Kulak temizlemenin bu yöntemini kimse bilmiyor!

Herkesin bildiği gibi kulakları temizlemenin en klasik yöntemi kulak çubuklarıyla yapılan temizliktir. Ancak kulak çubuklarının sağlıksız olduğunu vurgulayan Dr. David Hill, kulağı alkol ve sirke karışımı ile temizlemenin sağlıklı olduğunu belirtti..

Kulak temizlemenin bu yöntemini kimse bilmiyor!

Kulak kiri pek sevilen bir şey olmamakla beraber kulağımızı böcekten, bakteriden ve mantardan koruyor. Uzmanların ‘kulak çubuğu kullanmak zararlıdır’ uyarılarına rağmen pek çoğumuz kulak çubuklarını kullanıyoruz.

Ancak artık sağlığımızı riske atmadan kulaklarımızı temizleyebileceğiz.

ENFEKSİYONA NEDEN OLUYOR!

Daily Mail’de yer alan habere göre; ABD’li Pediyatri Uzmanı Dr. David Hill, “Kulak çubukları kulak sıvısını iyice aşağıya doğru itiyor, orada biriken sıvı orta kulakta enfeksiyona neden olabiliyor. Ancak kulak kiriyle başa çıkmak oldukça kolay” diye konuştu.

ALKOL VE SİRKE KARIŞIMINI DENEYİN!

Kulağı alkol ve sirke karışımı ile temizlemek gerektiğini belirten Dr. Hill, birkaç damla damlatılan alkol sirke karışımının kulak kirini sıvılaştırarak daha rahat akmasını sağladığını ve böylece kirin daha kolay bir şekilde dışarıya çıkacağını söyledi.

Dış kulağın oldukça hassas olduğunu söyleyen Dr. Hill, ‘Kulaktaki kir, böceklere karşı fiziksel bir bariyer oluşturur. Kulak içini enfekte edebilecek bakteri ve mantara karşı ise kimyasal bir bariyer oluşturur” şeklinde konuştu.

Dr. Hill, yüzücülerin sürekli kulaklarında sorun yaşamasının nedenine de dikkat çekerek, “Bu sorun, sporcuların kulaklarında kulaklarını koruyacak kadar sıvının kalmaması nedeni ile ortaya çıkar” dedi.

HAFTADA 1 YETERLİ!

Dr. Hill, kulağın dış yüzeyinin haftada 1 temizlenmesinin kulak temizliği için yeterli olduğunu ve kulak mumunun alınmaması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2016, 10:50

YORUM EKLE