Çiğ köfte için çok çarpıcı iddia!

Mantar gibi çoğalan Çiğ Köfteciler her köşede! 1 TL'ye çiğköfte dürüm olur mu?, çiğköftenin hammaddesinde ve lavaşta kullanılan hileleri araştırdık ve karşımıza çıkan sonuçlar adeta şoke ediyor... Ekmek türleri, yufkalar, lavaş, pizza, hamburger, tost, lahmacun pide, pasta, börek, baklava ve diğer unlu mamüller başta olmak üzere birçok üründeki kullanılan (L-Cystin) yani E920 Sistain ve E921 Sistinin hayvan ve insan kıllarından elde edildiğinin KAYNAK VE BELGESELİ..

Çiğ köfte için çok çarpıcı iddia!
Piramit Haber Özel

Lavaşta kullanılan ‘E920 kodlu Sistein’ hamurun elastikiyetini artırıyor. Sistein, hayvanların kılından yapılıyor. En fazla domuz kılı tercih ediliyor... 

Son yılların revaçta işi Çiğ Köftecilik... Mantar gibe çoğalan Çiğ Köfteciler her köşede!
 
Çoğunluğu merdiven altı üretim olan bu müesseselerin ne kadar sağlıklı? 1 TL’ye çiğköfte dürüm olur mu? 50 Kuruşa da ayran, o da eşittir Kanser mi?
 
VATANDAŞLARA KANSER DAVETİYESİ ÇIKARTIYOR
 
Gıda Mühendisi Elif Attepe piyasada mantar gibi çoğalan çiğköftecilerin zehir saçtığını söyledi. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile ortak bir çalışma yaptıklarını belirten Attepe, piyasadan aldıkları numunelerin içinde akla hayale gelmez birçok ürün ile karşılaştıklarını belirtti. Attepe “Potasyum sorbat, sodyum benzoat gibi maddeler yüksek oranda katılıyor. Bu maddeler ürünün ömrünü 1 aya kadar uzatıyor. Vatandaşa kansere davetiye çıkarıyor” dedi.
 
Attepe’nin söylediği bu söz ise kan donduracak tarzdaydı. Lavaşta yapılan hileleri de anlatan Attepe “Lavaşta kullanılan ‘E920 kodlu Sistein’ hamurun elastikiyetini artırıyor. Sistein, hayvanların kılından yapılıyor. En fazla domuz kılı tercih ediliyor” dedi.
 
Ekmek Katkı Maddesi E920 ve E921 hayvan ve insan kıllarından elde ediliyor!
 
 
Ekmek türleri, yufkalar, lavaş, pizza, hamburger, tost, lahmacun pide, pasta, börek, baklava ve diğer unlu mamüller başta olmak üzere birçok üründeki kullanılan (L-Cystin) yani E920 Sistain ve E921 Sistinin hayvan ve insan kıllarından elde edildiğinin
 
CYSTEİNE (SİSTAİN) GURUBU KATKI MADDELERİ
 
E910 L-Cysteine, E920 L-Cysteine hydrochloride, E921 L-Cysteine hydrochloride monohydrate
Domuzu da kapsayan hayvan kökenlerden elde edilebilen sistain (cysteine); Müslümanlar, Museviler, Hindular ve Vejeteryanlar tarafından kaçınılan bir katkı maddesidir. 
 
Bu katkı maddesi hakkında sitemizde çeşitli vesilelerle bilgi verilmişti. Ancak önemine binaen, hergün yediğimiz temel gıdalarımıza haberimiz olmadan katılabildiği için ilgili batı kaynakları yeniden taranmış ve yazımızın ekinde bu kaynakların metinleri original şekilleri ile de konarak, bilginize sunulmuştur.
Sistain(E920), Un işleme ajanı. İnsan saçı, hayvan kılı ve tavuk tüyünden elde edilir. 
 
Sistain( L-cysteine) Helâl midir?
 
E910,E920, E921 ile numaralanan Sistain, bir amino asittir. Amino asitler genellikle proteinlerde bulunur. Sistain, fırın ürünlerinde durdurucu ajan olarak kullanılır. 
 
Bunlar; 
1. Un hamurunun karışma zamanını kısaltmak için, 
2. Yayıldıktan sonra pizza ve hamur tabakasının büzülmesini (kendini çekmesini) durdurmak için, hamurun şeklini muhafaza etmesini sağlamak için, 
Çeşitli pastacılık işlem kademeleri arasında hamurun hareketine yardımcı olmak için, 
 
3. Sistain, ay çöreği, rulolar, bazı kekler, pide ve ekmekler, kraker ve tost gibi çeşitli fırın ürünlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca bebek sütlerinde besleyici olarak, bazı diyet yiyeceklerinde katkı maddesi olarak, öksürük ilaçlarında balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır. 
 
Sistain’in kökeni, insan saçı, domuz kılı, sığır boynuzu, kuş tüyü ve petrol ürünleri ve sentetik malzemedir. Sistain yalnızca Japon, Çin ve Almanya’da üretilmektedir. İnsan saçı en ucuz olduğu için de en çok insan saçından üretilmektedir. 
 
Avrupa Birliği Ülkeleri, Amerika, Kanada maalesef insan saçından üretilen Sistain’i kullanmaktadır. Halbuki Endonezya’da sentetik malzemeden üretim yapılmaktadır. Müslümanlar için insan saçından yapılan katkı maddesi kesin olarak haram durumundadır. İslam, insan vücudunun herhangi bir parçasını kullanma izni vermemiştir. Kuş (tavuk, ördek vs.) tüyünden, ya da sentetik yolla yapılması halinde Helâldir. 
 
