Bu Şekilde Vücudunuzda Parazit Olup Olmadığını Anlayabilirsiniz

Boynunuzu muayene ederek vücudunuzda parazit olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bu Şekilde Vücudunuzda Parazit Olup Olmadığını Anlayabilirsiniz

Hızlı bir muayeneyle şişmiş lenf düğümlerini ya da vücudunuzdaki olağan dışı yumruları erkenden fark edebilmeniz mümkün.

Boyun, koltukaltı, kasık ve sırt bölgesinde bulunan bezler, bağışıklık sisteminin önemli parçalarıdır. Vücudunuzu enfeksiyonlardan koruyan bu bezler birçok hastalık ve olağan dışı durum için birer uyarıcı gibidir.

Lenf düğümleri; besinleri, atık maddeleri ve sıvıları kan dolaşımından ve vücut dokularından taşıyan küçük, böbrek şeklinde bezlerdir. Rahatsız edici veya acı verici olmadıklarından orada olduklarını bile bilmiyor olabilirsiniz. Ancak lenf düğümlerinizden biri şişmiş veya iltihaplanmışsa, bu bir şeylerin yanlış olduğunu gösterir.

Düğümlerin şişmesi nelerin işareti olabilir?

Boynunuzda, kulağınızın arkasında ya da vücudunuzun başka bir yerinde bir yumru hissederseniz bu büyük olasılıkla şişmiş bir lenf düğümüdür. Şişmiş lenf düğümünün sebebi basit bir soğuk algınlığı da olabilir ancak yaralanma, inflamasyon, parazit ve kanser gibi riskleri de vardır. Bu nedenle bir doktora görünüp bu şişlikleri göstermeniz de oldukça önemli. Özellikle boyunda bölgesindeki şişmiş lenf düğümlerinin en yaygın sebepleri şunlardır:

-Soğuk algınlığı, kızamık, su çiçeği, mono ve diğer yaygın virüslerin yanı sıra herpes ve HIV gibi daha ciddi durumlar

-Kedi çizilme hastalığı, tüberküloz ve diğer bakteriyel hastalıkların yanı sıra sifiliz ve klamidya gibi bulaşıcı hastalıklar

-Histoplasmoz, koksidiyomikoz ve diğer fungal hastalıklar

-Toxoplasmosis ve diğer paraziter enfestasyonlar

-Lupus, romatoid artrit ve bir takım diğer enflamatuvar durumlar

-Akciğer kanseri, lenfomalar, lösemi ve lenfatik sisteme bağlı diğer kanserler

Vücudunuzu tanıyın, onu dinlemeyi öğrenin. Elbette gördüğünüz her şişlik yukarıdaki hastalıklardan biri olmak zorunda değil, ancak tekrar eden şişlikler size bir şey söylemeye çalışıyor olabilir!

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 22:16

YORUM EKLE