Göbek Düşmesi - Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Göbek düşmesinin (kayması) sebepleri nelerdir, Göbek düşmesi (kayması) belirtileri nedir, Göbek düşmesinin (kayması) zararları ve tehlikesi ve Göbek düşmesinin (kayması) tedavisi hakkındaki geniş bilgiyi 'Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Ertan BEYATLI'nın yazmış olduğu bu makalede bulabilirsiniz.

Sağlık 20.03.2020, 14:20 20.03.2020, 15:14
19316
Göbek Düşmesi - Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Yıllardır geçmek bilmeyen göbek ve göbek çevresi şikâyetleriniz varsa, bu şikâyetler nedeniyle gitmediğiniz hastane yaptırmadığınız tetkik ve tahlil kalmadıysa, denenmedik ilaç, serum, bardak çektirmek, koca karı yöntemleri kalmadıysa ve BÜTÜN BUNLARA RAĞMEN yaşadığınız şikâyetlerle yine baş başa kalıp üstelik derdinizi bir türlü anlatamadıysanız, çaresizlik ve umutsuzluk eşiğine geldiyseniz VE ARTIK bu sıkıntılardan kurtulmak istiyorsanız, DOĞRU YERDESİNİZ ve halk arasında “Göbek Düşmesi” olarak ifade edilen rahatsızlık için bu makaleyi detaylı ve dikkatli bir şekilde okumanızı öneriyorum.

Not: Bu makaleyi yurt içinden ve yurt dışından bize ulaşan ve kalıcı tedavisini gerçekleştirdiğimiz yüzlerce hastanın ortak şikâyetlerinden yola çıkarak yazılmıştır. AMACIMIZ, bu sıkıntılardan mustarip insanların yakınmalarına tercüman olup kalıcı çözüme kavuşmalarını sağlamaktır çünkü biliyorum ki göbek ve çevresindeki şikâyetler birçok hastanın yaşam tarzını bile etkilemekte olup ciddi çaresizlik eşiğine sürüklemektedir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Toplumda yaygın olarak bilinen “Göbek Düşmesi” durumu kadınlarda erkeklere oranla daha fazla sıklıkta görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık her yaşta görülmesine rağmen özellikle 20-40 yaşları arasında yoğun bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Halk arasında göbek düşmesi, kayması, çıkması, düşüklüğü, kaçması, göbek şişliği, eş düşmesi veya kayması, göbek kalkması, kursak kalkması, bazı yörelerde köbek düşmesi olarak da bilinen rahatsızlıklardan mustarip olanlarda başlıca bu şikâyetler görülebilir:

 1. Göbekte ve çevresinde ağrı ve ağırlık hissi
 2. Halsizlik, takatsizlik, yorgunluk, bitkinlik, dermansızlık
 3. Bulantı, kusma, hazımsızlık, iştahsızlık, karında şişlik ve gaz sıkışması
 4. Yeme ve içmeden keyif alamamak, hayattan tat alamamak, depresyon
 5. Dik durmakta zorlanmak, nefesin kesilir gibi olması, nefes darlığı
 6. Yemeklerden sonra şişkinlik, ekşime, baş ağrısı, sıcak ve ateş basması, terleme
 7. Baş ağrısı, uykusuzluk, dikkatsizlik, konsantrasyon bozukluğu, tembellik
 8. Eğilirken göbeğin bir tarafa doğru kayması veya hareketin kısıtlanması, göbek kısmına bastırıldığında başka yerlerde atması
 9. Bel ve Sırt ağrısı kabızlık veya ishal
 10. Göbekte ve etrafında şişlik, ödem, hassasiyet, göbekte nohut veya ceviz büyüklüğünde kitle, göbeğin dışa doğru çıkması veya genişlemesi, göbekten kötü ve pis kokulu akıntı ve/veya kan gelmesi.

