Köşk senaryosunda ince hesap

30 Mart'ta yapılan yerel seçimin daha "dumanı üstünde tüterken", Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi üzerine hesap yapılmaya başlandı.

 Köşk senaryosunda ince hesap
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olabileceği konuşulurken; Ak Parti kurmayları, seçim sonuçları üzerinden ince hesap yapmaya başladı. Seçim sonuçları üzerinden oluşturulan yeni senaryoya göre; Erdoğan'ın aday olması durumunda ilk turda seçilebilmesi için Ak Parti'ye oy verenlerin yanısıra 2 milyon 500 bin ile 3 milyon arasında yeni seçmenin desteğini sağlaması gerekiyor.


ÜÇ SEÇİMİN BİRİNCİSİ GERİDE KALDI

Türkiye; iki yıl içinde yapılacak üç önemli seçimin ilkini dün yaptı. Cumhurbaşkanlığı seçimi, Ağustos ayında yapılacak. Milletvekili genel seçimi için ise 2015 yılında sandığa gidelecek. 30 Mart seçiminin ardından Erdoğan'ın balkon konuşmasında verdiği mesajlar, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına aday olacağına dayalı senaryoları yeniden gündeme getirdi. Bu çerçevede, seçim sonuçları üzerinden ilk ince hesaplar yapılmaya başlandı. Senaryolar ve yapılan ince hesaplar ana hatlarıyla şöyle:

CUMHURBAŞKANI NASIL SEÇİLECEK?

*Anayasada, ilk defa halkın seçeceği cumhurbaşkanının seçilmesiyle ilgili olarak, "Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilmiş olur. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılır. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış bulunan iki aday katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilmiş olur" hükmü yer alıyor.

KAÇ SEÇMENİN OyunU ALMASI GEREKİYOR?

*Türkiye'de 52 milyonun üzerinde seçmen var. 30 Mart seçimindeki geçerli oy sayısı 44 milyonun üzerinde. Yuvarlama yaparak, 44 milyon geçerli oyu baz alırsak; 30 Mart seçiminin verilerine göre, Erdoğan'ın ilk turda cumhurbaşkanı seçilebilmesi için 22 milyon bir kişininin oyunu alması gerekiyor. Geçerli oyun salt çoğunluğunu alması gerekiyor.
*Ak Parti'nin resmi olmayan sonuçlara göre bu seçimde 19 milyonun üzerinde bir oy aldığı görülüyor. Bu hesaba göre, Erdoğan'ın ilk turda seçilebilmesi için 2 milyon 500 bin ile 3 milyon arasında yeni seçmenin kendisine oy vermesini sağlaması gerekiyor.

CHP - MHP İTTİFAKI SENARYOSU

*CHP ile MHP'nin seçimde aldığı toplam oy da, 19 milyon civarında. Yani CHP ile MHP; cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak bir aday üzerinde uzlaşma sağlasa bile 30 Mart tablosuna göre, seçmen sayıları adaylarının ilk turda seçilmesini sağlayacak sayıyı bulmuyor.
*CHP, MHP ile BDP ve HDP'nin toplam seçmen sayısı ortak bir cumhurbaşkanı adayının seçilmesi sayısına ulaşabiliyor. Ancak bu 4 parti arasında bir ittifak siyasi olarak mümkün görünmüyor.
*BDP ile HDP'nin oyu ise 3 milyon civarında. Ak Parti ile BDP ittifakı yapılması durumunda, Erdoğan'ın sağlanacak destekle ilk turda seçilmesi ihtimali gündeme gelebiliyor. Ancak bu ittifak ta, siyasi olarak zor görünüyor.
*İlk turda hiç bir adayın salt çoğunluğu bulamaması durumunda, ikinci tur oylama yapılacak. Bu durumda Erdoğan ile ilk turdan ikinci olarak çıkan aday yarışacak. Erdoğan'ın, ikinci turda oyların çoğunluğunu alarak seçilmesi de, Köşk senaryoları içinde değerlendiriliyor.

GÜL BAŞBAKAN OLUR MU?

*Erdoğan'ın Köşk'e çıkması durumunda, Abdullah Gül'ün başbakan olacağı yönündeki senaryo ise dayanaktan yoksun. Gül, milletvekili olamadığı ve seçim 2015 yılında yapılacağı için başbakan olamıyor.
*Ankara kulislerinde, Köşk senaryolarına dayalı olarak genel seçimin öne çekilebileceği hususu da bir seçenek olarak konuşuluyor.
Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2014, 23:03

YORUM EKLE