Silahlar bırakılsın eylemler bitsin

Başbakan Yardımcısı Arınç, çözüm sürecine ilişkin, ''İstiyoruz ki hayırlı, verimli, güzel bir sonuca ulaşılsın, gerçekten silahlar bırakılsın, eylemler bitsin'' dedi....

Silahlar bırakılsın eylemler bitsin

BERLİN

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında çözüm sürecine yönelik açıklamalarda bulundu.

''Çözüm süreci'' olarak tasvir edilen çalışmaların yeni başladığını hatırlatan Arınç, ''Silahların susması, eylemlerin olmaması, kanın dökülmemesi ve Türkiye'nin canını acıtan kronik bir yara haline gelen terör meselesinin bir şekilde bitmesi konusunda yeni bir girişim başladı. İstiyoruz ki hayırlı, verimli, güzel bir sonuca ulaşılsın, gerçekten silahlar bırakılsın, eylemler bitsin. Varsa terörist gruplar bunlar yurt dışına çıksın. Devam eden süreçte Türkiye terörden kurtulsun, büyüsün, gelişsin ve toplumsal barışını bir an evvel kurabilsin'' diye konuştu.

Arınç, ikinci görüşmeden sonra bir gazetede, ''Şunlar görüşülmüş'' denilerek, ''Tutanak'' adı altında bir konuşma metni yayımlandığını belirterek, şöyle devam etti:

''Oraya giden BDP milletvekillerinin karşısında Öcalan duruyor. Eskiden, yeniden, aşağıdan, yukarıdan  bir şey konuşulmuş. Biz bu konuşmanın şahidi veya tarafı değiliz. 'Şöyle konuş, böyle konuş' noktasında bir talimat veren ya da yol gösteren konumda da değiliz. Dolayısıyla açıklanmaması gerekirken birileri tarafında servis edilmiş olmasını doğru bulmuyoruz. Çünkü bu süreç hassas bir süreç. Toplumun çok duyarlı olduğunu biliyoruz haklı olarak. Öcalan her şeyi söylerse söyler. Bazen büyük söyler, bazen küçük söyler. 12 yıldır içerde olan bir insanın haletiruhiyesi içinde neler söyleyeceğini biz bilemeyiz. Karşısındakilere mesaj vermek için, bir yerlere haber uçurmak için kendi üslubunu kullanabilir, beğenirsiniz beğenmezsiniz. Biz bu noktada değiliz. Keşke süreç daha da ilerlese, belli bir noktaya gelseydi ondan sonra konuşulacak şeyler konuşabilirdi.''

Amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil

Başbakan Yardımcısı Arınç, Öcalan'ın mesajlarına da değinerek, şunları söyledi:
''Öcalan'ın, görüşmelerde 'orada artık silah devri bitti, biz amacımıza ulaşamadık. Bundan sonra birlikte yaşanmalı, silah bırakılmalı ellerinde kamu görevlisi ya da başkası varsa bunları teslim etmelisiniz'  şeklinde mesaj verdiyse ve böyle mesajları kendi sözünü dinleyecek kişilere göndermişse, 'keşke daha kötü olsaydı' diyecek halimiz yok. Amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Üzüm yemek için, iyi bir sonuca ulaşmak için çok sabırla hareket etmemiz lazım. Bırakalım bu konuşmalarının içeriğini MİT değerlendirsin. 'Bunlar açıklandı' diye süreç bitmeyecek gördüğüm kadarıyla. Çünkü BDP'liler 'bunları açıklamak ahlaki değildir' diyorlar. Bunları uzun uzadıya tartışacak değiliz.''

Berlin Süryani cemaatini ziyaret etti

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Berlin'de, Süryani Kilisesi cemaatiyle bir araya geldi.

Süryani Metropolit Filüksinos Yusuf Çetin ile kiliseye kadınların zılgıtları eşliğinde gelen Arınç, cemaat temsilcileriyle sohbet etti.

Arınç, burada yaptığı konuşmada, hükümet olarak Mor Gabriel Manastırı arazisi meselesine iyi niyetli yaklaştıklarını ancak ''mahkeme kararlarının ellerini kollarını bağladığını'' belirtti.

Bugüne kadar bu konuda mahkemelerin hep aleyhte karar verdiğini ve Yargıtayın da bunu onadığını vurgulayan Arınç, bu meselenin çözümü konusunda hukukçuların çalıştığını ifade ederek, ''Mor Gabriel konusunda olumlu sonuca ulaşacağız. İnşallah hayırlı olsun'' dedi. 

Sohbet esnasında, Johan Teber adlı yaşlı bir papaz, Aramice dilinde Arınç'a bazı konuları anlattı. Çetin'in tercüme ettiği konuşmada Teber, 40 yıldır Almanya'da yaşadığını, rüyalarında hep Türkiye'yi gördüğünü anlattı. Teber, Bülent Arınç'ı çok sevdiklerini de sözlerine ekledi.

Daha sonra kiliseyi gezen Arınç'a, tespih hediye edildi.

YORUM EKLE