Umdukları gibi olmadı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Kepez'deki Toplu Açılış Töreni'nde son dakika açıklamalarda bulundu.

Politika 22.04.2016, 17:55
Umdukları gibi olmadı!

Küresel ve bölgesel düzeyde yaşanan sorunlara rağmen Türkiye'nin demokrasi ve kalkınma hamlelerine devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem içeride hem de dışarıda birilerinin bu durumdan rahatsız olduğunu belirtti.

"ZANNETTİLER Kİ TÜRKİYE BU SORUNLARIN ALTINDA KALIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında şunları belirtti:

Sürekli kriz peşinde koşan her gün yeni sinsi oyunlarla karşımıza çıkıyorlar. Gezi olayları böyle bir hesabın ürünüydü. 17-25 Aralık'ta paralel yapı aynı hedefe hizmet ediyordu. Bölücü terör örgütü de aynı şeye hizmet ediyordu. Rusya'nın sınırlarımıza ihlalini bahane ederek ülkemize karşı gösterdiği sert aksiyonun gerisinde de aynı sebep vardır.

Rus turistler ve ülkemizden giden tarım ve sanayide hayatları kolaylaştıran Rus vatandaşları bu politikanın kurbanıdır. Avrupa Parlamentosu'nda giderek sertleşen ifadelerde aynı karın ağrısı oluduğunu biliyorum. Zannetiler ki Türkiye bu sorunların altında kalır ve yerle yeksan olur. Hep böyle yaptılar hedeflerine ulaştılar ama işler umdukları gibi gitmedi. Türkiye eski Türkiye değil. Ekonomik ve siyasi ölçekleri büyüdü, genişledi. Arkası boş tehditlerle, diplomatik ayak oyunlarıyla istikrarı bozulacak bir Türkiye hayaliyle harekete geçenler hezimete uğradı. Bir kapıyı kapatan Allah'ın bir başka kapıyı açacağına inanıyorduk.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

BUNDAN ÖNCEKİ YÖNETİM HİZMETİ DURDURMA YOLUNA GİRMİŞTİ

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Antalya son dönemde çok sık ziyaret ettiğim şehirlerimizin başında geliyor. Geçtiğimiz Kasım ayında G20 için Antalya'daydık. Ocak'ta Expo hazırlıklarını bizzat yerinde görmek üzere yine buradaydık. Antalya ülkemizin göz bebeği olmanın yanında bir dünya şehridir. Dünyanın tüm renklerini, güzelliklerini, zenginliklerini Antalya'da görmek mümkündür. Antalya'yı bu konumuna uygun hizmetlerle buluşturmamız gerekiyor.

Bugün 841 milyon lira yatırım bedeli olan birçok eseri hizmete açıyoruz. Tabii bunların başında az önce Başbakanımızın, Bakanlarımızın ve büyükşehir belediye başkanımızın ifade ettiği raylı sistem geliyor. Antalyamızın uzun zamandır beklediği bir hizmetti. Bundan önceki yerel yönetim raylı sistemden anlamaz. O yapılan hizmeti bile durdurmanın gayreti içerisine girmişti. İnşallah 1 ay sonra raylı sisteme binmeye başlayacaksınız. Bugün test için bizler kullanacağız. Bu raylı sistemle Expo'ya inşallah gideceğiz. Raylı sistem adeta rekor bir sürede tamamlandı. Antalya Büyükşehir Belediyemiz tarafından alınan raylı sistem araçlarından ilk ikisini bugün hizmete alıyoruz. 

İCRAATLARIMIZIN ULAŞTIĞI YERE BUNLARIN HAYALLERİ YETİŞEMEZ

G20 zirvesi ve Expo vesilesiyle şehrimize kazandırılan bağlantı yolları ve köprülerle Antalya'yı yeniden şantiyeye dönmüş halini gördüm. Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bütün bunlar modern şehircilik anlayışının ne olduğunu, bunları kimlerin başarabileceğini göstermesi bakımından çok önemli. Antalyalı da bunu iyi bildiği için gereğini yerine getirdi. Antalya Büyükşehir Belediyemiz tarafından tamamlanan köprü, yol, çevre düzenlemesinin bugün açılışını yapıyoruz. Biraz sonra açılış törenine katılacağım Expo 2016 Antalya inşallah ülkemizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak. Burada adeta bir çevreciliğin merkezi oluşuyor.

Bunun yanında çeşitli ülkelerin buralarda yerel mimarisinden örnekler var. Bütün bunlarla beraber hamdolsun Expo, Türkiye'nin dünyaya tanıtımında farklı bir fonksiyon icra edecek. Bu etkinlik alanında iç ve dış mekan bahçeleri, Türkiye'nin en büyük kongre merkezi oluyor. 6 bin 300 kişilik kongre merkezine adım atılıyor. Bizim icraatlarımızın ulaştığı yere bunların hayalleri dahi ulaşamaz. 100 metrelik Expo Müzesi, göl, sera, ada, osmanlı bahçesi, restaurantlar gibi pekçok bölümler burada yer alıyor. 


