Herkes kanunlara uymakla yükümlü

Bakan Kılıç, Fenerbahçeli taraftarın öldürülmesine ilişkin taraflara çağrısını yineledi...

Herkes kanunlara uymakla yükümlü
ADANA

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 17. Akdeniz Oyunları'nın bir bölümünün yapılacağı Adana'daki yapımı devam eden tesislerde incelemelerde bulunmak üzere geldiği Adana Şakirpaşa Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Son günlerde spor müsabakalarında yaşanan şiddet olaylarına ilişkin soru üzerine Kılıç, yaşananların can yakan acı olaylar olduğunu söyledi. 

Kılıç, özellikle İstanbul'da Burak Yıldırım adlı gencin hayatına mal olan hadiseyi hiçbir şekilde affetmenin mümkün olmadığını belirterek "Giden canı geri getirmek mümkün değil. Katil ya da katiller mutlaka yargı önüne çıkarılacak. Polisimizin ülkenin her yerinde benzer olaylarla alakalı ciddi takibi var. Hiçbir değer, hiçbir sevinç, hiçbir taraftarlık duygusu bir cana kastetmeyi haklı gösteremez. Ölümle sonuçlanan hiçbir olayı hoş karşılamak mümkün değil" dedi. 

Sadece 6022 sayılı yasanın değil Türk Ceza Kanunu'nun ilgili bütün hükümlerinin benzer olaylarda en sert biçimiyle uygulanacağını anlatan Kılıç, şunları kaydetti: 

"Eğer birileri hakim ya da savcılarımızın konulara duyarsız olduğu ya da gerekenleri yapmadığı yönünde yanlış bir düşünceye sahipse, yargılama süreçleri başladığında hakim ve savcılarımızın meseleye ne kadar büyük bir özenle yaklaştıkları ve bu konularda ne kadar tavizsiz oldukları net olarak görülecektir. Buradan taraflara net çağrımızı yineliyoruz; Türkiye'de herkes kanunlara uymakla yükümlüdür. Herkes yorum ve yazılarına ayrıca dikkat etmekle yükümlüdür. 6022 sayılı kanun sadece kulüplere, bakanlığa, polise ve yargıya görevler vermemektedir, taraftara, taraftar derneklerine aynı zamanda spor programcılarına, yazarlara, yayıncılara, yönetmenlere, herkese ve her kesime net görevler yüklemektedir. Adam öldürmeye teşebbüs eden biri için tahrik kavramının bir ceza indirimi nedeni olarak görülmesi ya da 'ben tahrik oldum ondan dolayı eyleme kalkıştım' demesini bir savunma mekanizması olarak ben şahsen bir hukukçu gözüyle değerlendirmiyorum."

YORUM EKLE