HPV aşısı kanserden koruyor!

Rahim ağzı kanserine yönelik yapılan HPV aşısı, bir kadını rahim ağzı kanserinden yüzde 100 olmasa da yüzde 70-80 oranında koruyor.

HPV aşısı kanserden koruyor!

Jinekolojik Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Sinan Berkman, “Rahim ağzı kanserine yönelik yapılan HPV aşısı, bir kadını rahim ağzı kanserinden yüzde 100 olmasa da yüzde 70-80 oranında koruyor. Şu andaki bilgilerimiz bu aşının yapılması yönünde” dedi.

13. Ulusal Jinekolojik Onkoloji Kongresi, Antalya'nın Serik ilçesinde başladı. Kongre ve Jinekolojik Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Sinan Berkman, kongrenin iki yılda bir düzenlendiğini kaydetti.

Kongreye uluslararası alanda jinekolojik onkolojide adından söz ettiren uzmanları da davet ettiklerini belirten Prof. Dr. Berkman, yaklaşık 320 uzmanın katıldığı kongrede jinekolojik onkoloji alanındaki yeniliklerin tartışıldığını söyledi.

SONUÇLAR ÇOK KÖTÜ

Sinan Berkman, jinekolojik kadın kanserleri arasında en sık görülen kanser türünün rahim kanseri olduğunu, ardından yumurtalık ve rahim ağzı kanserlerinin geldiğini anlattı. Yumurtalık kanserinin ise diğer jinekolojik kanser türleri arasında en kötüsü olduğuna dikkati çeken Berkman, “Belirti vermiyor, belirti vermediği için de geç tanı konuyor. Tümörün kendisi de hızlı seyreden, yayılan bir tür. O bakımdan bu kanser türünün sonuçları en kötüsü” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2018, 02:11

YORUM EKLE