‘’İstanbul’da dalında maymun sallanmayan tek bir ağaç kalmadı’’

Türk milleti olarak geçmişimiz uzun ve görkemlidir. Bütün bu görkemin yanında mazimizde bazı gariplikler var ki insanı hayrete düşürür. İşte mazimizden bir gariplik.

‘’İstanbul’da dalında maymun sallanmayan tek bir ağaç kalmadı’’

Devir 3. Murat devri bu dönemde İstanbul'da öyle bir olay yaşandı ki akıllara zarar.

Bu olaya gelmeden önce olayın tarihine inmekte yarar var. 

Osmanlı küçük bir beylik iken kısa zamanda büyük bir imparatorluğa dönüştü ve 16. yüzyılda dünyanın süper gücü haline geldi.

Hal böyleyken o devirlerde Osmanlının karşısında duracak hiçbir güç kalmadı.

Karada çok güçlü olan Osmanlı Devleti denizlerde ise karada olduğu kadar başarılı değildi.

Bu açığı kapatmak ve denizlere de tamamen hakim olmak için Osmanlı denizcileri dönemin teknolojisinin yanında hayvan gücünden de yararlanma yoluna gitmişlerdir.

Nedir bu denizlerde hayvan gücü dediğinizi duyar gibiyim. 

Osmanlılar Yavuz Sultan Selim ile Kuzey Afrika'nın fethine başladılar. Bu fetihlerle beraber Kuzey Afrika'da sayıları çok olan maymunlardan yararlanma yoluna gidilmiştir.

Maymunların görme duyuları insanın görme duyularından 2-3 kat daha fazla olduğu için Osmanlılar maymunları gemilerde kullanmaya başlamışlardır.

Kuzey Afrika'dan getirilen maymunlar önce evcilleştirilip bir eğitime tabi tutuluyor sonra ise gemilerde gözcülük yapmaya başlıyorlardı.

Osmanlının gemici maymunları ufuktaki bir düşman gemisini daha önce fark edip tayfalara haber veriyor bu şekilde Osmanlı tayfaları düşmandan önce hazırlanma yahut kaçma imkanını buluyordu.

Nasıl karada at'tan yararlanıldıysa uzun yıllar boyu denizde'de Osmanlılar maymunlardan yararlanmıştır.
 
Asıl gariplik şimdi başlıyor.Kanuni zamanında Kuzey Afrika'nın fethine devam edilirken İstanbul'da maymun sayısı da artmış ve artık maymunlar sadece gemilerde değil İstanbul sokaklarında da görülmeye başlanmıştı.

3. Murat devrine gelindiğinde ise neredeyse her varlıklı ailenin evinde tıpkı kedi köpek gibi evcil maymun bulunmaktaydı.

Maymunların kedi, köpek gibi beslenmesi İstanbul halkı tarafından hoş karşılansa da bu olaydan rahatsız olan bir kişi vardı. Molla Abdülkerim efendi.

Abdülkerim Efendi önceleri sıradan bir imam olsa da Sultan Murat'ın tahta oturmasıyla  Rumeli kazaskerliğine kadar yükselmiştir.

Son derece tutucu bir insan olan Abdülkerim efendi İstanbul'da dolaşan bu maymunlardan pek rahatsızdı.Bir gün Fatih cami'inde verdiği cuma vaazında bu maymunları gayrimüslimler kötü işlerde kullandığını ve bu maymunlarla zina yaptıklarını söyleyip bütün cemaat'i maymunlara karşı galeyana getirmiştir.
Namazdan çıkan cemaat Abdülkerim efendi önderliğinde doğruca bu maymunların satıldığı dükkanları basıp yakaladıkları maymunları öldürmüşlerdir.

Ayrıca çıkarılan bir fermanla nerede bir maymun yakalansa en yakın ağaca asılıp idam edilmesi istenmiştir.

Dönemin tarihçileri o zamanı İstanbul'da dalında maymun sallanmayan tek bir ağaç kalmadı diye anlatır.

Yaşanan bu olaylardan sonra Abdülkerim efendi Maymunkeş Abdülkerim olarak anılmaya başlandı.

İşte görkemli mazimizde böyle garip olaylarda vardır.

Yaşanan bu olaylardan sonra İstanbul'da sağ kalan tek bir maymun bile kalmamıştır.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.