Diabetik hastalar, insuline zarar verebildiğine, Çin restorant sendromu olarak bilinen rahatsızlıktan müptela olan kimselerde E621 Monosodyum glutomatla etkileşebildiğine ve başağrısı, hararet hissi, baş dönmesi ve uyumsuzluk gibi bir seri septomlara dair bazı raporların var olduğundan haberdar olmalıdır. 
 
Müslümanlar biryandan üreticileri yazı ile söz ile bu maddeyi kullanmamaları istikametinde ikaz etmeli diğer yandan etiketlerinde E910, E 920, E921 Sistain(L-Cysteine) yazılı olan ürünleri boykot etmelidir.
 
Kaynaklar: 

1. E920 L-Cysteine hydrochloride

Origin: 
An essential amino acid, present in all protein (essential indicates that it is needed by the human body). Derived from proteins, including animal protein and hair. 

Function & Characteristics: 
Bread enhancer. It stabilises the structure of leavened bread. 

Products: 
Bread

Dietary restrictions: 
None. E920 can be obtained from animal sources, including pork. It should thus be avoided by Muslims, Jews, Hindus and vegans. 
 
E921 L-Cysteine hydrochloride monohydrate
A compound produced from L-cysteine (E910) a naturally occuring sulphur containing amino acid that the body needs to produce Glutathione, one of the body's major antioxidants. 

Commercially produced from hair and feathers. 
Found in flour and bakery products (except wholemeal) where it is used as an improving agent and in chicken stock cubes where it is used as a flavour. Diabetics should be aware that there are some reports that it may interfere with insulin and there are anecdotal reports that it can react with monosodium glutamate (E621) in individuals who suffer from the so called Chinese restaurant syndrome, a set of symptoms, including headache, burning sensations, dizziness and disorientation. 
 
E910 L-Cysteine
naturally occuring sulphur containing amino acid, derived from cystine, that the body needs to produce Glutathione, one of the body's major antioxidants. 
Natural sources of cysteine include eggs, meat, dairy products and some cereals although it is commercially produced from hair, both animal and human, (which is around 12% cysteine) and feathers. 
In compound form (E920 and E921) it is used in flour and bakery products (except wholemeal) where it is used as an improving agent and in chicken stock cubes where it is used as a flavour. 
Diabetics should be aware that there are some reports that it may interfere with insulin and there are anecdotal reports that it can react with monosodium glutamate (E621) in individuals who suffer from the so called Chinese restaurant syndrome, a set of symptoms, including headache, burning sensations, dizziness and disorientation. 
 
2. L-Cystein ist ein natürlicher, pflanzlicher Eiweißbaustein mit der E-Nummer E920. Es kommt in der Natur vor, z.B. in Pilzen oder Mais. L-Cystein ist nur als Mehlbehandlungsmittel zugelassen. Es bläht die Brötchen auf und verstärkt das Brötchenaroma. L-Cystein kann auch gentechnisch hergestellt werden. 
E920 wird auch therapeutisch zur Unterstützung des Haar- und Nagelwachstums eingesetzt. 
L-Cystein gilt als gesundheitlich unbedenklich. Über gentechnisch hergestelltes L-Cystein ist noch keine Bewertung möglich. 
 
3. Description: flour treatment agent derived from animal hair and chicken feathers

Animal origin:Yes
 
4. E920 Cystein
 
Gruppe: Mehlbehandlungsmittel

Gewinnung:Eiweißbaustein aus Schweineborsten oder Menschenhaar
 
Bemerkungen: Ermöglicht eine genauere Einstellung von Form und Größe von Keksen, oder die Aufarbeitung überalteter Teige. 
 
5. Cystein (L-Cystein) - E920
Cystein - auch L-Cysteien genannt - ist ein Mittel zur Mehlbehandlung, und ist auch nur als solches zugelassen. Bei der Verarbeitung von Keksteigen ermöglicht es ein exakte Einstellung der Keksgröße und -Form. Ferner dient es zum "Auffrischen" überalterter Teige und wird bei der Produktion von Röstaromen eingesetzt. Cystein ist ein natürlicher Stoff und kommt zum Beispiel in Mais oder auch Pilzen vor. Meist wird der Stoff jedoch aus Schweineborsten und Menschenhaaren gewonnen. 
 
6.Cystin - E921 Cystin ist ein Mittel zur Mehlbehandlung, und ist auch nur als solches zugelassen. Bei der Verarbeitung von Keksteigen ermöglicht es ein exakte Einstellung der Keksgröße und -Form. Ferner dient es zum "Auffrischen" überalterter Teige und wird bei der Produktion von Röstaromen eingesetzt. Cystin ist ein natürlicher Stoff und kommt zum Beispiel in Mais oder auch Pilzen vor. Meist wird der Stoff jedoch aus Schweineborsten und Menschenhaaren gewonnen. 
 
7.E920+921 Cystein bzw. Cystin Schweineborsten oder Menschenhaare
 
//community.sol.de/blog/show.phtml?cbID=8021 
//www.food-info.net/uk/e/e920.htm
//www.laleva.cc/food/enumbers/E901-970.html
//www.bryngollie.freeserve.co.uk/
//www.livingathome.de/leben_geniessen/specials/gesund/glossar/suchergebnis.jsp?buchstabe=C
//www.shredzone.de/eguide/e920.php?lang=de
//www.foodfigures.com/food_additive/E920_L_Cystein_273.htm
//www.der-gruene-faden.de/text/text2037.html
//www.gidaraporu.com/cysteine_g.htm

 
Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2016, 17:57

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammed Furkan Aydın
Muhammed Furkan Aydın - 6 yıl Önce

denetim olmadıktan sonra bunların olması normal. ben kendi yaptığım çiğ köfteden başkasını yemem ama şunu diyim hazır gıda sektörünün tamamı bu şekilde işliyor kimse kusura bakmasın