BAZI ÖNEMLİ HUSUSLAR

 • Göbek Düşmesi halk arasında kullanılan bir ifadedir ve tıp literatürlerinde böyle bir term yoktur.
 • Göbek Kayması bir hastalık değildir, birkaç şikâyetin halk dilindeki ortak anlatımıdır.
 • Göbek Düşüklüğü için standart bir tedavi yöntemi yoktur, şikâyetlere neden olan sebepler aranmalıdır.
 • Göbek Kaçması için uygulanan Koca karı yöntemleri zararlıdır.

Halk arasında bu ve benzeri göbek şikâyetleri için genelde Göbek Düşmesi, Göbek Kayması veya Göbek Kaçması tabirleri kullanılır.

Çoğu zaman bu hastalara verilen hizmet ve bilgi yeterli gelmez. Hastalar mecburen zoraki olsa da kanaat getirir ve bu durumu kabullenmek zorunda kalır ancak öte yandan ömür boyu göbek şikâyetleri de devam eder durur.

Bu durumu kabullenemeyen hastalarda ise maalesef zaman zaman çeşitli psikolojik rahatsızlıklar da görülebilir.

TANI AŞAMASINDA NELER YAPILMALI?

Halk dilinde Göbek Düşmesi veya kayması durumunda insanların ciddi şikayetleri olmasına rağmen bazen testler, tetkik, tahlillerde, röntgen, ultrason, tomografi ve MR filmlerinde, endoskopi ve kolonoskopiler altta yatan patolojiyi yansıtmayabilir.

Bazen de

HER ŞEY NORMAL ÇIKAR!

Neden mi?

Nedeni şudur, tıpta bazı hastalıklar başlangıç evresinde detaylı ve derin bir inceleme gerektirebilir, örneğin çok erken safhadaki bir apandisit olgusu veya çok küçük çapta ve ultrasonla görülemeyen herniler. Bu durumlarda hekimin elle yaptığı detaylı fiziki karın muayenesi ÇOK ÖNEM kazanır. Yani teşhis klinik bulgularla yapılır.

Elbette genelleme yapmamız doğru değildir ancak bu gibi şikâyetleri olan insanların %95′inde halk arasında Göbek düşmesi olarak bilinen rahatsızlığa neden olacak bir patolojisi tespit edilir.

UNUTMAYIN;

 • Hastaların sadece şikâyetlerine değil hastalıklarına yönelik de tedavi uygulanmalıdır aksi halde şikâyet gider hastalık devam eder.
 • Bazı hastalıkların tanısı test ve tetkiklerle değil, klinik muayene ile konulabilir.
 • Tıp camiasının nedenini henüz tam olarak açıklayamadığı birçok hastalık vardır.
 • Tıp sürekli gelişen ve değişen bir bilimdir (Harrison)
 • Mart 2018 de insan vücudunda yeni bir organ bulundu

Bu insanlar ne yazık ki birçok yerde çözüm umarak gezerler ve sonuç alamayabilirler. Çoğu zaman muayene bile yapılmadan serum taktırılır ve ağrı kesici iğneler yapılar (ağrı kesici iğne = sadece ağrıyı keser, yani ağrıyı algılamamızı engeller ancak ağrıya neden olan hastalığı ve patolojiyi etkilemez).

Aslında EN ACI OLANI DA hastanın ailesi ve yakın çevresi de belli bir süre sonra hastanın artık gerçekten hasta olduğuna inanmazlar çünkü her şey normal çıkar ki bu durum da hastanın psikolojisini çok derin bir şekilde etkiler.

Psikolojisi etkilenen hastalar da ağrı kesici, sakinleştirici, mide ilaçları, kas gevşetici, uyku hapları ve depresyon ilaçlarında medet umar.

Bu kısır döngü böylece yıllarca akıp gider.

