Wall Street Journal'a Suriye yazısı 

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Suriye'deki gelişmeler ve Türkiye-Suriye ilişkisini değerlendirdiği yazısı Wall Street Journal'da yayımlandı.

Wall Street Journal'a Suriye yazısı 

ANKARA

CHP Genel Başkanı Kemal Kıllıçdaroğlu yazısında Türkiye'nin yıllardır süregelen laik ve açık yönetim geleneğinin ve Suriye halkıyla olan ilişkisinin, Türkiye'yi Suriye için diplomatik bir çözümü şekillendirecek en önde gelen aktör yaptığını, diğer taraftan kanlı bir şekilde devam eden duruma daha fazla askeri güçle müdahalede bulunmanın, zaten diktatörünün zalimliğiyle mağdur olmuş olan ülkenin daha da parçalanmasından başka bir işe yaramayacağını vurguladı. 

TBMM'nin Suriye'ye karşı ordunun kullanılmasına izin veren 4 Ekim tarihli tezkeresinin iki gergin komşu arasındaki tansiyonu yeni bir eşiğe taşıdığını belirterek, ''Türklerin çoğu Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri olmadığını düşünüyor. Türklerin çoğunluğu, uluslararası diyalog ve siyasi destek yoluyla Suriyelilerin hür iradesine dayanan barışçıl bir geçişi istiyor'' ifadelerini kullandı.


Kılıçdaroğlu, ihtilafın karmaşık dini ve etnik ayrımları göz önünde bulundurulduğunda, Suriye'de gerçek bir barışa varılması için diplomasinin tek yol olduğuna inandıklarını belirtti.

''Türkiye'nin askeri müdahalesine karşı çıkmak, Esad'ın zulmünü desteklemek anlamına gelmediği'' değerlendirmesinde bulunan Kılıçdaroğlu, bunun, Suriye'nin içişlerine daha fazla müdahaleyi reddeden meşruiyetin, gerekçe ve aklın karşı çıkışı olduğunu kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 15:05

YORUM EKLE