Muhalefet partileri zamana oynamaktan vazgeçmeli

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin, "Muhalefet partileri yeni anayasa istiyorlarsa zamana oynamaktan vazgeçmeli" dedi..

Muhalefet partileri zamana oynamaktan vazgeçmeli
TBMM

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmalarına ilişkin soru üzerine, komisyonun yaklaşık 1,5 yıldır çalışmalarını sürdürdüğünü ancak arzu edilen bir uzlaşmanın sağlanamadığını ifade etti. Şu ana kadar 174 maddenin müzakere edildiğini, bunlardan 40'ı üzerinde uzlaşma sağlandığını kaydeden Bozdağ, 134 madde üzerinde henüz bir uzlaşmanın söz konusu olamadığını dile getirdi.

Siyasi partilerin uzlaşma gösterebilmesi halinde TBMM'nin yeni anayasa yapma kuvvet ve kudretine sahip olduğuna işaret eden Bozdağ, ancak komisyonun, kendi belirlediği süre dolduktan sonra uzatma kararı almasına rağmen yine de çalışmaları yetiştiremediğini söyledi.

Ucu açık çalışmanın, ''yeni anayasayı hayata geçirmeme'' gibi bir irade ortaya koyduğunu belirten Bozdağ, şöyle devam etti:
''Ucu açık çalıştığınızda, bu, zamana oynamaktır ve ipe un sermektir. Ucu açık çalışmayla, adeta bitmeyen bir senfoni gibi sürekli çalışmaya devam ederiz ama netice ortaya koyamayız. Komisyonun, kendini süreyle kayıtlayan bir karar verip kendilerini de bu konuda uzlaşmaya zorlaması lazım. Süreyi ucu açık yapmak, işi zamana yaymak; 2014'ün seçim yılı olduğunu da göz önünde bulundurursak Türkiye'de yeni anayasayı hayata geçirmemek için zamana oynamaktan başka bir anlam taşımaz. 

Muhalefet partileri yeni anayasa istiyorlarsa zamana oynamaktan vazgeçmeli. Yeni anayasa için gereken özveriyi hep beraber göstermemiz lazım. Eğer zamana oynanırsa, Anayasa Uzlaşma Komisyonu, 'Türkiye'ye bu dönemde yeni anayasa yaptırmama komisyonuna' dönüşmüş olur. Bunu da kimse arzu etmez. Umarız, görüşmelerde yeni anayasayı hayata geçiren bir karar ortaya çıkar.''

Masum insanları öldürenlerden hiçbir dönem kahraman çıkmamıştır

Almanya'daki Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davasınına ilişkin soruları da yanıtlayan Bozdağ, temel arzularının, mahkemenin tarafsız yargılama yapması ve suçluları hak ettiği cezaya çarptırması olduğunu söyledi. Bozdağ, şöyle devam etti: 

''Eğer tarafsız bir yargılama yapılır, suçlular hak ettikleri cezaya çarptırılırsa, Almanya başta olmak üzere Avrupa ve başka yerlerde yükselen ırkçılık ve ayrımcı hareketlere karşı adalet yoluyla verilmiş ciddi bir mesaj ortaya çıkar. Umarız ki mahkeme tarafsız bir yargılama ile faillere hak ettikleri cezayı verir. Böylece yargı da ırkçılık ve aşırılıkla mücadele konusunda verdiği kararla ciddi bir mesaj ortaya koyar.

Mahkemenin vereceği karar eğer adalet duygularını tatmin eden bir karar olursa, bu cinayetlerin ortaya çıktığı günden bu yana Türk toplumunda ve Almanya'da yaşayan yabancı topluluklarda, Alman kurumlarına karşı zedelenen güven yeniden tesis edilir. Bu nedenle, dava sürecini oldukça anlamlı görüyoruz."

 

YORUM EKLE