oybirliği ile bazen oy çokluğu ile karar almışlar. 'Ama mahkeme kararı bunun yanlış olduğunu ifade ediyorsa işe yeni baştan başlamak mümkün olabilir' dedim. 'Bu konuda bizden bir karar beklemeyin' dedim. Sayın Başbakanımızın konuştukları var, Büyükşehir Belediye Başkanımızın söyledikleri var, gazetelerin yazdıkları var. İşi net olarak görmek adına siz kendinizi Taksim ile sorumlu görüyorsanız veya insani ve çevreye duyarlı bir anlayışınız varsa biz sizi muhatap kabul ederiz memnuniyetle, bu konuyu yeni baştan görüşebiliriz."

"Böyle Patrona Halil İsyanı'nda 'kelle isteriz' gibi..."

Diğer taleplerin ise politik olduğunu belirten Arınç, şöyle devam etti:

"Türkiye bir hukuk devletidir, öyle Patrona Halil İsyanı'nda 'kelle isteriz' gibi, 'onu görevden alın, bunu şöyle yapın, gözaltındakileri bırakın, şunlara ilişmeyin, her taraf bizim olsun, istediğimizi yapalım' böyle bir anlayış 2013 Türkiyesi'nde, AK Parti iktidarında kesinlikle söz konusu olamaz. Yani siz, 'bütün gözaltılar kaldırılsın ve bu insanlar serbest bırakılsın' derken polise karşı cinayet işleyenler de bunun içerisinde değil mi? Şu kadar ambulans ve polis aracı yakanlara da hiçbir işlem yapılmasın mı? Hiçbir kaldırım taşı kalmamış, bütün tretuvarlar perişan edilmiş, çiçekler ortadan kalkmış, insanlara karşı eylem yapanlara biz bir yargı süreci başlatmak durumunda değil miyiz? Hepsini konuştuk ve kendilerine 'dışarı çıktığınızda eğer uygun görüyorsanız bu konuştuklarımızı aynen nakledin' dedim. 'Bu elinizdeki bildiriye benim karşılık vermem veyahut da onları değiştirmenizi istemem nezakete uymaz. Siz bunu eğer iş bırakma eyleminin arkasından iki sendika olarak okuyacaksınız, kendinize kalmış bir şey, ister okur ister okumazsınız' demiştim. Onlar bu bildiriyi okudular, şimdi duyuyorum ki 'bunlar ne oldu' diye de merak ediyorlarmış. Merak ediyorlarsa bize sorsunlar biz onlara tekrar içeride konuştuğumuz konuları birkez daha hatırlatırız."

"Taksim konusuna duyarlı olmak beni ziyarete gelenlerle sınırlı değil"

''Türkiye Cumhuriyeti bir kabile, bir aşiret devleti değil, bir hukuk devletidir" diyen Arınç, hukuk devletinde herkesin yaptığının karşılığını gördüğünü söyledi. Hukuk devletinde kanun hakimiyetinin sağlandığını ve hukunun üstünlüğünün bulunduğu bir sistemin söz konusu olduğunu vurgulayan Arınç, şunları kaydetti:

"(Şunları yaparsanız iyi olur, yapmazsanız ortalığı yakar, yıkar, işe devam ederiz) anlayışı, kendilerini tenzih ederek söyleyeyim ama doğru bir davranış değil, demokratik bir davranış değil, hukuki bir davranış değil. Biz ne yapacağımızı az çok biliyoruz. Bunların aynı zamanda Taksim'deki bu duyguyu veya duyarlılığı ne kadar temsil ettiği de tartışmalı. Çünkü daha sonradan bizleri arayanlar 'bu işin asıl muhatabı biziz, onların söylediklerine itibar etmeyin' dediler. Asıl muhatapları niçin bize gelmedi ve niçin bizimle bu konuları görüşmedi o ayrı bir konu. Ama Taksim konusuna duyarlı olmak beni ziyarete gelenlerle sınırlı değil, kusura bakmasınlar. Taksim konusunda da İstanbul konusunda da 15 milyon İstanbullunun duyarlı olduğuna ve hükümetimizin bu duyarlılığı da gereği gibi karşılayacağına herkesin inanması lazım."

"Kendilerine müjdeyi en kısa zamanda vereceğiz"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ile görüşmesi hatırlatılarak, olayların ardından esnafın mağduriyetinin giderilmesi için bulunduğu talebe ilişkin çalışmanın yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine Arınç, Palandöken ile telefonla görüştüğünü söyledi.

Palandöken'in saygın bir kurumun başında olduğunu vurgulayan Arınç, "Şüphesiz bu taleplerini hükümetimiz görüşecek ve karara bağlayacaktır. Bu konuda zarar gören esnaf için neler yapılacağı hususu bugün de görüşüldü, zannediyorum kendilerine müjdeyi en kısa zamanda vereceğiz" ifadesini kulandı.

