Hollandalıların sırrı ne?

Hollandalıların boy ortalaması, resmi kayıtlara göre sadece 150 yıl içinde 20 santimetre uzadı.

Hollandalıların sırrı ne?

 Hollandalılar, daha birkaç yüzyıl öncesine kadar dünyanın en kısa boy ortalamalarından birine sahipti. Ancak günümüzde en uzun ırk ünvanını ele geçiren Hollandalı kadınlar 1.71, erkekler ise 1.84 boy ortalamasına sahip.


Uzmanlar bu gelişimin sırrını genellikle zengin et ve günlük tüketilen ürünlere bağlasa da işin tek sırrı bu değil. Çünkü diğer Avrupa ülkeleri de Hollandalılara benzer bir hayat sürüp, benzer ürünler tüketse de boy konusunda onlara rakip olamıyor. Bir örnek vermek gerekirse; son 150 yılda Hollandalılar ortalama 20 santimetre uzarken, Amerikalılar aynı periyotta sadece 6 santimetre uzadı.

94500 KİŞİYE AİT VERİLER İNCELENDİ
Londra Hijyen ve Tropikal İlaç Okulu'nda görevli Dr. Gert Stulp önderliğindeki ekip, Hollandalıların bu sırrıyla ilgili ipuçlarını derledi. "LifeLines" ismi verilen kayıtlarda 1935 ile 1967 yılları arasında Hollanda'nın kuzeyinde yaşayan 94500 kişiye ait veriler incelendi. Verilerde en fazla uzun boylu erkek çocuğa sahip babalar ve annelerin ortalama boyu da yer alıyordu.

Bu veriler ışığında araştırmalarına devam eden ekip, dikkat çekici bir sonuç elde etti. İstatistiklerde, en verimli babaların, ortalamadan 7 santimetre uzun olduğu görüldü. Ayrıca ortalamanın yüzde 24 üzerinde çocuğa sahip olan babaların, yine ortalamanın 14 santimetre üzerinde boya sahip olduğu belirlendi.

UZUN BOYLULAR DAHA DOĞURGAN
Bu veriler diğer ülkelerle karşılaştırıldığında diğer ülkelerde uzun boylu insanların doğurganlık oranının düşük olduğu  ve aynı şekilde uzun boylu Hollandalı kadınların da diğer ülkelerin kadınlarına göre daha doğurgan olduğunu gösterdi.

Bu çalışma genetik testler içermese de, uzun boylu Hollandalıların daha doğurgan olma özelliği, gelecek nesillerin uzamasını hızlandırdığı gerçeğini açığa çıkardı.
Uzmanlar, doğal seleksiyon ile iyi çevresel koşulların bir araya gelmesi sonucu Hollandalılar'ın bugün dünyanın en uzun milleti haline geldiğini ifade ediyor.
Ortalamanın üzerinde uzun olan bireyler gelecek nesillere aktardıkları genleri sayesinde çocuklarının da uzun boylu olmalarında rol oynuyor. Bu nedenle bu kişiler kendilerine miras kalan genlerden ötürü ortalamanın üzerine çıkıyor.
Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2015, 23:24

YORUM EKLE