Türk doktorlar Tıp dünyasını salladı!

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarından devrim gibi ameliyat: Kalın bağırsaktan vajina yaptılar! İşte mucize gibi ameliyatın detayları...

Türk doktorlar Tıp dünyasını salladı!

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde Tıp dünyasını sallayacak bir ameliyat gerçekleştirildi: Doğuştan vajinası olmayan 24 yaşındaki hastaya, kalın bağırsağından vajina yapıldı!

TÜRKİYE'DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİLER!

SDÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Güney ile Jinekolojik Onkoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Evrim Erdemoğlu türkiye'de bir ilke imza atarak, yaklaşık 2 hafta önce, doğuştan bir sebeple vajinası olmayan ve bu yüzden de adet görmeyen, vajinası ve rahmi bulunmayan evli hastanın kalın bağırsağından vajina yaptılar. 

KALIN BAĞIRSAĞINDAN 10 CM PARÇA ALDILAR

Duyanları şaşkına çeviren bu operasyonda, hastanın kalın bağırsağından 10 santimetrelik bir parça alınarak, fonksiyonel vajina ameliyatı gerçekleştirildi. Prof. Dr. Mehmet Güney, ameliyatın bir vajina oluşturma operasyonu olduğunu belirterek, "Hastamız genç ve evli bir kadın. Doğuştan adet görmeme ve vajina olmaması şikayetiyle başvurdu. 

Laporoskopik cerrahi (kapalı ameliyat) ile karın boşluğuna 10 milimetrelik bir delik ve 5 milimetrelik ikinci delik açarak, hastanın kendi kalın bağırsağından vajina dokusu oluşturduk.

Hastamızı ameliyattan sonra ikinci gün evine gönderdik. Şu an fonksiyonel bir vajinal dokuya sahip. Türkiye'de ilk kez yapılan bir ameliyat. Dünyada da sayılı oranda yapılıyor" diye konuştu.

HASTANIN HİÇBİR ŞİKAYETİ BULUNMUYOR

Hastanın ameliyat sonrası takiplerinde fonksiyonel vajina dokusuna sahip olduğunu gördüklerini belirten Prof. Dr. Güney, "Hastamızın hiç bir şikayeti bulunmamaktadır. Sosyal ve evlilik hayatına devam etmektedir" dedi.

DÜNYADA SAYILI MERKEZLERDE VE AZ ORANDA YAPILAN BİR AMELİYAT...

Doç. Dr. Evrim Erdemoğlu ise bu ameliyatı kapalı yöntemle gerçekleştirdiklerini belirterek, "Dünyada sayılı merkezde ve az oranda yapılıyor.

Eskiden beri cilt veya ince bağırsak kullanılarak yapılan klasik ameliyat tipleri var. Bunlarda yapılan hazne bir süre sonra fonksiyonlarını yitiriyor. Darlıklar ve hastalarda ağrı meydana geliyor. Kullandığımız yöntem bu açıdan avantajlıdır" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2017, 10:04

YORUM EKLE