"Olayın hem iç hem de dış boyutu üzerinde ciddiyetle duruyoruz"

Başka bir gazetecinin "Hükümet olarak bu olayların dış bağlantısının olduğunu da belirtiyorsunuz. Elinizde somut bir delil var mı" sorusu üzerine Arınç, şöyle konuştu:

"Somut deliller var, sadece bir tek delil değil. Ama bir yargı süreci içinde ve bir siyasi değerlendirme noktasındayız. Bugünden bunları tek tek ifade etmek doğru olmaz. Ama olayın hem iç hem de dış boyutu üzerinde gerçekten ciddiyetle duruyoruz. Çünkü bu olaylar adeta bir merkezden planlanıyor gibi yayılıp organize bir hareket haline gelmiş. Ama sadece bu değil, Türkiye'de de muhtelif çevrelerin bu konuyu olduğundan daha fazla büyüterek daha çok tahribat sağlanmasına yönelik hazırlıkları var. Bunları bütün kurumlarımızın dikkatle incelediğini ve bu konunun süratle bir sonuca ulaşacağını söyleyebilirim. 'Sonuca ulaştık' dediğimiz anda da olayın dış boyutları veya güvenlik, istihbarat boyutu sizlerle paylaşılmayabilir ama biz ne yapılması gerekilyorsa o konuda kamuoyunu aydınlatacak bir çağrıda bulunabiliriz."

 "Piyasalardaki olumsuz gelişmelerin daha da yayılmasını önlemek için uzun vadede bazı tedbirler almayı düşünüyor musunuz" sorusu üzerine Arınç, Taksim Gezi Parkı'ndaki olayların mali boyutuyla ilgili Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, Bakanlar Kurulu'na bilgi verdiklerini aktardı.

"Hamdolsun ki hiçbir olumsuzluk görünmüyor" diyen Arınç, şöyle konuştu:

"Yani rakam rakam hem yabancıların Türkiye'ye getirdikleri para konusunda hem borsadaki alım satımlar konusunda hem borsa endeksi konusunda, belki dış dalgalanmalara bakarak, yüzde 3'lük, yüzde 5'lik, ilk günlerde belki yüzde 10'luk bir borsa endeksinin düşüşünden bahsedilebilir."

Bülent Arınç, şunları kaydetti:

"Ama değerli arkadaşlar, biz bu borsayı, 2003'te 11 binden aldık, 91 bine çıkardık. 91 bin endeksini gördüğü zaman hiçbir muhabir arkadaşım, hiçbir siyasetçi 'ne kadar başarılısınız, 91 bine çıkardınız' diye sormamıştı. Ama şimdi 91 binden 90'a düşdüğü zaman 'eyvah borsada düşüş var' diyenlerin dikkatini çekmek için söylüyorum. Her zaman borsada inişler, çıkışlar olabilir. Her zaman bunların farklı sebepleri olabilir. Bu olaylara bağlı olarak da kısmen 'bir düşme hayır yoktur' dersek bu da yanlış olur. Ama ne kadarlık bir düşmeden bahsediyoruz. Toplam endeks içerisinde yüzde 3'ü bile geçmiyor. Bu da dikkate alınacak bir konu değil.

Halen Türkiye'de bulunan para miktarı, halen yatırımcıların getirmek istedikleri konularda dışarıda bazı çevreler Türkiye'nin mali bakımdan zora düşmesini isteseler de muvaffak olamadılar. Finansmanımız da finansman boyutu da mali makro ekonomik göstergelerde de hamdolsun hiçbir gerileme söz konusu değil. Bu da Türkiye'nin sağlam ayaklar üzerinde durduğunu gösteriyor."  

"Ethem Sarısülük ile ilgili İçişleri Bakanlığı'nın, Bakanlar Kurulu'nda bir sunum yapıp yapmadığı ve bir soruşturma açılmasının planlanıp planlanmadığı" yönündeki soruyu ise Arınç, Sarusülük'ün tedavisinin devam ettiğini, sağlık durumunun ciddi olduğunu ve bu konuyla ilgili  soruşturmanın da devam ettiğini söyledi.

"Beşiktaş Çarşı Grubu bu gösterilerden tamamen çekilmektedir"

Çarşı Taraftar Grubu Sözcüsü Bülent Ergenç'in Gezi Parkı'nda bıçaklandığı hatırlatılarak, taburcu olurken söylediği "Taksim Gezi Parkı'nda alkol satışı yasaklansın" sözlerine ilişkin değerlendirmesi sorulan Arınç, Ergenç'in Çarşı Grubu'nun kurucularından, Beşiktaş Kulübü tarafından varlığı bilinen ve takdir edilen bir kişi olduğunu belirti. Ergenç'in orada, "Burada bu saatten sonra içki içilmesin" dedikten sonra maalesef bıçaklandığını bildiren Arınç, söz konusu kişinin taburcu olduğunu ifade etti.

