Köy köy kene çıkarma seti dağıtıyorlar

Gümüşhane'de, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı riskini azaltmak ve vatandaşların bilinçlendirilmesi amacıyla 35 bin kene çıkarma seti dağıtılacak..

Köy köy kene çıkarma seti dağıtıyorlar

Halk Sağlığı Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı'nca geçen yıl KKKA hastalığı bakımından riskli yirmi il arasında olduğu belirlenen Gümüşhane'de, keneyle mücadele çalışması başlattı.

Havaların ısınmasıyla görülmeye başlayan kene ısırma vakalarına karşı halkın bilinçlendirilmesi için köy köy gezen sağlık ekipleri, vatandaşlara içinde kene çıkarma kartı, broşür ve eldiven bulunan ''kene çıkarma setleri'' dağıtıyor. Bugüne kadar 20 bin set dağıtan ekipler, nisan sonuna kadar 15 bin set daha dağıtmayı hedefliyor.


Toplum Sağlığı Merkezi'nde görevli halk sağlığı uzmanı Nihat Tosun, yaptığı açıklamada, nisan sonuna kadar 35 bin set dağıtmayı planladıklarını söyledi.

Kır ve ormanlık alanlara gidenlerin vücutlarında açık kısım bırakmamaları gerektiğini vurgulayan Tosun, ''Çoraplarımızı pantolonlarımızın üzerine çekmeli, açık renkli giysiler giymeyi tercih etmeliyiz. Açık renkli giysiler keneyi üzerimizde görmeyi kolaylaştırır. Vücudumuza yapışan keneyi, kene çıkarma kartıyla çıkarırsak hastalığa yakalanma riskimiz düşmektedir'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2017, 17:15

YORUM EKLE