Zencefilin mucizevi faydaları..

Zencefil; tropikal iklim karakterindeki coğrafi alanlarda yaşayan ve yetişen yumru köklü sarımtırak bir bitkidir. Düğümler şeklinde yetişen kökleri genelde toprağın 15-25 cm altındadır.

Zencefilin mucizevi faydaları..

Zencefil kökünün bileşiminde önemli etken maddeler var. Taze zencefil etken madde bakımından daha zengin; yüzde 80 su, yüzde 2 protein, yüzde 1 yağ, yüzde 12 nişasta, kalsiyum, fosfor, demir, B ve C vitamini içeriyor. Kuru zencefilde su oranı yüzde 10.
 

Grip, soğuk algınlığına iyi gelir

Vücudu ısıtıp sıcaklık yaymasının yanında boğaz ağrılarını ve şişkinliklerini geçirmede de zencefil çok yararlıdır. Grip sırasında bunu içmek hastalığı atlatmanızı sağlamasa da hastalığınız süresince rahatlamanıza yarar sağlar.

Zerdeçal ve zencefili sofradan eksik etmeyin. Her gün yarım bardak yoğurda ekleyeceğiniz birer çay kaşığı toz zencefil ve toz zerdeçal müthiş bir kış desteğidir.

Zencefil enzimlerle çalışarak mikropların vücüttan arındırılmasına yardımcı olur. Özellikle bazı mikroplarda zencefil çok etkilidir.

Cilt hastalıklarına iyi gelir

Çağımızın en büyük sorunlarından biri de cilt hastalıkları. Bunların çoğunun kesin çözümü yok ama zencefil bir çoğuna sürekli uygulanması halinde çok iyi gelmekte. Özellikle cilt kızarıklıklarına uygulandığı takdirde zamanla kızarıklıkları geçiriyor.

Rahim kanseri hücrelerini öldürür

Her ne kadar mucize bir etkisi olmasa ve sadece tedaviye yardımcı olarak kullanılabilecek olsa da zencefilin rahim kanseri hücrelerini yok ettiği ve büyümelerini durdurduğu tespit edilmiştir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi de bu tür bir hastalıkta yararlıdır.

Kolon kanserini önler

Akciğer kanserinden daha yaygın bir tür olan kolon kanserinin önlenmesinde, son araştırmalar zencefilin büyük önem taşıdığını gösteriyor.

Hastalığın tedavisi sırasında da iltihapı önleyici ve kanser hücrelerini büyümesini engelleyici yarar sağladığı için zencefil hekimlere ve hastalara çok yardımcı oluyor.Ağrıları azaltır

Çok güçlü vitamin ve mineral kaynağı olan zencefil aynı zamanda doğal bir ağrı kesicidir. Ağrıları azaltmasının yanında yaralı bölgenin iyileşme sürecine de önemli katkılar sunar.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2017, 16:09

YORUM EKLE