94 yıllık gizem çözüldü!

Belki de tarihin en gizemli mumyalarından biri o. Onu diğerlerinden ayıran en tuhaf yanı ise 94 yıldır gözlerini açıp kapaması. Doğaüstü olarak yorumlanan bu duruma sonunda bilim dünyası da bir açıklama getirdi.

94 yıllık gizem çözüldü!

İtalya'da 1918 yılında doğduktan sonra 1920 yılında hayatını kaybeden Rosalia Lombardo'nun mumyasının hiç bozulmaması, cesedinin bulunduğu cam tabut içinde 94 yıldır göz kapaklarını açıp kapatması mumyayı gizemli kılmıştı.
Ancak son araştırmalar paranormal olarak tanımlanan mumyanın gizemine bilimsel açıklık getirdi.

Doktor Alfredo Salafia tarafından mumyalanan 2 yaşındaki küçük kızın damarlarına bir sıvı enjekte edildiği biliniyordu. Ancak sihirli bileşimin ne olduğu doktor tarafından asla açıklanmamıştı.
 

Yakın zamanda  Alfredo Salafia'nın el yazmalarında bulunan formülleri inceleyen İtalyan bilim adamları küçük kızın glicerine, çinko ve klor, salistik asitli bir karışımla mumyalandığını ortaya çıkardı.

O karışım küçük kızın bedenini hala ilk öldüğü zamanki gibi tuttu. Mumyanın bu bileşim sayesinde bozulmadığı  belirlendi.Dünya o gizemli küçük kızı cam tabut içinde hiç bozulmayan saçları ve masum görüntüsü sebebiyle "Uyuyan Güzel" olarak biliyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2017, 12:41

YORUM EKLE