13'lük IŞİD'çiden şok itiraf!

Ailesiyle birlikte Suriye’den gelerek Türkiye’ye yerleşen 13 yaşındaki bir çocuk nasıl cihatçı olduğunu ve IŞİD’e katıldığını anlattı.

13'lük IŞİD'çiden şok itiraf!

BBC muhabiri Mark Lowen, Türkiye’de yaşayan 13 yaşındaki Suriyeli bir çocuğun nasıl cihatçı haline geldiğini yaptığı röportajla gözler önüne seriyor.

Kendisine “Ebu Hattab” olarak hitap edilmesini isteyen çocuk geçen sene cihatçı Şam el İslam örgütüne katıldığını anlatıyor.

Türkiye’de yaşayan ailenin evine konuk olan BBC ekibi 13 yaşındaki cihatçının röportaj sırasında kamuflaj kıyafetleri giyip maske taktığını aktarıyor. 

Ebu Hattab tüm gün boyunca internetten cihat videoları izleyerek ve Facebook üzerinden IŞİD militanlarıyla sohbet ederek vakit geçirdiğini anlatıyor.

Önümüzdeki haftalarda IŞİD’e katılmak üzer Rakka’ya gideceğini anlatan Ebu Hattab ağır silahlarla çekilmiş fotoğraflarını BBC ekibine gösteriyor.

"DOĞRU YOLU TERCİH ETTİM"

Neden sadece çocukluğunu yaşamadığı sorulduğunda, “Arkadaşlarımla çıkıp eğlenmek istemiyorum. Allah bize cennet için çalışmayı ve savaşmayı emrediyor. Daha önce parka ve deniz kenarına giderdim ama bunun yanlış olduğunu fark ettim ve doğru yolu tercih ettim” diyor.

"İSTERLERSE TÜRKİYE'YE SALDIRIRIM"

“Türkiye’de yaşıyorsun, burada ya da İngiltere’de bir saldırı düzenler miydin” diye sorulması üzerine Hattab, “İngiltere’ye saldırılması gerekir çünkü NATO üyesi ve IŞİD’e karşı. Ama biz sadece hak edenleri öldürüyoruz. Eğer benden Türkiye’de saldırı düzenlememi isterlerse bunu yaparım. Batı yakında bitecek” diyor.

ANNE DESTEK VERİYOR

Ebu Hattab’ın annesi de röportaja katılarak oğluna destek verdiğini anlatıyor. İsminin Fatima olarak kullanılmasını isteyen kadın, “Onu IŞİD’e katılması için asla desteklemedim. (IŞİD’in) bazı fikirlerine katılıyorum bazılarını ise desteklemiyorum. Ancak onların Suriye halkına yardım etmek için geldiklerine inanıyorum” diyor. 

Savaşın çocukları çabuk olgunlaştırdığını söyleyen Fatima, oğlunun geleceğin lideri olmasını istediğini söylüyor. “Batılıları öldürürse buna üzülmem.

Diğer oğullarım barışçıl sivil toplum gruplarıyla çalışıyorlar. Bu yüzden utanıyorum. Onlar da silahlanmalı” diyen Fatima, “Oğlun IŞİD için savaşırken ölürse ne hissedersin” sorusu üzerine “çok mutlu olurum” diyor.
Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2014, 17:48

YORUM EKLE