"Arkadaşımızın taburcu olurken söyledikleri Türkiye'ye bir ibret olmalıdır" değerlendirmesinde bulunan Arınç, şöyle konuştu:

"Bu Gezi Parkı'nda, bu Taksim'de yaşananların asıl kimler tarafından provoke edildiğini, asıl kimlerin hangi kötü amaçlara uymak için bir şekilde iyi insanları kullandığını göstermektedir. Bu arkadaşımızın duyarlılığına teşekkür ediyorum ama aslında ben de bir Beşiktaşlı olarak bana ulaşan haberlerden, imkan bulursam kendileriyle de görüşeceğim, Beşiktaş Çarşı Grubu bu gösterilerden tamamen çekilmektedir. Şüphesiz Galatasaray, Fenerbahçe taraftarlarının da işin geldiği bu boyutu gördükten sonra onların da 'biz de bu işte yokuz' diyeceklerini veya dediklerini, ben duymamış olabilirim, tahmin ediyorum. Ben taraftar gruplarının Türkiye'yi çok sevdiklerini, kendi kulüpleri kadar, Türkiye'de bir olumsuzluk istemediklerini tahmin ediyorum ve buna inanıyorum. Dolayısıyla arkadaşımıza 'geçmiş olsun' diyorum ama insanların gerçek yüzlerini görmek bakımından da bu olayın fevkalade önemli olduğunu ve bunu yapanları kınadığımı ifade etmek istiyorum."

"Bu nasıl bir siyasetçidir, bunlar nasıl milletvekili olmuşlar?"

Bir gazetecinin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun bir sosyal paylaşım sitesinden Gezi Parkı'ndaki eylemcilere yönelik, "Aranızda olmak isterdim" yönünde bir ileti paylaştığını ileri sürerek, "Acaba Bakanlar Kurulu'nda bu mesaj gündeme geldi mi ve sizin bu konudaki değerlendirmeniz nedir" sorusu üzerine Arınç, bunun Bakanlar Kurulu'nda görüşülecek bir konu olmadığını vurguladı. Arınç, şunları söyledi:

"Sayın Vali mülki amirdir, İstanbul'un yönetiminden, güvenliğinden, huzur ve asayişinden sorumludur. Bugüne kadar da görevini yapmıştır ancak bu görevlerin ifası sırasında Emniyet Müdürümüzün, emniyet güçlerimizin belki de Valinin eğer bir ihmali söz konusu ise bu mülkiye müfettişlerimiz tarafından da incelenmektedir. Sayın Valinin bugüne kadar yaptığı görev itibarıyla her şeyiyle başarılı olduğuna inanıyorum. Ama her olayı ayrı değerlendirmek gerekir. Önce bu tweetleri iyi niyetli atan mülki amirleri sorgulamak yerine mesela bir CHP Milletvekili Hüseyin Aygün'ün komiserimiz Mustafa, Adana'da şehit edildiğinde 'Reyhanlı'nın intikamı alındı' şeklindeki tweetini sorgulamak lazım. Bu milletvekili CHP'nin milletvekilidir ve bundan önceki tweetlerinde, sözlerinde, konuşmalarında da halkı tahrik eden, olaylara yön veren, daha çok kan akıtılmasını isteyen ve bundan memnun olan bir karakter içerisindedir. Mesela tweetlere baktığımız kadar yine bir CHP Milletvekili Levent Gök'ün milletimizin evlatları olan polislere karşı ne kadar ağır sözlerle hakaret ettiğini, annelerine küfredecek kadar alçaldığını görmemiz lazım. Yine, bir İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel'in Sayın Başbakanımıza hakaret eden 3-5 adamın ileride kendilerine göre slogan atmalarını görüp, Başbakana ağız dolusu hakaretler edenlere para ikramında bulunduğunu ön plana çıkarmamız lazım. Bu nasıl bir siyasetçidir, bunlar nasıl milletvekili olmuşlar, bunlar ne kadar büyük bir kötülüğü milletimize yapmaktadırlar. Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu yapılanlardan haberi yok mudur? 'Yapmayın' diyecek kadar gücü kendisinde bulumamakta mıdır? Söylenecek çok şey var. Bütün bunlar belki video belki fotoğraflarıyla zaman içinde halkımızın bilgisine sunulacak ve yargı sürecinde de bu kanunsuzlukları yapanların aleyhinde bir delil olarak elbette kullanılacaktır." 


Yorumlar (0)
6
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 04 Mart 2021
İmsak 06:04
Güneş 07:28
Öğle 13:21
İkindi 16:30
Akşam 19:04
Yatsı 20:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 27 57
2. Beşiktaş 26 57
3. Fenerbahçe 26 54
4. Trabzonspor 26 48
5. Hatayspor 27 46
6. Gaziantep FK 27 43
7. Alanyaspor 26 42
8. Karagümrük 27 41
9. Göztepe 26 35
10. Antalyaspor 26 34
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 27 31
14. Kasımpaşa 26 29
15. Kayserispor 26 28
16. Rizespor 27 28
17. Başakşehir 27 26
18. Erzurumspor 27 26
19. Ankaragücü 26 23
20. Denizlispor 26 21
21. Gençlerbirliği 26 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 24 39
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. M. United 26 50
3. Leicester City 26 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 26 44
6. Liverpool 26 43
7. Everton 25 43
8. Tottenham 25 39
9. Aston Villa 24 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 27 34
13. Crystal Palace 26 33
14. Southampton 26 30
15. Burnley 26 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 26 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20