Aman dikkat! Kadınlarda daha sık görülüyor..

Kadınlarda sistitin daha sık görüldüğü uzmanlar tarafından belirtildi.

Aman dikkat! Kadınlarda daha sık görülüyor..

Denizli Devlet Hastanesi Üroloji Bölümü Uzm. Dr. Utku Özen, idrar yolu ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan birinin sistit (idrar kesesi) iltihaplanması olduğunu ve zamanında tedavi edilmezse böbreklerde ve idrar kesesinde kalıcı hasarlar oluşturabileceğini, bunun için günde en az 8 bardak su içilmesi gerektiğini söyledi.

Kadınların anatomik yapılarından dolayı üretralarının daha kısa olduğunu ve bu yüzden kadınlarda sistitin daha sık görüldüğünü anlatan Uzm. Dr. Utku Özen, idrar yaparken yanma, sızı ve ağrı, sık idrara çıkma isteği, sık idrara çıkıldığında az yapma, acil idrar yapma hissi, kötü kokulu ve bulanık idrar, cinsel ilişki sırasında ağrı duyulması, kasıklarda ve göbek altında ağrı olması ve idrarda kan görülmesinin sistitin belirtileri olduğunu söyledi.

Uzm. Dr. Özen, uygun tedavi yöntemiyle hastalığın 24 saat içinde geçebileceğini belirterek, "Ancak hastalığın gidişi etken mikrobun cinsine, risk faktörlerin giderilmesine bağlıdır. İyi tedavi edilemeyen olgularda hastalık kronikleşebilir.

Günde en az 8 bardak su içilmesi idrar çıkışını ve dolayısıyla bakterilerin atılmasını arttıracaktır. Mümkün olabildiğince idrara çıkılmalıdır.

İdrarı tutmak mesanedeki bakterilerin mesane duvarına yapışmasını ve enfeksiyon oluşmasını kolaylaştırır. İç çamaşırı konusunda genital bölgenin nemlilik oranını artırarak bakterilerin üremesini kolaylaştırdığından, sıkı, dar pantolonlar ve naylonlu iç çamaşırları giyilmemelidir. Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli ve her gün değiştirilmelidir" dedi
Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2014, 12:38

YORUM EKLE