Ankaralı kimyagere insan üzerinde deney yapınca..

Geliştirdiği kremi iki kişi üzerinde izinsiz denediği iddia edilen kişi "insan üzerinde deney" suçundan 20 ay hapse çarptırıldı. Mağdurlardan biri sanığa TV'de izleyip ulaştığını söyledi.

Ankaralı kimyagere insan üzerinde deney yapınca..

Ankara 18. Asliye Ceza Mahkemesi, organik kimya ile uğraşanve patent almaya çalıştığı bir maddeyi yasal prosedürlere uymaksızın 2 kişi üzerinde deneyen Zeki Gündüz'ü hapis cezasına çarptırdı.

Gündüz'ün geliştirdiği 'madde'yi 3 yıl süre ile  Döndü H. ile Önder H. üzerinde denediği belirtildi.  

“TV’DE GÖRÜP ULAŞTIM..”


Müşteki Döndü H, ifadesinde, bir televizyon kanalında yayımlanan haberde gördüğü sanığa ulaşarak çocuğu ve kendisinin tedavisi için başvurduğunu anlattı. Döndü H, "Yüzümün sol tarafında ufak bir çil izi vardı.

Bazı kremler sürdü 'geçecek' demesine rağmen yüzümdeki yara büyüdü. Halen de geçmiş değil, ağız hareketlerim de kısıtlandı. Üç yıl süreyle beni oyalayıp tedavimi gerçekleştirmedi" ifadesini kullandı.

Sanık Zeki Gündüz ise ifadesinde, yüzünde yanık meydana geldiğini, kimyager olduğu için bazı karışımları kendinde denediğini, olumlu sonuç aldığını öne sürdü.

Olayın çevresinde duyulmasının üzerine basına yansıdığını, bazı kişilerin de tedavi amacıyla geldiğini kaydeden Gündüz, kullandığı karışımı onlara verdiğini, suç kastıyla hareket etmediğini iddia etti. 

SUÇU “İNSAN ÜZERİNDE DENEY YAPMAK” 

Kararda, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Kozmetik Ürünler Koordinasyon Daire Başkanlığı ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumunca düzenlenen raporlarda, kremin ilaç ve kozmetik ürün olarak değerlendirilmeyeceğinin tespit edildiği bildirildi.

Mahkeme, sanığı, Döndü H. ile Önder H'ye karşı "insan üzerinde deney yapmak" suçundan toplam 20 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, cezayı daha sonra 12 bin lira para cezasına çevirdi.
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 14:38

YORUM EKLE