Uyurken Sütyen Takıyorsanız...

Yaygın bir inanışa göre geceleri sütyenle uyumak göğüslerin sarkmasını önler.

Uyurken Sütyen Takıyorsanız...

Uzmanlar bu inanışı masaya yatırdı ve oldukça ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Yıllardır sütyenle uyumanın göğüslerin sarkmasını engellediği söylenir. Halle Berry ve Marilyn Monroe'nun da aralarında bulunduğu pek çok ünlü her gece sütyenle uyuyarak göğüslerinin sarkmasını engelledeğini söylüyor.

Bu inanışı masaya yatıran Dr. Seth Rankin'in açıklamaları ise bunun tam tersini gösteriyor. Rankin'e göre geceleri sütyenle uyumak göğüslerinizin sarkmasını engellemez. Ayrıca göğüslerden toksinlerin atılmasına yardımcı olan lenf bezelerini kısıtlar.

Rankin, zamanla göğüs dokusunun elastikiyetini yitirmesinden dolayı sarkmaların kaçınılmaz olduğunu ve bunun geceleri sütyen takarak önlenemeyeceğini söyledi. "Yatarken göğüsleriniz yer çekiminden dolayı geriye yapışır, aşağı sarkmaz. Sütyenin amacı da bu olduğuna göre gece sütyen takmak lüzumsuz." diye ekledi.

Geceleri sütyen takmanın lüzumsuz olmasının yanı sıra vücut fonksiyonları için negatif etkileri de var. Rankin bunu şöyle açıkladı:
 
"Sıkı bir sütyen takmak göğüs ve koltuk altı çevresindeki lenf bezelerini sıkıştırıyor, toksinlerin vücuttan atılması gibi hayati bir fonksiyonu sekteye uğratıyor."

Başka uzmanlar da Rankin'i bu konuda destekliyor. Daha önce Daily Mail'e açıklamalar yapan Profesör Mokbel kadınları sıkı sütyen takmaya karşı uyarmıştı. Uyurken sıkı sütyen takmanın göğüs fizyolojisini etkilediğini, kan dolaşımını ve lenfatik dranajı engellediğini, bu nedenle kronik iltihap ve ödeme yol açabileceğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 16:40

YORUM EKLE