Yatarken Muhakkak yan uyuyun ! Yoksa...

Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, deneysel çalışmaların glenfatik sistemin tıkanması veya çalışmaması halinde deney hayvanlarında Alzheimer hastalığının oluştuğunu gösterdiğini kaydetti.

Yatarken Muhakkak yan uyuyun ! Yoksa...

Bilim insanlarına göre; yan yatar pozisyonda uyumak beyni temizleyen sistemin uyku sırasında daha aktif olmasını sağlıyor.

Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, "İç organlarda bulunan lenf sistemi vücudun temizleme sistemini oluşturur.

Bu sistem hem bağışıklık sistemini kontrol eder hem de iç organlarda gün içinde oluşan artıkların temizlenmesini sağlar.

Lenf sisteminin daha özel bir şekli beyinde bulunur. Bu sisteme 'glenfatik sistem' adı veriliyor. Beynin içinde beyin omurilik sıvısı denen sıvı yapılır. 
Bu sıvı beynin içinden dışına doğru akış gösterir ve bu akış sistemi glenfatik sistemin temelini oluşturur.

Bu sıvı akışı beyin hücrelerinin arasından meydana gelir ve beyin hücreleri tarafından oluşturulan artık, zararlı maddelerin uzaklaşmasını sağlar" diyerek, bir başka deyimle beynin yıkanıp, temizlendiğini söyledi.

Bu sistemin temizlediği maddeler arasında Alzheimer hastalığından sorumlu Beta-Amiloid maddesinin de olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, deneysel çalışmaların glenfatik sistemin tıkanması veya çalışmaması halinde deney hayvanlarında Alzheimer hastalığının oluştuğunu gösterdiğini kaydetti.  

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2016, 18:51

YORUM EKLE