GÖBEK DÜŞMESİNİN SEBEPLERİ

Halk arasında Göbek kayması olarak bilinen durumun nedeni aslında altta yatan patolojiye bağlıdır. Örneğin umbilikal veya insizyonel herni, rektus kası diyastazı, umbilikal fistüller, umbilikal sinüsler, omfalit, granüloma, umblical urachus vb. tıbbi hastalıklar.

Bunların başında:

 1. Karın içi basıncın artması (örneğin ağır kaldırıldığında, gebelerde özellikle doğum sırasında ve sonrasında, aşırı kilolu insanlarda, ani korku, ani ve aşırı hareketler)
 2. Göbek çukurunun derin olmasıdır.

GÖBEK DÜŞMESİNİN ZARARLARI VE TEHLİKESİ

Şikâyetlerini en aza indirmek için bu insanlar kendilerine farklı bir yaşam tarzı benimserler. Yedikleri, içtikleri, zevkleri, moral durumları, hobileri ve daha nice alışkanlıkları istedikleri gibi değil, çözüme kavuşamayan bu rahatsızlığın şekillendirdiği ve gerektirdiği gibi yaşamaya başlarlar. Göbek düşmesi durumundaki insanlar sindirim, sinir, cinsel, kalp ve çalışma hayatlarında sık sık sorunlar yaşarlar. Aynı zamanda hastalar tıbbi olarak tedavi edilmediğinden dolayı genelde geleneksel uygulamaların zararlarına maruz kalırlar.

GÖBEK DÜŞMESİ TEDAVİSİ

DİKKATLİ okuyun!

Türk Milleti olarak yaşanan bazı inanışlarımız vardır. Örneğin; merdiven altından geçilmez, gece tırnak kesilmez, küle basılmaz, gece sofra örtüsü silkelenmez, gibi inanışlara ilave olarak birçok inanış toplanabilir.

İşte Halk arasında Göbek Düşmesi olarak bilinen bu inanışlardan birisidir. Aslında bu inanışların çoğunun bilimsel açıklamaları vardır ancak ne yazık ki birçoğu da henüz bilim adamları tarafından görmezden gelinmektedir.

Göbek düşmesi durumunda kişinin, ağır bir şey kaldırdığında göbeğinin düşeceğine inanılır ve “Göbeğim düştü” tabiri kullanılır. Hatta göbeği düşen şahsın yattığı yerden kalkamayacak hale gelmesine inanılır. Karın içi basıncın artışına neden olan bu durum baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik, iştahsızlık, gaz şişkinliği, kabızlık, ishal vb. çeşitli şikâyetler meydana gelebilir.

Halk arasında Göbek Düşmesi için birçok yerde Koca karı diye adlandırılan uygulamaları yapılmaktadır. Halk arasında Koca karı uygulaması olarak yapılan bazı yöntemler: Sıcak Su tulumu uygulaması, masaj yöntemleri, Geleneksel Bardak atma, vurma ve çekme yöntemi, Hacamat, göbeğe uygulanan sabun, şampuan, hamur, yumurta ve çiğ yumurta akı, tereyağı, soğan, kına ve mutfakta aklınıza gelebilecek her türlü yiyecek içecekle yapılan işlemler. Göbek Düşmesi için Koca karı ve ninelerin diğer uygulamaları, göbek bağı veya kuşak bağlanması.

Göbek düşmesi için insanlar genelde ilkel yöntemlerle onu çözmeye çalışır. Koca karı uygulamaları ile göbeği yerine yerleştirmeyi umar. Göbek yerleştirmesi olayı ise göbekteki su kesesini tekrar karına doğru yerleştirilmesidir.

Bunun için yörelere göre birçok farklı uygulaması vardır. Göbek yerleştirmesi durumunda ise bağırsaklara ve karın içi organlara CİDDİ ZARARLAR verebilir. Ayrıca, geleneksel olarak yapılan bu uygulamalar geçici rahatlık sağladığı gibi her seferinde hastalığın daha da ilerlemesini sağlar ve son aşamalarda ise “göbeğin yer etmiş” tabiri kullanılır.

