Ne zarar gördünüz de ilişkileri ekşittiniz?

TBMM Başkanı Çiçek, Türkiye ile Fransa ilişkilerinin limonileştiğini belirterek, ''Buna neden ihtiyaç duydunuz, bizden ne zarar gördünüz de ilişkileri böyle ekşittiniz?'' dedi.

Ne zarar gördünüz de ilişkileri ekşittiniz?

TBMM Başkanı Çiçek, Türkiye ile Fransa ilişkilerinin limonileştiğini belirterek, ''Buna neden ihtiyaç duydunuz, bizden ne zarar gördünüz de ilişkileri böyle ekşittiniz?'' dedi.

...

TBMM

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Fransa Odalar Birliği Başkanı Andre Marcon ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Çiçek, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Fransa ile uzun bir geçmişi olduğunu belirterek, ''Biz bizim tarihte en imtiyazlı ilişki kurduğumuz Avrupa ülkesisiniz. Türkiye'deki bir çok kurum, Fransa'dan alınmış kurumlar...Fransız kültürünün bizim aydınlarımız arasında da özel bir yeri önemi var. Türkiye entelektüel çevrelerde Fransız kültürü önemli yer tutar'' dedi. 

Çiçek, daha sonra iki ülke arasına ''kara kedinin girdiğini'' belirterek, şöyle konuştu:

''Ne olduysa araya kara kedi girdi, ilişkilerimiz limonileşti. Çok tatsız, tuzsuz, ekşi bir hal aldı. Buna neden ihtiyaç duydunuz, nereden çıktı, bizden ne zarar gördünüz de ilişkileri böyle ekşittiniz?  Temel soru şu; siz bizimle ilişkileri geliştirmek istiyor musunuz, istemiyor musunuz? Bizim yönümüzden vereceğimiz cevap olumludur. İlişkileri biz gerginleştirmedik. Şundan emin olun, Türkiye'nin dostluğunun tesir katsayısı çok yüksektir. O nedenle, Türkiye Fransa ile ilişkilerini olabildiğince iyileştirme çabası içinde. Siz de bunu böyle düşünüyorsanız, önümüzde fırsatlar var. Ama istemiyorsanız, zorla da güzellik olmaz, makyaj yapamayız ilişkilere. Yeni Cumhurbaşkanı'nın seçilmiş olması, bir önemli fırsattır.''

''63'te söz verdiniz...''

Türkiye'nin AB'ye tam üye olmak istediğini hatırlatan Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu sizin de sözünüz. AB sadece demokrasi, insan hakları, özgürlükler değil, ahde vefa, verilmiş sözde durmak AB'nin değerleri arasındadır. 1963'te söz verdiniz, o günden beri koşturup duruyoruz. Ama 5 başlığa getirdiniz, blokaj yaptınız. Neden? Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkıyorsunuz. 'İlişkiler sadece mal alıp satmaktan ibaret kalsın' diyorsanız, eyvallah, biz buna da varız. Ama Türkiye'nin AB konusunda fazla oyalanmaması, engellenmemesi lazım. Fransa bu işin başını neden çekiyor? Biz nerede sizin ayağınıza bastık da bu kadar hasmane tavır içine giriyorsunuz? 'Biz size mal satalım ama ondan sonra bir şey istemeyin'' diyorsanız, eyvallah dünyanın sonu değil AB'ye girip girmemek... Ama bu herkesin yararına olur. Neden engelleniyor Türkiye? 5 başlığa siz şey koydunuz, bizim şu an AB süreci dondu, bitti bizde. Bu işin başını neden Fransa çekiyor, bunun makul izahlarının ortaya konulması lazım.''

''Ders kitabı'' eleştirisi

Fransa'nın Türkler ile Ermeniler arasındaki ilişkiler konusunda da öncülük ettiğini ifade eden Çiçek, şunları kaydetti:
''Avrupa başta olmak üzere radikal unsurlar, etnisiteye dayalı nefret söylemleri gelişiyor. Bu kaynayan kazanın altına Fransız dostlarımız odun atıyor. 'Soykırım yapıldı' demek serbest, 'yapılmadı' demeyi cezai hükmüne bağlayan kanun geçmeye çalıştı, direkten döndü. Bu kararın arkasından dolaşacak bir başka işi ders kitaplarına koymak suretiyle getiriyorsunuz. O zaman benden nefret eden bir toplumla ben nasıl ilişki kuracağım?" 
PKK terör örgütüne karşı bir kısım adli işlemlerin başlatıldığını, bunu takdirle karşıladıklarını anlatan Çiçek, ''Bunlar yetmez, bizim çok canımız yanıyor. Bizi kurşunla, sizi uyuşturucuyla öldürüyor. Bu konu karşısında bugünkünden çok daha azla ciddi işbirliğine ihtiyaç var ''dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2012, 22:52

YORUM EKLE