TÜGVA'dan Konferens : "Osmanlı'dan Günümüze Darbeler"

Şimşirgil, Türk milletinin bir ve beraber olduğu sürece aşamayacağı hiçbir şeyin olmadığını ifade etti.

TÜGVA'dan Konferens : "Osmanlı'dan Günümüze Darbeler"

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, tarihi iyi okumak, iyi bilmek ve öğrenmek gerektiğini belirterek, "Neden son 100 senedir, 150 senedir tarihimize düşman edildiğimizi iyi anlamamız lazım." dedi.

Şimşirgil, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kırklareli Temsilciliğince Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen "Osmanlı'dan günümüze darbeler" konferansında yaptığı konuşmada, tarihin insanların geçmişini bilmesi, ders alması ve geleceğini ona göre şekillendirmesi için önemli olduğunu söyledi.

Tarihin sadece tarihçiyi ya da birtakım insanları ilgilendirmediğine dikkati çeken Şimşirgil, tarihin 7’den 70’e kadınından erkeğine, en tepedekinden en aşağıdakine herkesi ilgilendirdiğini vurguladı.

Şimşirgil, tarihin sadece tekerrürden ibaret olmadığını anlatarak, şöyle devam etti:

"Tarihi iyi okumak, tarihi iyi bilmek ve öğrenmek durumundayız. Neden son 100 senedir, 150 senedir tarihimize düşman edildiğimizi, iyi anlamamız lazım. Tarih, ideolojilerin at oynattığı bir alandır. İdeolojiler tarihi kullanır. Bunu insanları gütmek, yönlendirmek ve yanlışa sürüklemek için de kullanırlar. Öyleyse millet olarak çok duyarlı olmamız lazım. Osmanlı devleti kadar tarihten ibret alan, ibret çıkartan bir devlet tanımıyorum yeryüzünde. Onun için tarihi çok iyi bilmek durumundayız. Tarih, sadece tarihçiyi, birtakım insanları ilgilendirmiyor, 7’den 70’e kadınından erkeğine, en tepedekinden en aşağıdakine herkesi ilgilendiriyor. Ulemanın zekasını arttırır. Alimlerin zeka seviyesi artar. Tarih bilmeyen, biraz ahmak olur. İki gözüyle bakan kişi duvarın sadece bir yüzünü görür, arka yüzünü görmez. Bugünü görür, geleceği göremez. Tarihi ne kadar iyi biliyorsak, 3 yıl, 5 yıl, 10 yıl, 50 yıl ötesini görürüz. Eskiden günlük, haftalık, aylık plan yapardık. Bir yıllık planları görmezdim. Şimdi 2023, 2051,2053, 2071 diye planları görüyoruz."

Osmanlı devletinin ulu bir çınar olarak tarih sayfalarında yer aldığını ifade eden Şimşirgil, "Burada çınarın çok büyük bir yeri vardır. Bazıları kendisini 1923’te inmiş adam zannediyor. O zaman maydanoz gibi olursun. Kökün var senin, köklü bir milletsin. O milleti, o tarihi asla unutma, unutturma. Hakkın bir zavallı kulusun, sakın gurura ve kibre kapılma. Gurur ve kibir insanı mahveden iki husustur." ifadelerini kullandı.

Türk milletinin teşkilatçı bir millet olduğunun altını çizen Şimşirgil, "Türk milleti çok rahat devret kurar ama bu devleti yıkmakta mahirdir. Bir devleti Türk'e yıktıracaksın. Bu kadar devlet kurup, bu kadar yıkan bir millet gösteremezsiniz. Tarihte 157 devletten bahsediliyor. Neden, çünkü bizde devlet hanedanın malıdır, onu böleriz. 2’ye böleriz, 3’e böleriz, 5’e böleriz, 7’ye böleriz. Hani Türk milletini devletlerini yıkmak için derler ya böl, parçala, yut. Halbuki bölmek bizim işimiz, onların işi değil. Biz bölüyoruz zaten parçalanıyoruz. Adama yıkmak kalıyor, adamlar da yutuyor." şeklinde değerlendirme yaptı.

Şimşirgil, Türk milletinin bir ve beraber olduğu sürece aşamayacağı hiçbir şeyin olmadığını ifade etti.

Konferansa, Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, Adalet Komisyonu Başkanı Vahdet Yeltepe, AK Parti Kırklareli İl Başkanı Alper Çiler, Merkez İlçe Başkanı Kayhan Türköz ve TÜGVA Kırklareli İl Temsilcisi Gürcan Uçar ile vatandaşlar katıldı.


YORUM EKLE