PEKİ, TEDAVİSİ NEDİR?

Halk arasında bilinen Göbek düşüklüğü veya kayması rahatsızlığının çözümü altta yatan sıkıntıyı bularak ortadan kaldırmakla mümkündür. Örneğin; umbilikal veya insizyonel herni, rektus kası diyastazı, umbilikal fistüller, umbilikal sinüsler, omfalit, granüloma, vb. tıbbi hastalıklar.

Daha Önce belirttiğimiz gibi halk arasında Göbek Düşmesi olarak bilinen durum aslında çoğu zaman altta yatan bir patolojinin göstergesidir. Tedavisi sağlanarak yüzlerce hastamız eski sağlığına kavuşmuştur. Hastalarımızın çoğu yurtdışından ve uzak illerden geldiği için bir gece hastanede yatırıldıktan sonra ertesi gün taburcu edilir ve rahatlıkla kara, hava ve deniz yolculuğu yapabilir.

GÖBEK DÜŞMESİ GEBELİĞİ ENGELLER Mİ?

 1. Hamile adayı birçok anneden bize yönetilen bir sorudur bu, bende göbek düşmesi var hamile kalırsam bir sakıncası olur mu?
 2. Gebelikten önce mi sonra mı tedavi edilmelidir?
 3. Göbek düşmesinin çocuğa bir zararı olur mu?

Öncellikle şunu izah etmemiz gerekiyor bu durumun gebelikle ilgili direkt bir bağlantısı yoktur. Yani halk dilinde göbek düşmesi olan bayanlar gebe kalabilir, sorunsuz bir hamilelik süresi geçirebilir ve normal şartlarda doğum yapabilir.

Ancak bazı durumlarda gebeliğin ilk haftalarında aşırı bulantı, kusma ve iştahsızlık olabilir. Gebeliğin ortasında yukarıdaki şikâyetlere ilave olarak ateş, kabızlık, kansızlık, halsizlik yaşanabilir. Gebeliğin her üç aşamada ise erken doğum riski vardır.

Altta yatan patolojiye göre gebeliğin başında gelişen sıkıntılara katlanan hastalar daha sonra şikâyetlerin giderilmesi için ilaç kullanımını gerekebilir. Hangi kategoride olursa olsun bütün ilaçlar kimyasal maddelerden üretildiği için illaki gelişmekte olan cenine zararları vardır. Bazı yiyecek ve içeceklerin bile zararı olur! Gebeliğin sonlarına doğru gelişen sıkıntılar için acil cerrahi müdahale gerekebilir. Gebeliğinin tüm aşamalarında ise erken doğum ihtimali mevcuttur.

PEKİ, GEBE ADAYLARI NE YAPMALI?

Durum bu iken gebe kalınmadan önce karar verilmelidir. Doğru zamanda doğru karar. Bizim düşüncemize göre gebeliğin en az 3 ay önce göbek ile ilgili durum aydınlatılmalı ve düzeltilmelidir. Gebe bayanlarda ise doğum beklenmelidir.

ÖZET:
Göbek düşmesi aslında hastalıktan ziyade bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın oluşumunda birçok patoloji sorumludur. Dolayısıyla her hastanın durumu ayrıca değerlendirilmelidir. Sorumlu patolojik faktörler ise geniş bir varyasyon yelpazesi halindedir. Testlerde ve tetkiklerde normal görülen bu varyasyonlar aslında ciddi anlamda göbek ve dolaylı yoldan sistemik şikâyetlere neden olur. Bu şikâyetlerin, varyasyonların ve zaman sürecinde gelişen patolojinin tümüne halk dilinde “Göbek Düşmesi” tabiri kullanılır.

