Domino etkisi!

UEFA Temyiz Kurulu, Avrupa kupalarına katılım kriterlerine uymadığı gerekçesiyle Sivasspor ve Eskişehir'i 2014-2015 sezonu için men etti. Ortaya bir sürü soru işareti çıktı. İşte o sorular ve cevapları:

Domino etkisi!

 Men kararı CAS'ta kesinleşirse UEFA'nın önünde 2 yol var: 

1-Türkiye'den 2 yeni takım ister. 
2-Türkiye'nin hakkını başka ülkeye devreder. 

Çağrılan kulüplerimiz de 2.08'de takılırsa 3 ihtimal var: 

1-Temsilcimizin rakibi bay geçer. 
2-Türkiye'den yeni takım gider. 
3-Başka ülke takımı çağrılır.

UEFA Temyiz Kurulu, Avrupa kupalarına katılım kriterlerine uymadığı gerekçesiyle Sivasspor ve Eskişehir'i 2014-2015 sezonu için men etti. Ortaya bir sürü soru işareti çıktı. İşte o sorular ve cevapları:

1-HUKUKİ SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Sivas ve Eskişehir 10 gün içinde CAS'a başvuracak. 

İki kulüp, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nden esas hakkında karar çıkana kadar tedbir kararı almasını isteyip, Avrupa kupalarına katılabilir. Ya da CAS da UEFA Temyiz'in kararlarını onar.

2-KATILIM KARARINI KİM VERECEK?

TFF, Avrupa kupalarına katılımda devre dışı kaldı. CAS, men kararını onarsa Sivas ve Eskişehir'in yerine kimin gideceğine 2011'deki Trabzon örneğindeki gibi bizzat UEFA karar verecek.

3-SİVAS&ES-ES'İN YERİNE KİM GİDER?

UEFA'NIN önünde iki seçenek var: 1-Sivas ve Eskişehir'in yerine Türkiye'den sportif başarıya göre sıralamadaki 2 takımı çağırabilir. 2- Sivas ve Eskişehir'in hakkını başka ülkeye devredebilir. 

4-YENİ TAKIM DA DOSYADAYSA NE OLUR?

UEFA, Sivas ve Eskişehir'in yerine Avrupa Ligi'ne gidecek yeni iki takıma 3 Temmuz dosyasında adları geçiyor mu diye bakacak (Karabük ve Bursa). Eğer bu kulüplerin ismi dosyadaysa Türkiye'deki adli yargı, UEFA'nın Disiplin Kurulu ve Temyiz Kurulu kararları ile CAS kararlarına bakılıp, bu iki takım da Avrupa kupalarından men edilecek.

5-İKİNCİ KEZ YENİ TAKIM ÇAĞRILIR MI?

Sivas ve Eskişehir'in yerine Avrupa Ligi'ne gidenler de 3 Temmuz dosyasında dokunuyorsa yanacaklar. Bu durumda 2 olasılık önümüze çıkıyor. 1-Eşleşeceği rakip hükmen kazanacak. 2-Türkiye'den başka takımlar gelsin:

G.Birliği'nin dosyada adı geçiyor. Konya'nın lisansı yok. Akhisar ve Ç.Rize Avrupa Ligi'ne katılır. 3-Türkiye'nin hakkı başka ülkeye devreder.
Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2014, 14:05

YORUM EKLE