Kusmalar artınca ortaya çıktı!

Mersin'de 45 gün önce dünyaya gelen Muhammet Ali isimli bebeğin karın boşluğundan 10 santimetre uzunluğunda 300 gram ağırlığında kist çıkarıldı.

Kusmalar artınca ortaya çıktı!

Özel bir hastaneden yapılan yazılı açıklamaya göre, merkez Mezitli ilçesinde yaşayan Umut-Belkız Adakoğlu çiftinin üçüncü çocuğu Muhammed Ali'nin doğduktan sonra yapılan muayenesinde su ve kasık fıtığı tanısı konuldu.

SIK SIK KUSMAYA BAŞLAYINCA..

İleri bir tarihte ameliyat edilmesine karar verilen bebeğin bir ay sonra sık sık kusmaya başlamasıyla ailesi tekrar hastaneye başvurdu.

AMELİYATA ALINDI

Çekilen ultrasonda Muhammed Ali'nin karın boşluğunda bir kistin geliştiği görüldü. Muhammed Ali, henüz 45 günlükken Çocuk Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Cemal Parlakgümüş tarafından ameliyata alındı.

NADİR GÖRÜLEN BİR DURUM


''Bu türden bir kistin çocuk cerrahisinde nadir görülen bir durum''


Laparoskopik yöntemle yapılan ameliyatla bebeğin karın boşluğundan 10 santimetre uzunluğunda ve 300 gram ağırlığındaki kist çıkarıldı. Ameliyatta minik çocuğun su ve kasık fıtığı sorunları da giderildi.

Ameliyatı gerçekleştiren Parlakgümüş, yaptığı açıklamada, bu türden bir kistin çocuk cerrahisinde nadir görülen bir durum olduğunu belirtti.

KİSTİN ADI MEZENTER

"Mezenter" adı verilen kistin büyüme gösterebildiğini ifade eden Parlakgümüş, "Bağırsak tıkanıklıklarına yol açabilirler. Kötü huylu tümörlere de dönüşebilirler. Tanı konulduktan sonra çıkarılmaları gerekir. Bu hastada biz bebeğin göbek bölgesinden bir santimetre delik açarak laporoskopik yöntemle kisti çıkardık. Bir günde bebeği taburcu ettik." değerlendirmesinde bulundu.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2016, 14:15

YORUM EKLE