Hastalıklar; tıp dilinde yapılan bilimsel tanımlamalardan oldukça farklı olarak halkımız tarafından gayet anlamlı isimlerle ifade edilebiliyor. Halkımızın uzun yıllardan beri kalıcılığını korumuş o kadar güzel adlandırmaları var ki, uzman doktor meslektaşlarımız bile bazen hastalıkların tıbbi isimlerini kullanmak yerine bu isimleri tercih edebiliyor. Halk arasında bu gibi tabirlerin birçok örneği vardır bazılarının tıbbi karşılığı vardır bazıların da yoktur mesela; Tavuk karası, Kuş palazı, Arpacık, Boğmaca, İnce hastalık, Gut, Karasu, beyaz su, Baloncuk, Dolama, İt dirseği, peygamber sünneti, Kurdeşen, Damar damar üstüne binmesi, Yel girmesi, Gece yanığı, Sedef, Cüzzam, Yazma, Kulunç, Kireçlenme, Fil Hastalığı, AK tutma, Şirpençe, vb.. Op.Dr.Ertan BEYATLI.

Kaynak:

 1. Op.Dr.Ertan BEYATLI, Genel Cerrahi Uzmanı, MD,PhD
 2. www.ertanbeyatli.com

Yorumlar (15)
Seda Demir Kut 2 yıl önce
Karnımdan çok ağrı çekiyorum sanki bir şey var da orada durmuş gibi. Bu yazıyı okuduktan sonra ben de göbek düşmesi veya kaymasından şüpheleniyorum. Hastanede hangi bölüme gidebilirim?
sedat kiracı 1 yıl önce
Sahifelerce yazmış ama bir türlü çareyi yazmamış.
Önder Bülbül 2 yıl önce
Ben internette göbek düşmesiyle ilgili araştırırken sizin yazdıklarınıza denk geldim. Bende bu sorunu yaşamaktayım. Yaklaşık 6 ay kadar bir sure ve hala devam etmekte ne yapmalıyım? Hastaneye gittim ve gittiğim doktor aile hekimiydi bağırsaklarınla ilgili sorun var demişti ama tam teşhis koyamamıştı daha kapsamlı bir hastaneye de gidemedim bir turlu ve halsizlik bulantı iştahsızlık uykusuzluk ağrı hepsi mevcut bende...
Murat Bayındır 2 yıl önce
Habire aynı şeyleri tekrarlayıp durmuş ve aslında da yapılan tedaviyi geçiştirivermiş. Bir gece hastanede yatınca hallediyorlarmış !!!!
Havva 2 yıl önce
Bende senelerdir hep göbeğimden sorunum var, bıktım artık. Genel cerraha gittim böyle bir şey yok diyorlar ilaç verip gönderiyorlar.
Ahmet Kabacan 2 yıl önce
Ben yıllar evvel bir korku yaşadım ve o günden beri karın bölgesinde aşırı derecede rahatsızlık yaşıyorum, gitmediğim doktor kalmadı ve en son gittiğim mide doktoru bana sende afakan var dedi. Ama hap ya da bir ilaç vermedi, sadece stres yapma dedi. Beni çok kötü yapıyor ve hayattan tat alamıyorum, depresyona giriyorum. Şikayetlerim: Göbekte nabız atması, şişkinlik, yorgunluk, halsizlik ve hayattan tat alamamak.
Kübra 2 yıl önce
Benimde göbek deliğimde çok ağrı oluyordu bu gün doktora gittim karın iç duvarında küçük yırtık var dedi ameliyata gerek varmı acaba
Merve Bahtiyar 2 yıl önce
Göbek kayması ya da düşmesi hakkında birçok şeyi bildiğimi sanıyordum. Çok faydalı bir makale olmuş. Çok teşekkür ediyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12°
açık
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 24 Mayıs 2020
İmsak 05:46
Güneş 07:10
Öğle 13:18
İkindi 16:37
Akşam 19:16
Yatsı 20:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
izmir escort escort izmir izmir escort escort antalya porno izle türk porno