Türkiye nükleer silaha karşıdır

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Türkiye kimde olursa olsun her türlü nükleer silaha karşıdır" dedi....

Türkiye nükleer silaha karşıdır

ANKARA

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Ankara İl Başkanlığı Siyaset Akademisi'nde düzenlenen, ''Lider Ülke Türkiye Yerel Yönetimler 2'' başlıklı programın açılışında konuşma yaptı.

İran'ın nükleer programı hakkında görüşünün sorulması üzerine Davutoğlu, Türkiye'nin bu konudaki pozisyonunun iki ilkeye dayandığını belirterek, şöyle konuştu: 
''Türkiye kimde olursa olsun her türlü nükleer silaha karşıdır. Hiçbir ülkenin ayrıcalığı olamaz. Nükleer teknoloji ise insanoğlunun ortak üretiminin sonucudur. Nükleer teknoloji elde etme konusunda her ülke eşit hakka sahiptir. Bu iki ilke yan yana konulduğunda İran'ın nükleer programının sınırları da belirlenmiş olur. İran barışçıl nükleer teknoloji için ne yapmak istiyorsa ona destek veririz. Ama nükleer silah konusunda İran'da ya da herhangi bir ülke de bunun olmaması için gerekli Uluslararası Atom Enerjisi kurallarına uymak zorundadır.''

Anastasiadis'i yeni bir sınav bekliyor

Davutoğlu, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yapılan seçimler ve müzakere süreci ile ilgili son durumun sorulması üzerine ise ''Kıbrıs'ta şu ana kadar barış olmamasının sorumlusu Türkiye ve KKTC değil, 2004'te 'hayır' diyen Kıbrıs Rum tarafıydı'' ifadesini kullandı.

O dönemde ''evet'' kampanyası yapan Anastasiadis'i yeni bir sınavın beklediğini belirten Davutoğlu, ''Anastasiadis o tutumunu sürdürür ve yeni bir barışın önünü açarsa, karşılığını mutlaka görür'' dedi. 

''Tarihin arkasından koşmak üzere siyasete girmedik''

Davutoğlu, tarihin arkasından koşmak üzere siyasete girmediklerini ifade ederek, ''Tarih akacaksa önce içinde biz akacağız ve bizimle birlikte tarih akacak. Buna inanmadıkça bu ülkenin siyasetini geleceğe taşıyamazsınız'' dedi. Tarihteki rolleri bağlamında iki grup ülke olduğunu kaydeden Davutoğlu, ''Birincisi tarihte özne olmuş devletlerdir, diğerleri ise akış içinde şekillenmiş devletlerdir. Bizim milletimiz, tarihte özne olmuş bir millettir. Tarihte özne olmuş bir millet bir daha sıradanlaştırılamaz'' ifadesini kullandı. 

''Ortadoğu rejimleri kendi haklarıyla mücadele ettikleri için çöktü''

Davutoğlu, Ortadoğu rejimlerinin kendi haklarıyla mücadele ettikleri için çöktüklerini anlatarak, ''Halkıyla mücadele eden hiç kimse yaşayamaz. Bu kaçınılmaz bir kaderdir. Bizim gücümüzün temel odağı milletimizin harekete geçmesidir. Kendi milletiyle, halkıyla yürüyen bir liderlik var. Halkı kendine düşman olarak gördüğünde, aslında kendi atardamarlarını kesiyorsun demektir'' diye konuştu. 

YORUM EKLE