ALLAH'IN İZNİYLE ER VEYA GEÇ OLİMPİYATLARI ALACAĞIZ 

Bizim tek devletimiz var, öyle paralel devlet gibi bir şey yok. Rabiamızda tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet var. Böyle yürüdük, böyle yürüyeceğiz. Türkiye Allah'ın izniyle er geç olimpiyatları da alacak, dünya Exposu'nu da alacak. Bugün olmazsa yarın, ama mutlaka. Bu konuda karşılaştığımız engellerin asıl sebeplerini gayet iyi biliyoruz. Bu sebepler siyasidir, yeterlilik değildir. Yeni Türkiye hedefimiz birçok kazanım yerine bu tür sorunların üstesinden gelmeyi sağlayacak. G20 zirvesiyle Antalya zirve olmuştur.

Bütün liderler ifade etmişlerdir. Antalya yeni Türkiye'nin öncü şehirleri arasındaki yerini şimdiden sağlama almaya başladı. 52 ülkenin, 6 uluslararası kuruluşun bulunduğu Antalya Exposu sayesinde şehrimize alt ve üst yapı organizasyonuyla ülkemize girecek para 1.8 milyar lira. Antalya'ya 4.3 milyar lira yatırım yaptık. Yaptığımız bölünmüş yollar ortada. İnşallah ulaşım, hızlı trenlerin yanında artık Antalya sahilden ülkemizin Orta Anadolu'nun şehirlerine bağlanıyor; hatta ve hatta İstanbul'a kadar bağlanıyor. 2020 yılına kadar bu hedefler gerçekleşecek. 

BİZ DENİZDEN İNSANLARI KURTARDIK ONLAR BOTLARI ŞİŞLEDİ!

Menderes Bey'den sonra Antalya Stadı durduruldu. Niye durduruyorsun? Devlette devamlılık esastır. Yine nasip oldu, başlayan geldi bitirdi. Bugün bizler burada Antalya'da biraraya gelirken medeniyetlerin beşiği Akdeniz havzası siyasi, ekonomik, sosyal krizlerle boğuşuyor. Akdeniz'in sürekli insani dramlarla gündeme gelmesinden üzüntü duyuyorum.

O yavruların denizde boğulması bizleri kahrediyor. Batının burada bir endişesi var mı? Biz denizlerden Ege'den, Akdeniz'den 100 bin insanı kurtardık. Sahil güvenlik botlarımızla bunları kurtardık. Diğerleri ise botları şişleyerek batırdılar. Çocuk, anne, baba ölümüne neden oldular. Bu acı manzara hepimizin yüreklerini dağlıyor. Türkiye bu çalkantının ortasında hem kendi vatandaşları hem de bölgedeki tüm ihtiyaç sahipleri için güvenli bir liman halindedir. 

BİZLER HİÇBİR MAKAMIN ÖNÜNDE EĞİLMEDİK SADECE...

Bundan sonraki süreçte de insani değerleri merkez alan Türkiye aynı şekilde devam edecek. Akdenize yakışan adı gibi ak olmaktır. Buraya yakışan bereketle, medeniyetle, paylaşmayla anılmaktır. Bu anlayışla Suriye'deki katliamdan, Irak'taki sıkıntılardan kaçan 3 milyon kardeşimize ev sahipliği yapıyoruz. Türkiye ensar gelenler muhacir.

Türkiye bugün BM verilerine göre dünyada en fazla sığınmacı ağırlayan ülke konumundadır. Diğerlerinde böyle bir şey var mı, yok. Milli gelirine onarla insani yardımları en fazla artıran ülke yine Türkiye. Biz bugüne kadar hiçbir makamın önünde eğilmedik, sadece Allah'ın huzurunda rukuda eğildik. Gençler, bir olun, beraber olun, iri olun, diri olun, kardeş olun, hep birlikte Türkiye olun. Bunu asla kimse fitneyle, nifakla bozmaya muvaffak olamasın, onlara bu fırsatı vermeyin. 

BAZI GAFİLLER ANLAMIYOR AMA BİRLİKTE İSTİFADE EDECEĞİZ

Dün Osmangazi köprüsünün açılışını yaptık. 40 km.lik otoyolun açılışını yaptık. Son tabliyesi Başbakanımız, Ulaştırma Bakanımız ve diğer bakanlarımızla birlikte sıkılması işlemini yaptıktan sonra o otoyolda birlikte seyahat ettik. Geçtiğimiz hafta 6 milyon binanın yıkılıp yeniden nasıl kentsel dönüşümü yapılabilir diye konuştuk. İstanbul'un üzerinden uçakla her geçişimizde yeni havalimanımızın nasıl şekillendiğine şahit oluyoruz.

Dünyanın bir numarası olacak bir hava limanı. Şehir hastanelerinden 18 tanesinin inşaatı sürüyor. 29 tane dev stadyum inşa edildi. Bütün bunlar aşk ve sevda işidir. Aşkı, sevdası, derdi olmayan bunları yapamaz. Biz bu dertle beraber bunları yapıyoruz. Eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette 2023 hedeflerine ulaşımıyla, enerjisiyle devam edeceğiz. Bizim önümüzü kesmeye çalışanlar biliyorlar ki, Türkiye 2023 hedeflerine ulaştığında onların işleri kat be kat daha zorlaşacak. İçimizde bazı gafiller bunu anlamıyor. Bittiğinde onlarla birlikte istifade edeceğiz. Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:50
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:31
Yatsı 22:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0